Stížnost na výbor SVJ

Vložil twesik (bez ověření), 26. Září 2014 - 15:22 ::

Dobrý den, potřebuji radu ohledně podání stížnosti na nefungující SVJ u nás v domě. Bydlíme zde s manželem již tři roky a za tu dobu (a co víme od sousedů i několik let předtím) nebyla absolutně žádná schůze, nic. Existuje nějaký zákon, který udává, kolikrát ročně a jestli vůbec by schůze měla probíhat? Jediné co pan „předseda“ plní, je že nám osobně jednou ročně donese vyúčtování záloh. Když se ho zeptáme na případnou schůzi, řekne, že bude brzy a nic se neděje. Prý mu jeho předsednictví už vypršelo ale dle mého je přece jeho povinností postarat se, kdo to převezme po něm ne? V bytě se nám dělá plíseň, protože nám v rohu zatíká, dům neprošel absolutně žádnou revitalizací, výtah z roku raz dva a a i přes naše snahy to nikoho nezajímá, už mě to začíná opravdu vytáčet. Poraďte prosím, co můžu udělat pro to, aby se situace dostala do normálu a konečně jsem začali všichni fungovat společně. Lze se obrátit na nějaký orgán vyšší moci? Díky, už jsem opravdu zoufalá…

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Svoboda bb9780 Martin (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 1:49

  Zkuste se podívat na dokumenty na Seznamsvj.cz

  Vložil svjvmt, 26. Září 2014 - 16:57

  Najdete: Nejvyšší orgán společenství vlastníků je shromáždění. Shromáždění je nejvyšším orgánem společenství, nebo, Osobou odpovědnou za správu domu a pozemku je společenství vlastníků (a to jste i VY)!! ZoVB § 11, nebo OZ § 1207.
  Výbor rozhoduje o věcech spojených se správou domu, pokud si rozhodnutí v těchto věcech nevyhradí shromáždění. Předsedu, výbor si jistě platíte.
  Takže svolejte shromáždění, žádejte řádný výkon po výboru, či jděte do výboru a udělejte pořádek.

  Vložil Anonymous123 (bez ověření), 26. Září 2014 - 15:49

  Vám asi chybí uliční výbor strany, že? Stěžujte si sama na sebe, jste vlastník, tak se podle toho chovejte.

  Vložil lake, 26. Září 2014 - 15:56

  Paní twesik, chcete se obrátit na nějaký orgán vyšší moci? Výborně. Tímto orgánem je bezpochyby shromáždění vlastníků jednotek.

  A kdo shromáždění svolá? Dobrý dotaz. Měl by to být výbor SVJ, ale podle Vašeho popisu je nečinný. Takže se obraťte na jinou osobu. Prosím běžte do koupelny a podívejte se do zrcadla. Tam uvidíte osobu, na kterou je třeba se obrátit. Nikdo za Vás neobejde vlastníky jednotek.

  Postup: přečíst si právní úpravu ZoVB a stanovy SVJ. Budete-li mít písemný souhlas dostatečného počtu vlastníků, požádáte předsedu o svolání shromáždění s programem, který stanovíte. Nestane-li se, svolejte shromáždění sama na základě onoho pověření.

  Je-li sluha řízen neschopným výborem v čele s neschopným předsedou, pak je logicky potřebné jakoprvní krok zvolit jinou osobu dočela SVJ. Je to jednoduché, jakmile víte co chcete a víte jak na to. Jediný problém bude sehnat někoho, kdo bude schopen a ochoten vykonávat funkci.

  Pokud jde o hospodaření s domem, k ničemu SVJ nepotřebujete. Je to jen sluha vlastníků. To jste nevěděla? Napřed musíte vy, vlastníci jednotek, vědět co vlastně chcete dělat s vaším majetkem. Takže si to odhlasujte na shromáždění, nebo individuálním podepisováním listiny. Pak dáte příkaz sluhovi, aby to pro vás zařídil. Bude na to ovšem potřebovat peníze, hodně peněz. Vybere je od vás, vlastníků jednotek. O zálohách rozhodnete také na shromáždění.

  lake

  Vložil Lukáš Tlolka (bez ověření), 17. Listopad 2015 - 16:36

  Dobry den, moc se omlouvám, že Vás otravuji. Mám dotaz a doufám že mi pomůžete. Jsem vlastník bytové jednotky a tudíž i přilehlého pozemnku. Mám malý skutr ktery stojí stranou na nakladaci rampe, ktery je stale pozemkem SVJ. SVJ mi napsalo že neopravneno uzivam jejich pozemek a vyzivá me k odstraneni. Vim, ze podle zákona skutr na chodniku stat nesmi,ale vime jak je praxe, že ani mestská policie to neresi. Muzu se nejak branit jako ve smyslu že i ja jsem vlastnik pozemku nebo to je nesmysl a skutr musim odstranit. Snad budete mit vice zkusenosti a poradite mi. Moc dekuji za cas a ochotu

  Lukáš Tlolka

  Praha

  Vložil lake, 17. Listopad 2015 - 17:35

  Pane Tlolka, klikněte v záhlaví na Diskuse + Zaslat nový příspěvek. Zde jste mimo téma a Váš dotaz bude proto smazán.

  lake

  Vložil mostecak, 29. Září 2014 - 14:47

  Zeptám se opět na praktický rozměr: statutární orgán (výbor, pověřený vlastník/předseda) je nečinný i po takové výzvě, o které mluvíte výše. Shromáždění se nemůže konat někde na chodbě před výtahem (má-li SVJ desítky-stovky bytových jednotek), samo SVJ nemá prostory a pro shromáždění se vždy pronajímá sál v kulturním domě, tělocvičně školy apod. Jak tuto situaci řešit? Jeden z vlastníků pronajme sál na své triko, pronájem zaplatí a úhradu pak vymáhá po statutárovi, který neplnil své povinnosti a shromáždění nesvolal?

  Vložil tazatel jaryn, 26. Září 2014 - 18:36

  Lake – napsal jsi to naprosto geniálně… Ve většině mých hrubých a určitě nekompetentních přispěvcích píšu na prvním místě : nejvyšší orgán SVJ je shromáždění a ještě tvrdím jaký výbor tacoví vlastníci. Jó ono je to jednoduché kritizovat, stěžovat si … ale sám udělat něco pro zdravé SVJ to ne… Ať jdou do hajzlu ti tzv. vlastníci, kteří jenom hledají a plačou nad tím jak jsou okrádáni při vyúčtování, jak trpí pod nadvládou špatného výboru. Ať to ti blbečci ukáží jak se to má v reálu dělat!!!!

  Vložil Ríša (bez ověření), 26. Září 2014 - 17:33

  Konečně rozumná rada

  Vložil jjjjs (bez ověření), 26. Září 2014 - 15:27

  omyl – není to povinnost předsedy, je to Vaše povinnost postarat se o funkční výbor – jste vlastník – nejvyšší orgán v SVJ. Přesvědčte sousedy, nechte se zvolit a můžete začít.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".