Stavba nového výtahu ze dvora

Vložil Eva Nováková, 6. Květen 2013 - 10:50 ::

Dobrý den, ještě jeden problém. V loňském roce jsme si na společenství vlastníků odhlasovali stavbu nového výtahu ze dvora, lehká konstrukce, skleněný tubus. Stavba nikde nesouvisí s byty vlastníků. Výstup by měl být do společných prostor chodby. Na výtah jsme si vzali úvěr, vyběhali všechna povolení, zakoupili okna, která budou vedle výtahu a vybudovali nové jističe na výtah. V letošním roce mělo dojít k realizaci stavby. Stavební odbor rozhodl o místním šetření, kam se dostavil jeden vlastník a řekl, že s výtahem nesouhlasí. Tento vlastník se při projednávání na schůzích zdržel hlasování. Stavební odbor rozhodl, že pokud nebudeme mít podpisy všech vlastníků(100%) stavbu výtahu zamítne a nelze se nijak odvolat, pouze k soudu. Dům má 6 pater a ve vyšších patrech žijí staří a invalidní občané. Není přece možné, aby jeden člověk zablokoval stavbu výtahu, když všichni ostatní to jednomyslně odsouhlasili a on se nevyjádřil. Výsledek hlasování je i notářsky ověřen. Stavbu zadávalo společenství, jako právní subjekt a mělo 99% podporu všech vlastníků(samoz­řejmě neudávám v podílech, ale těch je také 80% většina možná i více). Tímto vznikla společenství škoda za nakoupené věci a investice na přípravu stavby. Pokud půjde celá záležitost k soudu, bude vše trvat dlouho a někteří naši spolubydlící mají opravdu problém se dostat i k lékaři.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 6. Květen 2013 - 15:55

    Píší se tu nesmysly. Žadatelem o stavební povolení nemohlo být SVJ pouze „… právě na základě hlasování. “.

    SVJ není stavebníkem (tedy není oprávněno podat žádost o zahájení stavebního řízení), dokud nemá smluvní souhlas všech vlastníků jednotek. To platí podle „nového“ Stavebního zákona od r. 2006 a platilo to naprosto stejně i za účinnosti „starého“ Stavebního zákona. Ten souhlas jste zjevně neměli.

    Právo založené smlouvou provést stavbu mohou SVJ udělit pouze všichni spoluvlastníci domu. Protože jste souhlas všech nezískali, měli jste se podle toho zařídit. Vícekrát jsem zde upozorňoval, že snaha umlčet vlastníka jednotky v záležitostech vyžadujících stavební řízení je protiprávní.

    Takže přehodnoťte Váš postoj. Vlastník jednotky není někdo, koho je možno pro účely stavebního řízení „převálcovat“ hlasováním z pozice síly. Položte si otázku proč nesouhlasí. Zeptejte se jej na to. Třeba dojdete k řešení.

    Samozřejmě lze nahradit nesouhlas jednoho z vlastníků rozhodnutím soudu. Informace SÚ je správná. Pokud se ovšem vlastníkům jednotek nechce zahajovat soudní řízení, pak neumím poradit.

    lake

    Vložil Nápad (bez ověření), 6. Květen 2013 - 14:59

    Hádám,že ten co je proti bydlí v přízemí a výtah nebude využívat

    Co to udělat tak,že tato osoba se nebude finančně a úvěrově podílet na výstavbě výtahu. Jeho část kterou on přispěl v zálohách mu vyplatit zpět aby Vás nemohl žalovat. Holt to na každýho vyjde o něco dráž. Pak do výtahu nechat zabudovat ovládání na rozjezd třeba na čip aby ho tento člověk v budoucnosti nemohl používat. Změnit prohlášení vlastníka kde on bude vyloučen z užívání výtahu a taky se nebude podílet na údržbě,provozu,o­pravách výtahu atd.

    Vložil Eva Nováková, 7. Květen 2013 - 7:03

    Pán bydlí ve druhém patře a je proti všemu. Rozhodně není možné se s tímto člověkem dohodnout. Již jsme mu nabídli, že se nijak nebude na výtahu podílet, ale bohužel jeho cílem je dělat problémy. Včera jsme se kontaktovali s právníkem a vše bohužel bude řešit soud

    Vložil jespik (bez ověření), 7. Květen 2013 - 20:43

    Proč tak paličatě trváte na tom, že stavebníkem musí za každou cenu být společenství. Stavebníkem přece můžou být všichni ostatní vlastníci bez uvedeného pána. Co očekáváte od soudu?

    Vložil petrsv, 6. Květen 2013 - 12:20

    Obávám se, že Stavební úřad má pravdu, potřebujete skutečně souhlas všech, viz např. příspěvek zde – http://www.portalsvj.cz/…eho-vytahu-0#…

    Jinak je samozřejmě platné rozhodnutí Shromáždění. Jestliže někdo na schůzi řekne „ano“ a pak si jen tak přijde a řekne „ne“, tak má smůlu. Jednou bylo rozhodnuto a pokud nikdo rozhodnutí Shromáždění nenapadl u soudu, je právoplatné. Otázka je, jak obecně naložit s hlasem „zdržel se“. To nevím…

    Vložil Eva Nováková, 6. Květen 2013 - 12:31

    Jenže jako žadatel bylo společenství vlastníků právě na základě hlasování. Z těchto důvodů byla přivolaná notářka, aby vše bylo takto ošetřeno. Je sporné, jak posuzovat zdržení hlasování, ale nesouhlas to není.

    Vložil Krobot (bez ověření), 7. Květen 2013 - 16:18

    není ale také souhlas, který potřebujete. Místo utrácení za notářku si měl iniciátor akce zajistit před hlasováním a investicí do příprav stavby předběžný souhlas všech.

    Vložil petr kučera orio (bez ověření), 6. Květen 2013 - 15:45

    Já si myslím, že zdržet se hlasování, je nedání souhlasu a jestli stavební úřad při uzemním řízení potřebuje souhlas tak vy ho nemáte. Takže vám to dotyčný bude asi blokovat to bohužel u SVJ tak je je nutný SOUHLAS 100% vlastníků. Ale podobné je to když vám soused nedá souhlas ke stavbě garáže tak máte taky smůlu a jestli je to humání nikoho nezajímá.

    Vložil P.V., 6. Květen 2013 - 12:53

    Paní Nováková, nemyslím si, že by bylo sporné jak posuzovat zdržení se hlasování. ZoVB definuje kvóra potřebná pro přijetí usnesení, rozhodující je pouze počet hlasů PRO. Všechny ostatní hlasy jsou de facto proti, tedy i hlasy zdrživších se.

    P.V.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".