Stanovy dle NOZ

Vložil minula (bez ověření), 19. Květen 2014 - 13:27 ::

Výkladové stanovisko Expertní skupiny Komise
pro aplikaci nové civilní legislativy při Ministerstvu spravedlnosti

  • vzorové stanovy SVJ po účinnosti NOZ

Dotčené ustanovení:

  • § 9 odst. 10 zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů

Stanovisko: Společenství vlastníků jednotek může i po nabytí účinnosti NOZ nadále vycházet ze vzorových stanov vydaných nařízením vlády č. 371/2004 Sb., i když bude tento právní předpis nabytím účinnosti NOZ zrušen. Odůvodnění: Společenství vlastníků jednotek vznikají do doby nabytí účinnosti NOZ ex lege (§ 9 odst. 3 zákona o vlastnictví bytů). Pokud nemá společenství vlastníků jednotek podle dosavadní právní úpravy stanovy, řídí se dle § 9 odst. 10 zákona o vlastnictví bytů stanovami vzorovými, které vydala vláda nařízením č. 371/2004 Sb. Společenství vlastníků jednotek tak přijímá vzorové stanovy fikcí. Společenství vlastníků jednotek vzniklé před účinností NOZ se bude i po účinnosti NOZ nadále řídit vzorovými stanovami vydanými nařízením vlády č. 371/2004 Sb., i když tento právní předpis pozbyde účinnosti ke dni 31. 12. 2013. Stanovy se totiž stávají součástí vnitřních právních poměrů této právnické osoby. Podle ustanovení § 3041 odst. 2 NOZ stanovy společenství vlastníků jednotek, které budou odporovat donucujícím ustanovením NOZ, pozbydou závaznosti dnem nabytí účinnosti NOZ. Společenství vlastníků jednotek proto přizpůsobí své stanovy dle § 3041 odst. 2 NOZ do tří let ode dne nabytí účinnosti NOZ a doručí je příslušnému krajskému soudu, který vede rejstřík společenství vlastníků jednotek. Podle úpravy NOZ (§ 1204) společenství vlastníků jednotek vzniká až dnem zápisu do rejstříku společenství vlastníků jednotek. Společenství vlastníků jednotek vzniklá po nabytí účinnosti NOZ již musí mít stanovy vlastní, neboť společenství vlastníků jednotek se zakládá schválením stanov (§ 1200 NOZ).

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Novotná (bez ověření), 20. Květen 2014 - 8:24

    Dobrý den,

    chtěla bych se zeptat, jak to bude dle NOZ k přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby (např. dojde k rekostrukci bytu, domu a tedy i ke změně spouvl.podílů). Do teď bylo zapotřebí souhlasu všech členů společenství, tedy 100% hlasů. Bude to jinak?

    Děkuji. Novotná

    Vložil Emill (bez ověření), 20. Květen 2014 - 1:52

    pak stanovy které budou odporovat donucovacím ustanovením NOZ pozbydou závaznosti 1.1.2014 (den nabytí účinnosti NOZ) a do tří let mají dotyčná SVJ právní vákum. Bezvadný stav.

    Vložil zvědavý (bez ověření), 20. Květen 2014 - 6:51

    Emile a copak je to donucovací ustanovení NOZ.

    Vložil EPJ, 19. Květen 2014 - 19:53

    Dobrý den,

    od notářské kanceláře, která bude zajišťovat notářské služby na schůzi jsme dostali návrh stanov, kde je uveden striktní počet členů výboru na tři. Je to nutné?

    Děkuji EPJ

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 19. Květen 2014 - 21:12

    Ano je to nutné podle NOZ § 1200 odst.2 písm.d:

    (2)Stanovy obsahují alespoň

    d)určení orgánů, jejich působnosti, počtu členů volených orgánů a jejich funkčního období, jakož i způsobu svolávání, jednání a usnášení,

    Vložil lake, 19. Květen 2014 - 20:48

    EPJ, počet členů výboru ve stanovách musí být uveden, jinak by byly neurčité – a rejstříkový soud by mohl odmítnout vložit je do sbírky listin. Tím pádem by zamítl celou žádost o zápis právnické osoby do rejstříku, protože stanovy jsou povinnou přílohou. To přece nechcete, že ne?

    lake

    Vložil jaktak (bez ověření), 19. Květen 2014 - 20:03

    Tak to je další vtip k dobru. Notářská kancelář rozhodne, jaké bude mít společenství stanovy. Domnívám se, že by se k tomu měla jčště vyjádřit vláda a něco nařídit.

    Vložil Hana2, 19. Květen 2014 - 14:49

    Technicka poznamka: Pokud by clenove expertni skupiny (jako ja) zili v zahranici a meli by na dalku celit nesmyslnostem, pod ktere se dnes podepisuji, asi=urcite by byl jejich postoj shodny s tim mym. Cesky pravni rad potlacuje prava svych obcanu, kteri se sdrzuji v zahranici, cesky pravni rad potlacuje ucinnost vyssi pravni normy (obcansky zakonik) a prideluje vyssi vahu pravni norme nizsiho radu. Zkratka… Kocourkov. Tecka. Hezky den.

    Vložil lake, 19. Květen 2014 - 16:04

    Zákon o obchodních korporacích umožňuje akcionáři účast v zastoupení. Tootéž obsahoval zrušený Obchodní zákoník.

    Podotýkám, že v onom rozsudku došel Nejvyšší soud k poněkud absurdnímu závěru, že vlastník jednotky má právo zmocnit kohokoliv k hlasování na shromáždění, ale samotný přístup na shromáždění má být tomuto zmocněnci odepřen. Podivnější právní Kocourkov si nedovedu představit. Rozsudek Nejvyššího soudu může podle mého názoru být v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Konkrétně jde o nezpochybnitelné právo spoluvlastníka společných částí domu rozhodovat o svém majetku. Je škoda, že nedošlo k dovolání k Ústavnímu soudu.

    Navíc NOZ uzákonil povinnost spoluvlastníků jednotky zmocnit jednu osobu, která bude vykonávat jejich práva vůči SVJ. Bylo by tedy protiústavní, kdyby tuto možnost měli mít pouze spoluvlastníci jednotky, kdežto jednotlivému vlastníkovi by byla odepřena. To by zakládalo bezdůvodnou nerovnost v právech a povinnostech.

    Ústavou zaručené právo vlastnit majetek a rozhodovat o něm nemůže vlastníkovi upřít pouhý sluha a údržbář jménem SVJ. Je tedy třeba obrátit se na SVJ s návrhem na doplnění stanov. Nebude-li odhlasováno, obraťte se obvyklým způsobem na soud.

    lake

    Vložil Toma, 20. Květen 2014 - 21:10

    opět na scéně – sluha SVJ :-). asi nedokážete napsat něco normálního, musíte strašně trpět někým z SVJ nebo výboru. já se jen divím, proč ještě nejsgte v Ústavním soudu nebo někde „výš“ ? Tm

    Vložil Hana2, 19. Květen 2014 - 20:16

    Iake, beze zbytku souhlasim. Cesky pravni rad si protireci. Osobu jsem zmocnila, predseda SVJ nechal o jeji pritomnosti na posledni schuzi hlasovat a „vyhodil“ ji. Ostatni clenove SVJ mi nemeli a nemaji co mluvit do toho, kdo mne bude zastupovat. Skutecne se jedna o zasah do meho prava, ktere mi „zarucuje“ ustava. Nicmene mi to ceska ustava v realem zivote skutecne zarucuje? Proti vyhozeni meho zmocnence (po 1.1.2014 judikatura NS CR podle stareho OZ uz neni platna) a znemozneni me zprostredkovane ucasti na domovni schuzi nechavam podat zalobu. Pokud soud prvni instance nerozhodne v muj prospech, odvolani v CR podavat nehodlam. Rada se podivam do Bruselu. Nicmene … neni to hnus, velebnosti? Uz stari latinici rikali: homo homini lupus. Preji hezky den.

    Vložil Petr x (bez ověření), 19. Květen 2014 - 20:41

    Brusel Vás odmítne, protože jste nevyužila všechna odvolání v ČR. To je podmínka přijetí Bruselem.

    Vložil Hana2, 19. Květen 2014 - 21:10

    Pane Petre, dekuji za informaci. Budu si to pamatovat.

    Vložil Hana2, 19. Květen 2014 - 14:41

    Pane(i) minula, dobry den,

    mohu mit ve vztahu k Vasemu prispevku dotaz?

    Stary OZ umoznoval, aby ve stanovach SVJ nebylo upraveno zmocnovani cili PM. Rozhodnutim NS CR, ze ktereho vychazi (resp. vychazela) judikatura soudu nizsiho radu, bylo dotceno pravo obcanu CR, kteri se nemohou osobne ucastnit domovnich schuzi (shromazdeni). NOZ zmenil hlasovaci pomer pro „usnasenise“ shromazdeni SVJ. Nicmene osobne ziji v zahranici a potrebuji, aby v domovnich stanovach byl status zmocnence uveden a pravidla jeho ucasti. Z meho pohledu opet kulha cesky pravni na obe nohy. Pokud zbytek vlastniku bytovych jednotek odklepne stanovy vlastniku jednotek v predchozi podobe, mne to znemozni, abych se mohla radnym zpusobem starat o svuj majetek (jak osobne pro vyse uvedene, tak i prostrednictvim meho zmocnence.)

    Moje otazka zni: jak mohu docilit zmeny ve stanovach SVJ, aniz bych to hnala az na Brusel?

    Dekuji za Vas cas venovany memu dotazu. Hanka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".