STA

Vložil Věra (bez ověření), 23. Říjen 2020 - 9:51 ::

Dobrý den,bydlíme na K.ČAPKA 600,jsme tedy ve SVJ.

Před nedávnem nám zlepsovali signal na střeše domu, aby byl lepší signál STA.

Ovšem my před 5ti lety koupili byt,ve kterém už STA nefungovala.

Zkoušeli jsme si opravit antenni zásuvku sami,ale tím jsme znemožnili signál sousedů pod námi.

Tudíž od té chvíle používáme svou pokojovou anténu.

Rádi bychom,ale využili opět STA v domě.

Jak to ze stanov udelane?   

Musí mi to správce nechat zprovoznit?

Když už ročně za STA platíme a nevyuzivame ji?

Nebo si mám pozvat specializovanou firmu a zaplatit si opravu anténni zásuvky sama?

Prosím o radu.

..děkuji s pozdravem Věra

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil AnonymousEl (bez ověření), 27. Říjen 2020 - 20:06

  STA je většinou zapsána v prohlášení vlastníka jako společná část, čili kontaktovat správce objektu nebo SVJ nebo družstvo jak už bylo napsáno.

  Oprava většinou není obtížná ale opravář musí být vybaven měřícím přístrojem pro zjištění síly a kvality signálu ve vaši zásuvce STA. Zásuvky jsou zpravidla průběžné a koncové. Navíc se liší tzv. útlumem, který lze pouze změřit přístrojem, případně dopočítat pokud je dokumentace k dispozici a aktuální. Pokud jste osadila nebo zprovoznila zásuvku STA a tím způsobila sousedům výpadek, je to buď špatným zapojením kabelu na svorky vstupu a výstupu zásuvky nebo špatnou zásuvkou (koncová místo průběžné) a nebo vyzkratováním kabelu (oplet stínění se nesmí dotknout vodiče uprostřed). Občas bývá i nedostatečná síla signálu, pokud je na rozvodech více přijímačů než bylo původně úvažováno.

  Pokud se přeci jen rozhodnete zavolat externí firmu, mějte na paměti, že mohou potřebovat vstup do rozváděčů které bývají uzamčené a klíče jsou u správce, SVJ nebo družstva, čili bez nich to nepůjde.

  Vložil Zapisovatel (bez ověření), 27. Říjen 2020 - 5:22

  Zkuste někoho v domě. Každý elektrotechnik slaboproudař, dokonce i ten jen s výučním listem by měl být schopen určit místo problému, a případně poškozenou zásuvku opravit či vyměnit tak, aby nezpůsobil problém v bytech dalších. Zásuvku v bytě určitě nepoškodilo SVJ, ale někdo, kdo byt užíval před Vámi. A samozřejmě je nutné předjednat spoluráci s obyvateli, či lépe s vlastníky bytu (ů) pod Vámi, kde ani specializovaná firma nemůže získávat či vymáhat informace o stavu signálu v jejich účastnických zásuvkách.

  Vložil . (bez ověření), 26. Říjen 2020 - 8:02

  Pokud máte v domě ještě původní staré rozvody, tak závada v jedné zásuvce ruší příjem v bytě jiného uživatele, kteréhokoliv. V současné době tyto rozvody pro signál nejsou technicky vyhovující a je potřeba, aby se v domě udělaly nové rozvody. Nejdříve zjistětě, jaké tedy vlastně rozvody v domě máte. Pokud ty původní, tak nic moc nenaděláte.

  Vložil Justitianus, 26. Říjen 2020 - 11:29

  Pane . (bez ověření), píšete zde tazatelce bludy. Vůbec tomu nerozumíte. Je bezvýznamné, zda rozvody jsou „staré“, nebo „nové“, nebo „růžové“, nebo „fialové“.

  Tazatelka má v bytě průběžnou zásuvku STA. Když se v ní amatérsky vrtala, odpojila signál sousedovi ve spodním bytě. Takže v rozvodech (koaxiální kabely) signál je. Problém je v zásuvce STA v bytě. Už to píšu potřetí.

  Samozřejmě chyba může být i jinde, ale ne v rozvodech: například poškozený anténní kabel od zásuvky STA k televizoru, nebo televizor tazatelky neumí přijímat signál v pásmu ve kterém pracuje domovní zesilovač STA.

  Justitianus

  Vložil . (bez ověření), 26. Říjen 2020 - 11:45

  Nepíšu žádné bludy. Pokud jsou rozvody původní, žádná výměna zásuvky v bytě to nespraví. To je stejné, jako kdybyste dnes posílal email koňskou poštou.

  Vložil Člen SVJ (bez ověření), 26. Říjen 2020 - 10:25

  „V současné době tyto rozvody pro signál nejsou technicky vyhovující a je potřeba, aby se v domě udělaly nové rozvody.“

  U nás v domě, jsou rozvody STA z roku 1974 a i nyní, po výměně antény + přeladění na DVB-T2, jsou zcela vyhovující a stále funkční.

  Vložil Justitianus, 23. Říjen 2020 - 11:12

  Přečtěte si prohlášení vlastníka budovy.

  Z obsahu prohlášení lze zjistit zda anténní zásuvka v bytě je společná, nebo je ve vlastnictví vlastníka jednotky. Z toho pak plyne odpověď na dotaz kdo hradí opravy. Stanovy SVJ s tím nemají naprosto nic společného.

  Pokud prohlášení mlčí o jednotlivých částech STA, pak by se použilo nařízení vlády č. 366/2013 Sb.

  Justitianus

  Vložil Čtenář (bez ověření), 23. Říjen 2020 - 15:09

  Pane Justitine,

  kdo je vlastníkem televizního signálu v STA?

  Signál je jak známo vyzařován z STA do okolí. Kdo je vlastníkem signálu v okolí STA?

  Pokud o tom prohlášení mlčí, pak by se použilo nařízení vlády č. 366/2013 Sb. Souhlasíte?

  Vložil Bruno2, 23. Říjen 2020 - 18:02

  Společná televizní anténa nic nevyzařuje. Jak je známo. Signál ze STA je přiváděn k jednotlivým zásuvkám koaxiálním kabelem. Pokud všichni sousedé jsou připojeni ke STA a signál mají v pořádku, pak problém bude pouze v rozvodech.

  Vložil Justitianus, 26. Říjen 2020 - 7:16
  • Bruno2, napsal jste: „Pokud všichni sousedé jsou připojeni ke STA a signál mají v pořádku, pak problém bude pouze v rozvodech.“

  Mýlíte se naprosto.

  Z úvodního dotazu je zřejmé, že v domě tazatelky je signál rozváděn shora (od střechy) směrem dolů. Tazatelka má v bytě průchozí zásuvku STA (přes kterou jde signál do bytu v nižším patře). Z toho plyne něco zcela jiného než jste napsal Vy. Správné tvrzení zní:

  Pokud všichni sousedé jsou připojeni ke STA a signál mají v pořádku, pak problém bude pouze v bytě tazatelky.

  Problém je tedy v účastnické zásuvce STA v bytě. Proto jsem tazatelce poradil (hned v prvním příspěvku této diskuse) aby si zjistila v prohlášení kdo je vlastníkem té zásuvky. Buď je to ona sama, nebo jde o společné technické zařízení domu (a v tom případě je odpovědné SVJ). Vlastník zásuvky bude hradit její opravu/výměnu.

  Ta rada je jediná správná, i když ji místní blbečci vyminusovali.

  Justitianus

  Vložil 25Malý (bez ověření), 23. Říjen 2020 - 11:40

  Vážená Věro

  Za optání nic nedáte. Napište SVJ stručná fakta:

  • Před 5 lety jsme koupili byt, ve kterém už STA nefungovala.
  • Zkoušeli jsme si opravit anténní zásuvku sami, ale tím jsme znemožnili signál sousedům pod námi.
  • Tudíž od té chvíle používáme svou pokojovou anténu.
  • Rádi bychom ale využili opět STA v domě.

  SVJ Vám jistě podle stanov odpoví.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".