správce a účetní na DPP

Vložil HellKoc, 3. Leden 2011 - 23:51 ::

Dobrý den, nepodařilo se mi najít jednoznačnou odpověď. Naše SVJ odhlasovalo samosprávu. Je možné aby účetní z řady vlastníků vykonávala tuto činnost na DPP? Je možné aby správce z řad vlastníků vykonával tuto činnost na DPP? Je možné aby odměna statutárnímu orgánu byla 0,–Kč? Ani v zákonech ani stanovách jsem nenašla nic, co by to výslovně zakazovalo. Na druhou stranu bývalý správce prohlašuje, že FÚ postihuje, pokud správu někdo na DPP vykonává. Ve stanovách se ale píše pouze o smlouvě, nevím tedy zda Dohoda o provedení práce je smlouva či ne. V případě, že není znamenalo by to, že i účetní nemůže pracovat na DPP? Tato činnost totiž také souvisí se správou domu. Na druhou stranu je běžné, že správce zajistí úklid společných prostor formou DPP, ve stanovách se hovoří o zajistění služeb uzavřením smlouvy, takže logicky by mělo být možné, že podobným způsobem zajistí i vedení účetnictví. V tomto případě tedy asi DPP smouvou je. Je možné aby člen statutárního orgánu, byl zároveň předseda a správce SVJ? Kontrola je zajištěná dvěma dalšími členy statutárního orgánu a účetní.

  • DPP

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil HellKoc, 5. Leden 2011 - 14:56

Chápu, že dotaz zní nelogicky, ale s ohledem na FÚ už tak nelogický není. Daň ze superhrubé mzdy je vyšší, než daň z odměny z DPP, ze které nejdou žádné odvody. Za všechny příspěvky děkuji. Helena

Vložil Pavel, 5. Leden 2011 - 15:13

Paní Heleno,

dotaz je naopak velmi logický.

Je to jen o penězích.

Já to nedoporučuji. Důvody jste uvedla.

Pokud to někdo chce podstoupit, je to jeho rozhodnutí.

Asi netuší, že v daňovém řízení tahá za ten horší konec.

Pokud se ušetří několik peněz, budou to brát členové jako samozřejmost. Pokud bude doměrek, věřím že část členů to bude chtít dát výboru k úhradě.

Navíc pokud výbor veřejně poruší jeden zákon, jak má vymáhat po členech SVJ plnění jiných zákonů?

Obecné floskule, že by se mělo dodržovat právo, ani za současné situace nepíšu. Co je povoleno vrchnosti na to řadový člověk nemá právo.

Hezký den!

Pavel

Vložil Pavel, 4. Leden 2011 - 1:46

Obecně může být správce i účetní na DPP, jediný limit je 150 hodin/rok a písemná forma DPP.

Problém ale nastane, když správce a účetní bude členem výboru, který si navíc nic nevyplácí. To bych si rozmyslel.

Hezký den!

Pavel

Vložil HellKoc, 5. Leden 2011 - 14:44

Děkuji moc za odpoveď. Situace se má tak, že účetní není členem výboru a správce je zároveň předsedou výboru. Předseda dělal pět let většinu práce za firmu pověřenou správou a bral odměnu kolem 10000,–ročně. Zbylí dva členové mají odměnu 0,–Kč už pět let. Myslíte, že by finanční úřad uspokojilo, kdyby předseda dostal formální odměnu 1000,–Kč/rok za předsednictví a zbytek na DPP za správcovství? Co se týče množství a náplně práce, tak myslím, že vyšší odměna za správcovství je snad na místě. Také přeji hezký den a děkuji za případnou odpověď. Helena

Vložil Anonymous g (bez ověření), 4. Leden 2011 - 10:57

Proč by měl nastat problém, když bude zároveň členem výboru?? P.

Vložil Krupp, 4. Leden 2011 - 11:14

Chtěl jsem položit stejnou otázku.

Jirka

Vložil Leni (bez ověření), 4. Leden 2011 - 11:54

Protože to je často zneužívaný způsob (a obcházení zákona), jak jakoby vyplácet výboru odměny.....

Vložil JaP (bez ověření), 14. Leden 2011 - 12:18

Dobrý den, také by mně zajímalo, proč by člen výboru nemohl mít DPP na činnost nesouvisející s funkcí člena SVJ. Chápu, že pokud člen nemá odměnu za výkon funkce, ale zároveň dodává SVJ službu na základě DPP, může to zavánět obcházením zákona. Nicméně, pokud je člen výboru grafik a navrhne pro SVJ logo, razítko… (což evidentně s výkonem funkce nemá nic společného) a je schopen tím ušetřit SVJ nějaký ten peníz, vše je prokazatelně dodáno, čemu odporuje DPP (případně fakturace?). Někde jsem tady četla názor, že na člena výboru SVJ se ohledně fakturace vztahují stejné povinnosti jako na jednatele společnosti, tedy pokud jednatel je zároveň OSVČ a společnosti nafakturuje své služby, pohlíží se na tento příjem ne jako na příjem ze SVČ, ale jako na příjem ze závislé činnosti. Myslela jsem ale, že pouze v případě, že předmět podnikání společnosti, kde je jednatelem, se shoduje s předmětem jeho podnikání jako OSVČ. Nejsem v této oblasti vzdělaná, jsem jen klasický hledač-googlič a samozřejmě jsem nemusela pochytit všechny souvislosti, můžete mi tedy, prosím, někdo říci, jak to tedy je? Velmi děkuji za radu.

Vložil Krupp, 4. Leden 2011 - 15:22

Proč by člen výboru, ktrý se vyzná v účetnictví a provádí jej výrazně levněji, než jakákoliv firma, nemohl za něj být placen? Když navíc vykonává svou funkci zadarmo.

Jirka

Vložil Krupp, 5. Leden 2011 - 7:33

Zapomněl jsem dodat, že to rovněž dělá lépe.

V tomto okamžiku bych použil obvyklou otázku pana lake. Ukažte judikát, který to zakazuje.

Jirka

Vložil Anonymoussss (bez ověření), 5. Leden 2011 - 7:17

Je to strašení lidí…

Vložil Anonymous f (bez ověření), 4. Leden 2011 - 14:34

No a co, že je to často zneužívaný způsob… že ostatní kradou a podvádějí ještě automaticky neznamená, že kradu a podvádím já…

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".