Společná anténa na domě

Vložil filNad52, 8. Leden 2022 - 16:36 ::

Dotaz: Dům o třech vchodech. Každý vchod je samostatné SVJ Uprostřed domu na střeše je umístěna společná TV anténa. Měli by vedlejší SVJ přispívat na provoz a údržbu? Není potřeba uzavřít smlouvu o užívání? Dekuji z radu. F

  • anténa

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 8. Leden 2022 - 23:13

Vážený filNad52, Váš dotaz je neurčitý. Anténa pro tři budovy může být z hlediska vlastnickych vztahů v jednom ze čtyř režimů:

  1. je ve vlastnictví SVJ2;
  2. je ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek v SVJ2;
  3. je ve spoluvlastnictví tří právnických osob SVJ1, SVJ2 a SVJ3;
  4. je ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek ve třech sousedících budovách.

Obecně je možno říci, že při společném užívání věci přispívá každý z uživatelů poměrně k udržování věci (náklady na provoz, údržbu a opravy). K tomu viz § 1276 odst. 3 per analogiam. Žádná extra smlouva k tomu není třeba. Ostatně tato smlouva už byla sjednána konkludentně – tím, že osoby odlišné od vlastníka antény ji také užívají (tím, že odebírají její signál). Vlastník antény dal k tomuto užívání konkludentní souhlas.

Justitianus

Vložil Anténář (bez ověření), 9. Leden 2022 - 6:48

STA je v prohlášení vlastníka jako společná část domu a připadá do správy SVJ. Tím pádem SVJ zajišťuje službu dle zákona 67/2013 Sb. Pokud je každý vchod samostatné SVJ, tak pokud odebírají signál z antény, resp. je přiveden do účastnické zásuvky v bytech všech tří SVJ, mají povinnost přispívat poměrnou částí na údržbu a provoz antény a rozvodů STA. Ať se jedná o staré nebo nové SVJ. Nehledě k tomu, že ještě před vznikem jednotlivých SVJ, byla anténa při výstavbě domu, koncipována technicky jako společná pro celý dům.

Vložil filNad52, 23. Únor 2022 - 8:38

Patří tady i rozúčtování spotřeby na energii. V Evidenčním listu je uvedena položka záloha na anténu 8Kč Co se z této položky hradí F

Vložil Justitianus, 23. Únor 2022 - 10:26

Pane filNad52, zase dáváte nesrozumitelnou otázku, na kterou není možné odpovědět.

My netušíme co je to ten tajemný „Evidenční list“. Takové formuláře dříve používaly obce, případně bytová družstva a například armáda, k evidenci údajů o pronajímaných bytech ve svých obytných domech.

Vy jste snad nájemcem družstevního bytu? V tom případě si zjistěte jaké služby spojené s užíváním bytů poskytuje pronajímatel svým nájemcům. Ale toto nenajdete v źádném „Evidenčním listu“!

Je-li mezi poskytovanými službami uvedeno „umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu“ nebo něco obdobného, požádejte pronajímatele aby Vám doložil náklady na tuto službu podle § 8 zákona č. 67/2013 Sb.. Z toho zjistíte co všechno zahrnuje do těchto nákladů.

My to netušíme.

Justitianus

Vložil člen (bez ověření), 9. Leden 2022 - 13:15

Zkuste to rozmyslet prakticky.

Svj jsou 3 a anténa je jedna. Prostřední dům hradí údržbu a opravy (z “FO”) a provoz (elektřina na zesilovače) zatím sám ze svého.

Jak by měl prakticky přeúčtovat na okolní domy, když elektřina je neměřená a opravy a údržba předem neznámá, jak se to v praxi efektivně dělá?

Ps: určitou představu mám…

?
Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Leden 2022 - 16:40

a jste si jist, že další dvě svj neuhradila nějaký obolus jednorázově za možnost využití antény nebo neplatí nějakou paušální částku?

Vložil člen (bez ověření), 9. Leden 2022 - 17:50

Pochybuji, spise se u nich ten barak rozdelil na 3 SVJ a antena i zapojeni je dano historicky z dob minulych.

A pokud si provozovatel (svj na jehoz strese to stoji) nerekne anebo neumi vyjednat od zbylych, tak nic sam od sebe nedostane, to je prece jasne :-)

Ps: ja nejsem zainteresovan do domu

Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Leden 2022 - 18:07

pochybovat můžete o čemkoliv, důležité je vědět.

Vložil člen (bez ověření), 9. Leden 2022 - 18:23

Správně, ale tady muzeme jen spekulovat, kdyz nevime…

Apropos, jak se vyuctuje v SVJ vydej a prijem takove pausalni castky? Pokud by takova castka byla, pak by se asi clen tam iho svj nemel duvod zajimat…

Ps: vedlejsi dum svadi do okapoveho svodu naseho domu jejich okap z jejich strechy. Napojeny nacerno.

Jak navrhujete to resit? Predseda mi kdysi rekl, ze to resit nebude at si to resim sam :-)

Vložil Anténář (bez ověření), 9. Leden 2022 - 19:12

Vezme se náklad za rok na provoz antény, podělí 3 a každé SVJ tuto částku zaplatí z kapitoly Provoz a správa domu. Složitěji – každý vlastník platí měsíčně zálohu na „anténu“ a ta se mu ve vyúčtování za služby spojené s užíváním bytu vyúčtuje.

Vložil člen (bez ověření), 9. Leden 2022 - 21:37

Joo, a jak ten naklad, napriklad na elektrinu zjistite?

Vložil Anténář (bez ověření), 11. Leden 2022 - 19:03

Změřím odběr.

Vložil JaVa, 9. Leden 2022 - 16:57

Tak tu Vaši „představu“ nejprve popište a pak se dočkáte fundované rady. Zatím to vypadá, že statutáři SVJ, kam STA spadá, nekonají s péčí řádného hospodáře. Ale to musíte vědět Vy, jak to mají s těmi dvěma zbývajícími SVJ, smluvně ošetřené. Neznáme znění vašeho PV k budově. Nezapomínejte, že v některých PV je uvedeno, že na provoz a opravy STA se přispívá podle počtu účastnických zásuvek v bytové jednotce. Přeji hezký zbytek dne.JaVa

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".