Společná anténa

Vložil Andeás Bozsik (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 0:23 ::

Vítám všechny,

Nakoupil jsem starý byt v přízemí. Během rekonstrukce v bytu, byli uříznuty dva starých kabelů uprostřed stěny v pokoji jdoucí dolů a někam nahoru a odebraná stará televizní zásuvka(vypadala, že už stojí 30 let). Myslel jsem, že jsou dávno nefunkční. Později bylo zjištěno, že to patří k společně anténě, které jdou z sklepu a postupně nahoru na všechny byty. Takže jsem omylem zrušil spojení pro pravou část bytu. Domovní důvěrník už zavolal údržbáře. Nejsem se jist, že ten údržbář bude od firmy, která tu instalace dělala, protože nedávno byl změněn dodavatel(ale z nějakého důvodu rozhodli nechat staré rozvody…). DD, byl strašně nepříjemní a říkal, že nutně dat nový cely kabel(což tomu nevěřím). Takže chtějí přepsat náklady za úpravu na mě.

Klidně uhradím práce za údržbáře, nemám proti tomu nic, ale obavám se, že takovou událost, můžou využit jako důvod pro výměnu celého rozvodu anténového kabelů (barák má 10 pater). Já bych nechtěl hradit fakturu za 20–40 tis a víc, protože někdo vymyslel provést kabel na společnou anténu přes můj byt. Mohli byste mi říct jak můžu sebe v takovém případě sebe chránit. A mohl bych udělat opravu sám? A poslední věc, můžu podat žalobu na důvěrníka nebo zavolat policie na něj, protože furt leze do mého bytu a podívat se co tam dělám. Chová sobe jako revizní služba pro vodu, světlo, odpady atd. Už pořád mi otravuje, i když udržuji všechny pravidla.

P.S. Rozumím, že mnoho kdo bude psát, že bych se musel zeptat, než odstraňovat kabely. Ale už mnoho kdo z vás taky rozuměl, že jsem z ciziny. Pro je to strašně divně proč taková důležitá komunikace jde přes můj být a byla umístěna pouze do lišty.

S pozdravem Andeás Bozsik

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Mahulena (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 10:33

  „nutně dat nový cely kabel“

  Pane Bozsiku,

  ano, je nutné dát nový celý kabel. Rozvody (anténní i jiné) jsou společnou částí domu a běžně vedou uvnitř bytů.

  Vložil Zdenek 22, 19. Listopad 2019 - 7:46

  Pane Bozsik,

  přerušit anténní svod, pokud vedl mimo váš byt, nebyl dobrý nápad. Pokud ale toto přerušení necháte opravit odbornou firmou ve své režii, neměl by vám pak nikdo nic namítat ani chtít po vás úhradu výměny celého svodu.

  Jinak „důvěrník“, správně člen výboru SVJ, má právo vstupu do bytu (viz § 1282 a 1282 NOZ), ale jen po předchozí výzvě a v odůvodněných případech:

  • upravuje-li vlastník jednotky stavebně svůj byt, nebo
  • v případě údržby, opravy, úpravy, přestavby či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky.
  Vložil Andeás Bozsik (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 14:26

  Dobrý den.

  Děkuji za odpověď. Můžu se zeptat na ještě jednu věc. V případě když úpravu udělám sám. Stačí mi nahlásit, že je to opraveno nebo pak zavolat revizní službu?

  P.S. Ten kabel byl namontován již 20 let zpátky.

  Děkuji předem za odpověď.

  S pozdravem Andeás Bozsik

  Vložil Zdenek 22, 19. Listopad 2019 - 15:44

  Pokud si troufnete provést profesionálním způsobem opětné napojení přerušeného koaxiálního kabelu, žádnou revizní službu volat nemusíte. Pokud si na to netroufáte, zavolejte k tomu příslušný TV servis. Výboru pak jen sdělte, že TV svod byl opraven. Důkazem toho bude dostupný TV signál v těch bytech, kterým jste před tím dodávku signálu přerušil.

  Vložil P_V (bez ověření), 19. Listopad 2019 - 21:12

  Přičemž to „profesionální napojení“ znamená, že tam nebudou změny v impedanci, které by v kabelu způsobily odrazy nebo útlumy. Což většinou právě znamená, natáhnout nový nepřerušený kabel. Dostupný TV signál ještě nemusí znamenat, že se dílo podařilo – musí se také změřit kvalita toho signálu, aby jim to po čase nezačalo kostičkovat a vypadávat.

  Vložil Zdenek 22, 19. Listopad 2019 - 22:55

  Pane P_V, nesnažte se věci, o kterých jste možná jen něco slyšel, komplikovat. I přerušený koaxiální kabel se dá napojit, aniž by vznikly nežádoucí odrazy nebo útlumy.

  Vložil JaVa, 19. Listopad 2019 - 15:28

  „V případě když úpravu udělám sám. Stačí mi nahlásit, že je to opraveno nebo pak zavolat revizní službu?“

  Pokud máte příslušnou kvalifikaci, dle vyhl.50/1978 Sb.,a písemné povolení od SVJ/st.orgánu, že můžete zasahovat do společných částí domu,pak to můžete dát do původního provozu schopného stavu i sám.Bez splnění těchto dvou podmínek Vám doporučuji na tyto společné rozvody STA nesahat!

  Přeji Vám hezký den.JaVa

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".