soudní znalec, penále, nedodržená smlouva se stavební firmou

Vložil sova, 28. Duben 2011 - 7:56 ::

Dobrý den,

chtěla bych požádat o zprostředkování zkušenosti s nedodrženou smlouvou. Dělali jsme celkovou revitalizaci domu. Práce se táhnou už bezmála rok, ač ve smlouvě bylo 8 týdnů. Teď dochází na lámání chleba – poslední faktura – chceme uplatnit smluvní penále a začínají se kroutit. Konkrétně penále prý nemůžeme dát za dny kdy pršelo, bylo zima … Já to ze smlouvy chápu tak, že o klimaticky nepříznivé dny v době plánovaných prací se posunuje termín dokončení. Jenže po tom následovaly dva měsíce příznivého počasí, kdy nic nedělali, ač mohli. No a pak přišla tříměsíční zima.

Teď prezentují názor jejich právníka (možná blafují), že v zimě pracovat nemohli (nepracovali ani vevnitř) a penále se za tuto dobu nepočítá.

Druhá otázka – nakolik se u případných soudů nebo znaleckých posudků berou do úvahy mailové konverzace?

Drobnosti jsme řešili na místě s řemeslníky – uspokojivě. Větší věci operativně osobně při kontrolních dnech, telefonicky nebo mailem. S výsledkem – kvalitou odvedené práce – jsme spokojení, zpochybňujeme pouze rok trvání prací oproti původní dohodě dva měsíce.

Máte někdo s tímto zkušenost?

Děkuji za odpovědi.

L.V.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 28. Duben 2011 - 13:14

    Pane L.V.,
    jestliže chcete podloženou a použitelnou odpověď, musíte doslovně citovat co přesně Vaše smlouva praví o lhůtě zhotovení zakázky a co přesně praví o výmince klimaticky nepříznivých dnů. Ve smlouvě záleží na každé formulaci, na každém slovíčku, na umístění každé čárky.
    Zatím se zde všichni bavíte sice skvěle, ale o ničem.

    lake

    Vložil sova, 28. Duben 2011 - 20:07

    "Zhotovitel se zavazuje uskutečnit realizační část nejpozději do 8 týdnů od předání a převzetí staveniště a části domu. Smluvní pokuta za nedodržení termínu dokončení díla je vzájemně dohodnuta na částku 1.000,– Kč za každý den prodlení.

    Termín dokončení díla se posunuje o dobu, po kterou objednatel neposkytnul zhotoviteli součinnost nezbytnou k provedení díla, ke které je podle této smlouvy zavázán (zejména povinnosti uvedené v čl. VI. a čl.VIII.), dále po dobu výskytu nepříznivých klimatických podmínek, které z technologického hlediska znemožní provádění díla nebo po dobu, po kterou zhotovitel přerušil provádění díla dle čl.VIII.odst.7. "

    Já to ze smlouvy chápu tak, že o klimaticky nepříznivé dny v době plánovaných prací se posunuje termín dokončení. Ani v posunutém termínu dokončení dílo dokončeno nebylo. Začalo běžet penále.

    Pak následovaly dva měsíce příznivého počasí, kdy nic nedělali, ačkoli z klimatického hlediska mohli. No a pak přišla tříměsíční zima, kdy např marmolit natahovat technologicky opravdu nemohli. Penalizují se zimní měsíce zpoždění?

    Navrhli jsme jim, aby dokončili, co klimatické podmínky umožňovaly – dokončit vnitřky a převzít s exteriérovými nedodělky + nějaké zádržné. Tehdy bez reakce.

    Vložil LukášP (bez ověření), 29. Duben 2011 - 6:36

    Po 8 týdnech kdy se mělo převzít dílo, se mělo říct, kolik dnů byly špatné klimatické podmínky a o tuto dobu posunout termín ukončení (ve vašem případě cca o měsíc), po dalším měsíci se to mělo udělat znovu, a pokud bylo třeba dalších 5 dnů špatné počasí, tak ještě o těch 5 dnů se mohl prodloužit termín, popř. pak ještě několikrát. Domnívám se, že pokud byly špatné klimatické podmínky až po těchto definitivně posunutých termínech, tak už by to na výši penále nemělo mít vliv. Jak citujete smlouvu, … smluvní pokuta 1000 Kč za KAŽDÝ DEN PRODLENÍ (pokud by tomu bylo tak, jak tvrdí Váš dodavatel, tak by zde musel mít uvedeno, …za každý den prodlení, kdy byly příznivé klimatické podmínky. Tzn. že by jim měla skákat i přes zimu, protože v tuto dobu mělo být dílo i po posunutí termínu ukončeno a penále se počítá za úplně každý den po nedodržení termínu, nikoliv pouze za dny kdy bylo příznivé počasí. Ale možná to budou někteří chápat jinak.

    Vložil lake, 29. Duben 2011 - 6:27

    Pane sova,

    Jak stanovit osmitýdenní lhůtu ke zhotovení díla je zřejmé: k osmi týdnům se přičtou dny, o kterých zhotovitel prokazatelně oznámil výskyt klimaticky nepříznivých podmínek (prokáže se nejspíše záznamem ve stavebním deníku). Tak dojdete k datu, do kterého nejpozději mělo dílo být zhotoveno.

    Od následujícího dne počíná běh doby prodlení, která trvá bez ohledu na to, jaké byly v době prodlení klimatické podmínky.

    Podle § 374 odst. (1) Obchodního zákoníku „Za okolnosti vylučující odpovědnost se považuje překážka, jež nastala nezávisle na vůli povinné strany a brání jí ve splnění její povinnosti, jestliže nelze rozumně předpokládat, že by povinná strana tuto překážku nebo její následky odvrátila nebo překonala, a dále, že by v době vzniku závazku tuto překážku předvídala.“

    Podle § 300 Obchodního zákoníku „Okolnosti vylučující odpovědnost (§ 374) nemají vliv na povinnost platit smluvní pokutu.“.

    lake

    Vložil LukášP (bez ověření), 28. Duben 2011 - 8:25

    Důležitá je smlouva s dodavatelem. Nevíme, co v ní máte. Klíčový je termín zahájení a ukončení. Termín zahájení prokážete předáním staveniště, popř. zápisem ve stavebním deníku. Termín ukončení předávacím protokolem, kde budou případně zapsány případné vady a nedodělky s termínem pro jejich odstranění. Od termínu ukončení by mělo běžet penále. Ale každá stavební firma si do smlouvy dává ujednání, ohledně možnosti posunutí termínu ukončení. U nás se může termín ukončení posunout:

    • pokud se zahájilo později
    • pokud bylo nepříznivé počasí min. po dobu 3 po sobě jdoucích dnů
    • pokud nastaly překážky ze strany objednavatele nebo byly vyžadovány další práce.

    Je potřeba mrknout v první řadě do Vaší smlouvy, kdy mohly posunout termín ukončení. Od toho se pak bude počítat penále. Důležitá je také výše penále. Vzhledem k tomu, že to může být několik tisíc Kč denně, doporučuji to řešit přes právníka. Budete se asi dohadovat o to, jestli zahájili jak měli, kdy bylo špatné počasí a kdy ne a jestli byly překážky na Vaší straně, popř. jestli byly vyžadovány další práce.

    Vložil sova, 28. Duben 2011 - 8:58

    Pro jednoduchost zahájeno loni 1. května. Dohodnutá délka prací 2 měsíce. Tedy podle smlouvy mělo být hotovo loni 1.července. Kdyby např. jeden měsíc pršelo, posunul by se termín konce prací na 1.srpna. To je jasná dopředu neodhadnutelná překážka.

    Ale do dnešního dne není hotovo. Podle mého názoru od loňského 1.srpna běží penále. A jejich právník tvrdí (nebo blafují), že ano, za slunné dny loňského září a října penále běží, ale říjen, listopad pršelo, prosinec, leden, únor a březen byla zima, takže na penále nárok nemáme.

    Nikdo nás nevyzval k převzetí díla. A z ničeho nic poslali fakturu do plné výše. Tu jsme rozporovali.

    Vložil LukášP (bez ověření), 28. Duben 2011 - 9:25

    Ono to tak jednoduché není. Je rozdíl, jestli budete mít ve smlouvě, že termín ukončení se posunuje

    1. v případě nepříznivých klimatických podmínek, které budou trvat nepřetržitě po dobu např. 5 dnů, (jaro, léto, začátek podzimu takových dnů moc nebude)
    2. a nebo v případě nepříznivých klimatických podmínek bez další specifikace. Pak Vám jednou odpoledne zaprší, a už se Vám posouvá termín. Když si to pak posčítáte, tak nepříznivé klimatické podmínky budou trvat půl roku.

    Pokud to budete posuzovat od 1. května 2010 do současnosti, tak by Vám měla stavební firma prokazatelně doložit, kdy byly nepříznivé klimatické podmínky (např. zápisem ve stavebním deníku), pak to sečíst a o tuto dobu by se měl prodloužit termín ukončení realizace, od kterého začne skákat penále. Každopádně si myslím, že to penále za zimu asi neukecáte. Jejich právník by Vám neměl prokazovat, kdy bylo slunečno, ale měl by prokázat, kdy byly nepříznivé klimatické podmínky (déšť, sníh, mráz, vichřice …). Tvrzení, že celý měsíc pršelo, si myslím je nedostatečné. Prokazování je na jejich straně.

    Vložil sova, 28. Duben 2011 - 10:27

    náš případ je 2. – bez specifikace. Ještě to upřesním.

    Délku prací odhaduji (spočteno z harmonogramu) např. na padesát klimatických vhodných dní. Od doby zahájení prací do toho 1.srpna bylo padesát klimaticky vhodných dní, takže opravený termín ukončení prací i s ohledem na klima je nesporný.

    Nejde o to „OD KTERÉHO DATA“ počítat penále, ale ve dnech kdy už penále běží rozhoduje klima o tom, jestli se dotyčný den do penále započítá nebo ne.

    Dodavatel se na naši stavbu vykašlal a klimaticky vhodné dni nevyužil. A efektivně nevyužil ani dalších x vhodných klimatických dní do konce léta a na podzim v roce 2010 – měli větší a lukrativnější zakázky. Proto mi příjde nesmyslné nepočítat zimu do prodlení, navíc, když neudělali ani interiérové práce.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".