směrnice o vedení účetnictví

Vložil svjPA (bez ověření), 22. Březen 2018 - 9:52 ::

Dobrý den, je povinnost vypracovat směrnici pro vedení účetnictví SVJ? Díky.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 22. Březen 2018 - 10:14

  Že to je povinné, zjistíte např. v zákonu o účetnictví v § 33 odst. 10.

  Je to nejen povinné, ale i velmi potřebné, protože v SVJ se účtuje řada věcí variantně. Někde je třeba popsat, jak konkrétně se účtuje např. o úvěrech, dotacích apod. Případná kontrola to potom ocení. Ocení to i ten, kdo přebírá účetnictví.

  Podrobnosti jsou v knížce SVJ, vydané nakladatelstvím Bilance v roce 2004 i na www.klaiex.webnode.cz v rubrice Postupy.

  Vložil Čtenář (bez ověření), 22. Březen 2018 - 13:43

  „Podrobnosti jsou v knížce SVJ, vydané nakladatelstvím Bilance v roce 2004“

  Knížka je srozumitelná?

  Vložil KL (bez ověření), 22. Březen 2018 - 13:57

  Ano, je naprosto srozumitelná, plus vydala p. Klainová v roce 2003/2004 v Časopise Účetnictví soubor 3 článků.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 22. Březen 2018 - 14:15

  Děkuji, hezky se to čte. Pravdou ovšem je, že je knížka za ty roky docela zastaralá, ovšem ne v části vnitřních směrnic, nýbrž v postupech účtování. To ale napravuji postupně na účetnickém webu, protože než by změny vyšly, bylo by zase všechno jinak.

  N. Klainová

  Vložil Čtenář (bez ověření), 22. Březen 2018 - 14:27

  Je tam vzor vyúčtování správy?

  Vložil neúčetní (bez ověření), 22. Březen 2018 - 11:38

  Přikládám vzor směrnice k vedení účetnictví SVJ vypracované největším družstevm v republice http://sbdkrusnohor.cz/…ctvi_svj.pdf

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 22. Březen 2018 - 14:13

  Reakce na ukázku SBD Krušnohor. Směrnice neobsahují to, co předepisuje ZoU, tedy odpovědnost osob za všechno možné. Kdybyste vybrali ukázku SČMBD, podstatné by obsahovala, protože velká část byla tzv. „obšlehnuta“ z mé knížky.

  Přesvědčte se tady:

  https://klaiex.webnode.cz/…tnictvi-svj/

  Vložil neúčetní (bez ověření), 22. Březen 2018 - 14:58

  A co je na této směrnici špatně? Rozvádí zavedené postupy vedení účetnictví.

  Vložil TN. (bez ověření), 22. Březen 2018 - 15:14

  Tak na směrnici je vtipná například povinnost ukládat ÚZ do sbírky listin do 30. června. Autor směrnice si nejspíše spletl SVJ s družstvem, kde tomu tak je. SVJ mají na založení čas do 31. prosince. Navíc pod pojmem „sestavení účetní závěrky“ myslím jedna školitelka o účetnictví SVJ (shodou okolností školila metodička SČMBD) vysvětlovala, že je tím míněno jak samotné „vytvoření“, tak i podepsání. Pochybuji, že by do 15. března stihli „vytvořit i podepsat“ účetní závěrky všech jejich SVJ, tuším, že zde kdysi padlo, že SBD Krušnohor spravuje nějakých 300 SVJ.

  Absurdní je, že sám SBD Krušnohor svoji směrnici porušuje, když namátkou projdete jejich XXX společenství, ve kterých jsou statutáry ( https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-$spolecnici?p%3A%3A­submit=x&.%2Frej­strik-%24spolecnici=&na­zev=stavebn%C3%AD+by­tov%C3%A9+dru%C5%BEs­tvo+kru%C5%A1no­hor&ico=&obec=&u­lice=&polozek=50&typ­Hledani=STARTS_WIT­H&jenPlatne=PLAT­NE ), tak všude zakládají ÚZ až někdy v listopadu. Mj. jsem koukal, že návrhy na zápis změn běžně podávají s půlročním – ročním zpožděním po schůzi, ačkoli dle ZoVR má subjekt povinnost změny provádět do 15 dní.

  V jejich SVJ asi musí být pěkný bordel.

  Vložil NN (bez ověření), 22. Březen 2018 - 18:20

  Ve všech SVJ, která SBD Krušnohor spravuje je neskutečný bordel – vlastníci takových SVJ slouží jen jako bezedná pokladnička. Nedej bůh pokud se vlastníci začnou zajímat a chtějí zvolit výbor a vypovědět správu – to Krušnohor rozpoutá peklo........

  Vložil jarmila44 (bez ověření), 26. Březen 2018 - 10:17

  Ale to není jen SBD Krušnohor , ale i další, hlavně, že posíláte zálohy na účet, a oni už s něma hospodaří bez vyúčtování jak uznají za vhodné, i SBD Poruba, zálohy na služby za rok 2016 účtovali dle staré vyhlášky, závěrky se neschvalují, rozpočet nepředkládá, předseda SVJ od r.2004 jim vyhovuje

  Vložil ; (bez ověření), 23. Březen 2018 - 8:03

  Kdyby vlastníci, o kterých píšete, od uvedeného družstva odejít chtěli, tak by odešli. Uvedené družstvo by se mohlo stavět i na hlavu a nic by na tom nezměnilo. Asi jim to vyhovuje, tak tam jsou.

  Vložil NN (bez ověření), 23. Březen 2018 - 12:37

  ;, Vy si myslíte, že družstvo dopustí aby SVJ, které je plně v jeho moci tj. vykonává funkci statutárního orgánu – předsedy SVJ a zároveň vykonává správu domu, si zvolilo svoje statutární orgány a podalo družstvu výpověď ze správy?

  Neberete v potaz neomezené prostředky (jak materiální, personální a technické) družstva oproti velmi omezeným prostředkům vlastníků. Družstvo s gustem soudně napadne usnesení shromáždění o volbě statutárních orgánů, absolutně nekomunikuje s výborem, nepředá ani žádnou písemnou dokumentaci, dehonestuje členy výboru apod. – výsledek je pak ten, že to takoví vlastníci a jejich podporovatelé vzdají a pokud vydrží do konce tak začínají od nuly. Podávat žaloby k soudu je běh na dlouhou trať.

  Jinak ale souhlasím s tím co jste napsal mimo poslední věty.

  Zdar

  Vložil ; (bez ověření), 23. Březen 2018 - 13:04

  Já vím, že to není jednoduché, že to lidi raději vzdají i bez boje, že není jednoduché se domluvit. To je taková lidská vlastnost. Ale to, co jsem napsal platí. Ovšem samozřejmě, pokud družstvo ještě vlastní nějaké byty v domě, tak je to téměř nerealizovatelné. To s vámi souhlasím. Až je vlastnit nebude, je možné se s nim rozloučit.

  Vložil NN (bez ověření), 23. Březen 2018 - 14:00

  ;, ono je úplně jedno, zda družstvo v nějakém tom SVJ byty vlastní (pokud tedy nemá většinu vlastnických podílů) nebo ne. Je možné se s družstvem rozloučit i když nějaké byty v SVJ vlastní a má menšinový podíl. Jen je třeba počítat s tím, že když odchod od družstva dotáhnete do konce, že se těch bytů co nejdřív prostřednictvím svých „překupníků“ zbaví a noví vlastníci se Vám zcela určitě líbit nebudou – jedna z mnoha takových mstí.

  Zdar

  Vložil TN. (bez ověření), 23. Březen 2018 - 13:01

  Pokud něco o tomto družstvu víte, příp. máte kontakt na někoho, rád si popovídám, napište ostepucha@pos­t.cz

  Zajímají mě všechna velká SBD – Krušnohor, Hlubina, Pokrok a další. Klidně pište. Uvítám jakékoli dokumenty, svědectví, zkušenosti, osobní vyprávění příběhů.

  Připravuji studii o velkých SBD, která omezují vlastnická práva.

  Vložil NN (bez ověření), 23. Březen 2018 - 14:10

  TN., co si slibujete od studie o velkých SBD kterou připravujete? že bytové družstevnictví (jeho smysl, poslání, rozvoj apod.) v podání velkých bytových družstev šlo s prominutím „do hajzlu“ je přece známé – dnes se orientují vysloveně na správu pro SVJ a jiné vlastníky bytových domů čili komerce jak vyšitá a bezedný přísun financí. Čert mě bere z toho, jak představitelé těchto družstev ovlivňují bytovou politiku ve svůj prospěch.

  Vložil TN. (bez ověření), 23. Březen 2018 - 11:19

  To je pravda, že viníky situace jsou vlastníci, ale v okresních městech často nemáte ke komu přejít, nebývá konkurence, místní OSBD v 90. letech „přirozeně“ pohltila OPBH. Navíc mám zkušenost, že v domech řízených SBD chodí na schůze jen důchodci, protože mladší nemají sílu ty bláboly poslouchat. Je zajímavé, jak se zvýšila účast na našich schůzích poté, co jsme „naše“ SBD odvolali a zvolili svůj výbor, mnoho let byla účast těsně nad 50 %, teď máme účast bez plných mocí 65 %, s plnýma mocema až 80 %, protože družstvu nikdo nechtěl plné moci dávat. Často je to o tom, aby se v domě našli 1–2 blázni, kteří se nebudou bát jít do konfliktu s družstvem, protože v takovém případě SBD rozpoutá v domě peklo.

  Vložil TN. (bez ověření), 22. Březen 2018 - 19:13

  Máte o nich nějaké interní informace, příp. lze si o nich někde něco přečíst? Problematika mě zajímá.

  Vložil radka222222 (bez ověření), 22. Březen 2018 - 15:45

  stejně jako ve všech, jejichž správu dělají „socialistická“ družstva

  Vložil svjPA (bez ověření), 22. Březen 2018 - 14:07

  Děkuji, krásný den všem!

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".