Služby spojené s užíváním BJ

Vložil náhodný kolemjdoucí, 15. Leden 2023 - 20:52 ::

Dobrý den. Měl bych dotaz na povinnost vracení záloh za služby spojené s užíváním BJ. Tyto služby obecně předpokládá § 1181 NOZu, a příkladmo je konkretisuje prováděcí předpis, tj. zákon č. 67/2013 Sb. (§ 3).

Pokud každá BJ platí zálohy na jednotlivé služby, musí se skutečně vracet event. přeplatek, když fakticky žádné náklady na poskytování některé služby nebyly? Nevidím problém u vyúčtování za dodávku vody, to je dle stavu bytových měřičů v poměru s vyúčtováním od vodáren, elektřina ve spol. prostorách dle počtu rozhodných osob v poměru s vyúčtováním od dodavatele, provoz a čištění komínů dle počtu v BJ využívaných vyústění do komínů v poměru s vyúčtováním od kominíka, ale co v případě společné TV antény (STA), pokud ohledně ní nebyly žádné faktické výdaje (servis, příp. oprava), ale TV signál přitom byl do BJ dodáván, takže služba byla čerpána? Napájení STA elektřinou je řešeno ze společné zásuvky na chodbě.

Mám na mysli § 4 odst. 1, resp. § 7 odst. 2 zákona č. 67/2013 Sb., kde se uvádí „náklady“, resp. „skutečná výše nákladů“. Jde sice o zanedbatelné částky, ale rád bych vyúčtování bez vad.

Děkuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 17. Leden 2023 - 7:47
  • „Měl bych dotaz na povinnost vracení záloh za služby spojené s užíváním BJ. “

  Zásadně se nevracejí přímo zálohy!

  Je nutné vždy doručit řádné vyúčtování služby, i kdyby náklady na službu byly nulové. Vrací se přeplatek plynoucí z vyúčtování služby (= rozdíl mezi přijatými zálohami a skutečnými náklady). Vám se na tomto postupu něco nezdá? Nedoporučuji porušovat zákon!

  Jiná otázka je proč vůbec SVJ stanovilo zálohy na službu, u které jsou náklady jen nahodilé a nízké (a v některých letech i nulové).

  Justitianus

  Vložil Vedle (bez ověření), 17. Leden 2023 - 8:14

  „Zásadně se nevracejí přímo zálohy!“ (Vložil Justitianus, 17. Leden 2023 – 7:47)

  Zase vedle.

  Samozřejmě, že se vracejí zálohy: Zaplatím zálohy za celý rok a byt v průběhu roku prodám. Zálohy dostanu zpět.

  Vložil Justitianus, 17. Leden 2023 - 13:14

  Hlupáku, nic zpět nedostaneš.

  Počkáš si na vyúčtování do čtyř měsíců po skončení zúčtovacího obdobi. Ve vyúčtování budou vyčísleny všechny Tvé uhrazené zálohy a skutečné náklady na poskytování služby. Teprve pak Ti bude vrácen přeplatek plynoucí z vyúčtování.

  Justitianus

  Vložil Vedle (bez ověření), 17. Leden 2023 - 13:22

  Speciálně pro pana Justitiana:

  Samozřejmě, že se zálohy vracejí: V lednu zaplatím zálohy za celý rok a byt v průběhu roku prodám. Zálohy za období po prodeji bytu dostanu zpět.

  Úplně stejně jako u jiných služeb:

  V lednu zaplatím internet za celý rok. V průběhu roku přípojku zruším. Zálohy za období po zrušení přípojky dostanu zpět.

  V lednu zaplatím rozhlasový poplatek za celý rok. V průběhu roku rozhlasový přijímač daruji. Poplatek za období po skončení držení přijímače dostanu zpět.

  Bavit se můžeme jedině o tom, zda je třeba o vrácení zálohy žádat.

  Vložil Justitianus, 17. Leden 2023 - 19:30

  Hlupáku, nemel nesmysly.

  Služby spojené s užíváním bytů nemají nic společného ani s internetem, ani s rozhlasem. Vyúčtováni služeb spojených s užíváním bytů se řídí speciálním zákonem č. 67/2013 Sb..

  • Všichni příjemci služeb v domě mají ze zákona nárok na vyúčtování služeb do čtyř měsíců po skončení zúčtovacího období (§ 7 odst. 1 zákona). I Ty dostaneš vyúčtování do čtyř měsíců po skončení zúčtovacího období.
  • Všichni příjemci služeb v domě mají ze zákona nárok na vypořádání přeplatků a nedoplatků nejpozději do osmi měsíců po skončení zúčtovacího období (§ 7 odst. 3 zákona). I Ty dostaneš svůj přeplatek nejpozději do osmi měsíců po skončení zúčtovacího období.

  Může se Ti to nelíbit; můžeš s obsahem zákona nesouhlasit; ale to je asi tak vše co můžeš. Například v našem domě by se ani statutáři, ani správce vůbec nebavili s blbem, který zaplatil zálohy na služby na celý rok, a pak si to zase rozmyslel.

  Justitianus

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".