sklládání záloh a rozúčtování nákladů

Vložil IN (bez ověření), 16. Listopad 2019 - 17:50 ::

Společná elektřina a provozní náklady jsou PV (Prohlášení vlastníka)určeny nákladem správy domu. Od platnosti zákona 67/2013 Sb. externí správce sám svým uvážením rozhodl, že jde o služby a náklady se rozúčtovávají podle osob. Málo platné byly uplatňované reklamace vyúčtování služeb. Nyní byly upraveny stanovy SVJ a v nich je uvedeno, že elektřina i provozní náklady budou službou. Rozúčtování těchto dvou názorných položek je prováděno podle osob, ale zálohy NIKOLIV, ty skládají vlastníci podle podílů. Opět reklamace nebrány na zřetel. Externí správce jede stále ve vyjetých kolejích a výbor SVJ nic neřeší.Domnívám se, že větší byty tak sponzorují menší byty. Co s tím?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Čmuchal (bez ověření), 18. Listopad 2019 - 11:43

  Jde li o skutečný problém a nikoli jen fňukání (a tak to vypadá „IN“e), tak

  Reklamovat. Reklamovat řádně. Nikoli řádné vyúčtování, nezaplatit.
  Připravit se návštěvu banderos placených SVJ i tím správcem,
  a nepodělat se ze soudní mašiny. 

  Jiný recept na toto „bolení“, pro jednotlivce v ovčím stádě, neexistuje.

  Bez dobré znalosti předpisů, bez dobrého a silného trávení, bez akceptace rozhádat se se všemi ovcemi, které Vás až doposud alespoň zdravily, předchozí „recept“ nefunguje.

  Chybí li cokoli z uvedeného, pak lze rozumně radit jediné:
  zaplať co chtějí a zapomeň!

  Čmuchal

  Vložil Platič (bez ověření), 18. Listopad 2019 - 12:35

  "zaplať co chtějí a zapomeň!

  Čmuchal"

  Pane Čmuchale,

  Vaše rada má bohužel jistá omezení, a těmi je jednak výše částky a jednak právnická zásada „kdo platí, souhlasí“.

  1. Do jaké výše částky je tato rada použitelná? Stačí řádově, případně uveďte návod, jak tento limit zjistím.
  2. Placení znamená souhlas s dalšími platbami stejného druhu. Takže nikoliv „zaplať co chtějí a zapomeň!“, ale „zaplať co chtějí a potom plať stále!“

  Platič

  Vložil IN (bez ověření), 22. Listopad 2019 - 13:30

  V těch provozních nákladech jsou především náklady vlastní správy (odměny, bankovní poplatky,poplatky SIPO aj.). V nových stanovách je to pojato, že to je náklad správy, služba a taky vlastní správní činnost, ale zálohu skládáme podle podílu, proti tomu rozúčtování je na byt. Na elektřinu a výtah je záloha vybírána podle podílu, ale náklad je rozúčtován podle osob. PV říká, že jde také o náklad správy, ale od platnosti zákona 67/2013 Sb. se rozúčtovává podle osob, ale skládání záloh se koná podle PV, tj. „postaru“.Nové stanovy už uvádějí, že se rozúčtovává podle osob. Je to pěkná „Čína“. Předpis je platný od startu zákona 67/2013 Sb. SVJ i správce jsou nečinní. Bude mít smysl reklamace předpisu, pokud jej změní?

  Vložil Dvořák (bez ověření), 23. Listopad 2019 - 6:35

  Bylo by jistě lepší, pokud by se zálohy i skutečné náklady rozpočítávaly stejným způsobem, ale není to nezbytně nutné. Pokud máte obavu, že měsíčně platíte málo/hodně, tak se to srovná při vyúčtování, kdy se rozpočítají skutečné náklady stanoveným způsobem a porovnají se skutečnými platbami. A na základě vyúčtování, pokud bude velký přeplatek/nedo­platek, pak můžete požadovat úpravu svých záloh tak, aby příští vyúčtování bylo pokud možno nulové.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".