Šikana státu pod rouškou koronaviru zesiluje

Vložil Pavel, 22. Květen 2020 - 11:07 ::

Stát chrlí množství různých předpisů, které jsou obratem novelizovány a v nichž je schována další šikana státu vůči lidem.

Jeden příklad z poslední doby.

Zákon č. 187/2006 Sb. je novelizován zákonem o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení. Bohulibý počin.

Poslanci to schválili jako ST 860 a senátoři to schválili dne 20.5. jako tisk 259. Nyní to má podepsat prezident a pak by to platilo od 1.9.2020.

Cituji ten skvost:

"1. V § 94 odst. 1 se věta první nahrazuje větou "Zaměstnavatel je povinen oznámit okresní správě sociálního zabezpečení v elektronické podobě na elektronickou adresu určenou touto správou na předepsaném tiskopisu den nástupu zaměstnance do zaměstnání, které mu založilo účast na pojištění, a to nejpozději v pracovní den následující po dni nástupu do zaměstnání, a den skončení doby zaměstnání se zaměstnancem, a to nejpozději v pracovní den následující po dni skončení doby zaměstnání.

2. V § 94 odst. 1 větě druhé se slova „do 8 kalendářních dnů ode dne“ nahrazují slovy „nejpozději v pracovní den následující po dni“.

To mohl vymyslet někdo, kdo nikdy neviděl mzdovou účtárnu ani z dálky. Jak budou mzdovky do druhého dne posílat hlášení, zejména pokud mzdy dělají externě, si lze jen těžko představit. Ale stát má tu moc a tak ji zneužívá.

Státní úředníci se těší na druhou vlnu koronaviru, kdy asi ještě přitlačí.

Hezký den!

P.S.

Vím, že něco podobného mají na Slovensku. Tam jsou s tím značné problémy.

Ale strčit to do Zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení, který byl projednáván ve stavu legislativní nouze, svědčí o morálních kvalitách navrhovatele. A to nemluvím o dlouhodobé snaze státu zlikvidovat hotovostní platby a vše převést do elektronické podoby, která zrovna v oblasti státu moc nefunguje. Vše samozřejmě mimo řádný legislativní proces, aby nebylo možné argumentovat proti.

  • Koronavir

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Občan EU (bez ověření), 22. Květen 2020 - 18:10

Tohle je typický přístup státu.

Mám u soudu přes deset let svoji věc. Celkem nic se neděje. Není žádný způsob, jak soud přimět k činnosti. Soud má dost času. Původní účastníci už dávno umřeli, teď soud asi čeká, až umřu taky.

Čas od času mi přijde výzva, kde je uvedeno, že když do 10 nebo 15 dnů nevyhovím, tak prohraji. Navíc se nedá předvídat, kdy podobná výzva přijde a o čem bude. Ani s tím se nedá nic dělat, nepomůže ani argumentace zdravotním stavem nebo pobytem v nemocnici. Soud to nezajímá a na lhůtě trvá.

Lhůty jsou tu jenom pro někoho.

Vložil Nejsem ovčan (bez ověření), 22. Květen 2020 - 14:21

Ano, státní úředníci se již těší, jak se pro ovčany zavede povinnost hlásit 30 dní předem, že někdo nastoupí do zaměstnání nebo zaměstnání ukončí. Ve výhledu je povinnost, že každý nástup/výstup do/ze zaměstnání se nebude jen hlásit, ale že se bude ve správním řízení povolovat. Lebo to tak má byť! Ale tam bude lhůta 90 dní, aby se státní úředníci nepředřeli.

Vložil Jarda_, 25. Květen 2020 - 21:43

Kam asi přesunou 500 úředníků FÚ ze zrušené daně z nabytí?

Vložil Pavel, 26. Květen 2020 - 8:36

Jardo,

nemám pocit, že by s plánovaným zrušením daně z nabytí nemovitých věcí byl nějaký úředník donucen jít na pracák nebo byl donucen k tomu, že by dělal něco užitečného mimo státní sféru.

Pokud se tato daň zruší, tak se úředníci přesunou, aby kontrolovali mj.:

  • kompenzační bonus
  • ošetřovné pro OSVČ
  • COVID I, II, Praha, III
  • ANTIVIRUS A, B, C
  • prominutí sociální daně pro zaměstnavatele (ST 875, dnes má být schváleno)
  • etc.

Hezký den!

Pavel

Vložil Pronajímatel (bez ověření), 26. Květen 2020 - 10:17

Pane Pavle,

vypsal jste opatření v souvislosti s virem.

Je v této souvislosti nějak upraveno placení nájemného v období od března 2020? Byl návrh třetina nájemce – třetina pronajímatel – třetina stát, což se jeví celkem rozumné, ale nedokážu najít, zda to prošlo. Další návrh byl pouhý odklad splatnosti nájemného, což mnoho neřeší (pro nikoho) a taky nemůžu najít, zda to prošlo.

Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Květen 2020 - 11:42

týká se komerčních nájmů podnikatelů s nuceně uzavřenými provozovnami, kdy stát přispěje polovinu částky, pokud provozovatelé u pronajímatele vyjednají třicetiprocentní slevu na nájmu.

Vložil Pavel, 26. Květen 2020 - 12:16

radko2222,

možná uvádíte starší variantu.

Podle mých informací jsou současné poměry

  • 30% sleva od pronajímatele
  • 50% uhradí nájemce
  • 20% uhradí stát

Největším problémem je, že to má administrovat multiministr, který to neumí, jak průběžně dokazuje u ošetřovného pro OSVČ.

Program MPO dosud nebyl vyhlášen.

Hezký den!

Pavel

Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Květen 2020 - 12:33

je prosím ta nová varianta? já mám na stole starou, kde je 50 % stát :-(

Vložil Pavel, 26. Květen 2020 - 12:46

radko2222,

mám to z MPO, ale zdaleka to nemusí být poslední varianta a tak to nechci zbytečně šířit.

Tu variantu s 50% od státu jsem také měl, ale asi někdo začal sčítat kolik to bude celkem a tak se to přehodnotilo.

Hezký den!

Pavel

Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Květen 2020 - 12:30

myslím, že nikdo neví konečnou verzi, než to schválí „evropa“ :-( stejně si myslím, že tazatel se domnívá, že nájemné „za byt“ mu uhradí stát, když to píše sem.

Vložil radka2222 (bez ověření), 26. Květen 2020 - 11:54

zatím schválila vláda, jsou tam různé podmínky ještě.

Vložil Jarda_, 26. Květen 2020 - 9:14

Vím, to byla ironie na výrok ministryně:

https://www.mfcr.cz/…eci-pr-38157

… ministryně Schillerová a dodává: „Se samotnou daní zanikne i povinnost podávat formuláře k dani z nabytí. Díky méně papírování budeme moci snížit počty úředníků o přibližně 500 míst, což ušetří řádově stamiliony korun. Jde o pragmatické řešení, na kterém vydělá každý.“

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".