Sestavení rozvahy - při předání funkce

Vložil Linda, 24. Únor 2011 - 11:08 ::

Dobrý den,

nedávno jsem někde v sekci legislativa četla, že při ukončení funkce pověřeného vlastníka je tento PV povinen sestavit rozvahu a předat veškeré dokumenty k SVJ. Nemůžu to nyní v žádném § najít. Nevíte prosím někdo, kde hledat?

Díky Linda

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jindra Kofroňová (bez ověření), 24. Únor 2011 - 16:38

    „při ukončení funkce pověřeného vlastníka je tento PV povinen sestavit rozvahu a předat veškeré dokumenty k SVJ. Nemůžu to nyní v žádném § najít.“

    Žádný § nic podobného nestanoví.

    Jindra

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 24. Únor 2011 - 12:39

    Paní Lindo, nevěřím, že jste tuhle povinnost četla v nějaké právní normě. Sestavování rozvahy je upraveno zákonem o účetnictví. Źádný jiný předpis tuto činnost právně neupravuje.

    Při předávání funkce se běžně sestavuje předávací protokol, ve kterém jsou uvedeny všechny předávané dokumenty týkající se SVJ, tj. např. smlouvy s dodavateli, s pojišťovnou, s bankou aj., nemělo by chybět prohlášení vlastníka, účetní záznamy, tj. nejen účetní závěrky, ale i deníky, hlavní kniha, zápisy o provedené inventarizaci, korespondence s institucemi, dańová přiznání, je-li je SVJ povinno podávat apod.

    Dokumentů, které se předávají při ukončení funkce je daleko více. Bez předávacího protokolu budete později v případě vzniklé škody těžko prokazovat, kdo zavinil případná pochybení.

    N. Klainová

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 24. Únor 2011 - 17:04

    Předpokládám, že v předchozím příspěvku uvažujete o předávání funkce účetní. A co ostatní dokumenty ty nejosu potřeba předat? Mám taky dotaz, co v SVJ inventarizujete? Šlo by inventarizovat počet klíčů,

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 24. Únor 2011 - 12:54

    Napsala jsem: „Sestavování rozvahy je upraveno zákonem o účetnictví. Źádný jiný předpis tuto činnost právně neupravuje.“

    Pro úplnost dodávám, že sestavování rozvahy upravuje i vyhláška č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví.

    Ani v jednom z těchto právních předpisů se nedočtete o povinnosti sestavovat rozvahu při předávání funkce.

    N. Klainová

    Vložil Linda, 24. Únor 2011 - 13:50

    Paní Klainová děkuji za odpověď a odkazy na zákony. Přečetla jsem toho za poslední dny ohledně fungování SVJ tolik a hlavně na tomto portálu, že jsem byla naprosto přesvědčená, že jsem si toto ustanovení přečetla v zákoně o vl.bytů, nebo ve vzorových stanovách a nakonec jsem zjistila, že tuto povinnost obsahují přímo stanovy SVJ ve kterém jsem členkou. Doslova je zde uvedeno: „Pověřený vlastník je povinen ke dni svého odstoupení, nebo odvolání vypracovat účetní rozvahu“ Je to tedy v rozporu se zákonem, toto požadovat po odstupujícím PV? Nejedná se o mou osobu, pouze jsem se začala zajímat o předání funkce nově zvolenému PV. Toť na vysvětlenou.

    Díky Linda

    Vložil Pavel, 24. Únor 2011 - 14:16

    Lindo,

    zákon a vyhláška upravuje pouze povinnost, kdy sestavovat účetní závěrku a tedy i rozvahu.

    Dobrovolně si můžete sestavovat rozvahu každý den. :-))

    Pokud se bude sestavovat rozvaha k jinému datu než ukládá zákon, není to nic protizákonného. Je to pouze nad rámec zákona. Běžně se tak děje například u úvěru, kdy si banka vyžaduje rozvahu a výsledovku častěji než ukládá zákon.

    Proč by musel odcházející PV vypracovávat rozvahu moc nechápu. Je to jen část informací o SVJ navíc v integrované podobě, ze které se toho člověk moc nedozví, např. o splatnostech závazků a pohledávak atd.

    Větší vypovídací schopnost má hlavní kniha (obratová předvaha – na jménu moc nezáleží) s inventurou, co je na jednotlivých účtech.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 24. Únor 2011 - 14:13

    Paní Lindo, pokud vede pověřený vlastník účetnictví SVJ a tuto povinnost máte ve schválených stanovách, tak by pro něj sestavení rozvahy neměl být problém.

    Sestavit rozvahu ke kterémukoliv okamžiku umí každý účetní program (i můj prográmek Klaiex) téměř okamžitě. Při počítačovém vedení účetnictví se totiž rozvaha tvoří průběžně při účtování a mění se po zaúčtování každého účetního případu.

    Pokud ovšem pověřený vlastník nevede účetnictví SVJ a ani mu nerozumí, potom rozvahu prostě nesestaví. To by taky znamenalo, že ten, kdo tuhle povinnost uvedl do vašich stanov, nevěděl, o čem píše.

    N. Klainová

    Vložil Anonymoussss (bez ověření), 24. Únor 2011 - 12:20

    pí. Lindo vy jste vedla účetnictví? Pokud ne, zadejte to správci, který vedl účetnictví.

    Anonymoussss

    Vložil Linda, 24. Únor 2011 - 14:01

    Vážený pane,

    nevím jak jste z mého dotazu vydedukoval, že jsem vedla účetnictví a hlavně nechápu důvod Vaší jízlivé otázky. Proč jsem položila tento dotaz, jsem vysvětlila v odpovědi adresované paní Klainové, která odpovídá velmi fundovaně a její příspěvky, na rozdíl od těch Vašich, má smysl číst.

    S pozdravem Linda

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".