Sen - terasa z části ploché střechy panelového domu

Vložil PetrKrt, 2. Červen 2019 - 9:25 ::

Ahoj všem, prosím o rady a komentáře k jednomu snu, který sdílíme s manželkou.

Jsme v posledním patře panelového domu a napadlo nás jak moc nereálné by bylo, udělat si z části sřechy (nad naším bytem) terasu. Strávil jsem několi hodin hledáním na internetu, ale na nic podobného jsem nenarazil. Většina lidí, se kterými jsem o tom mluvil se nám vysmála, ale já nejsem z těch, kteří by něco vzdávali při prvním náznaku problémů. Dal jsem dohromady první body, které s tím souvisí.

 1. Souhlas SVJ – pro pročtení zdejších diskuzí jsme pochopil, že střecha je společný prostor a pro takovéto stavební úpravy je nutný souhlas 100% vlastníků. Je to tak?
 2. Stavební úpravy – jako první je nutný statik, který řekne, zda jsou vůbec takové úpravy možné a zda střecha případnou zátěž unese. Zjišťoval jsem si, že pro pochozí terasu je limit cca 350 kg/m2 – je to u střechy paneláku reálné?
 3. Úřady – je mi jasné, že tady to bude boj, protože bude potřeba souhlas velkého množství ouřadů. Od hasičů až po stavební úřad. Existuje nějaký trik, jak postupvat – kde začít?
 4. SVJ + finance – jak střechu odkoupím? Kdo určí cenu?

Je mi jasné, že každý z těchto bodů může být pro terasu stopka, ale rád bych si aspoň ověřil, co je možné a co ne. Budu vděčný za jakoukoliv radu i komentář…

děkuji Petr

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 5. Červen 2019 - 14:46

  je zelená střecha doplněná relaxační plochou. Největším problémem je získat souhlas všech spoluvlastníků. Nabídněte jim projekt. který bude řešit jak nosnost tak a to především opatření proti zatékání zejména na styčných hranách s původní krytinou a také jak se bude opravovat vzniklá případná netěsnost. Pokud Vám to vlastníci umožní realizovat uzavřete s nimi smlouvu o výstavbě, kde se bude řešit vše včetně případného finančního vyrovnání, údržby, oprav střechy, přístupu a výlučného užívání části střechy Vámi. Tuto smlouvu a projekt předložíte stavebnímu úřadu se žádostí o stav. povolení. Odkoupit část společné střechy nelze, ale smluvně si zajistíte (smlouva o výstavbě) její užívání a vše co tam pořídíte je už Vaším majetkem.

  Vložil Taky Člen (bez ověření), 2. Červen 2019 - 14:15

  „Chci si udělat si z části střechy (nad naším bytem) terasu.“

  Vy máte na tu střechu přístup z vaší bytové jednotky?Jakým způsobem se chcete na tu „terasu“ dostat?

  Vložil PetrKrt, 2. Červen 2019 - 20:09

  řez ze střechy, točité schodiště z jedné z místností

  Vložil MMM (bez ověření), 2. Červen 2019 - 20:27

  To vypadá na stavební povolení a potřebu 100 procent vlastníků. Stavte se na místním stavebním úřadu, dozvíte se, co budou chtít, přístup úřadů není všude zcela totožný. Podle toho se uvidí, jak a jestli postupovat dál. Osobně mám za to, že to prakticky nepůjde realizovat.

  Vložil Člen Svj (bez ověření), 2. Červen 2019 - 9:41

  Začněte,třeba u toho,kdo je vlastníkem té střechy.

  Střecha je společná část domu,kterou vlastníte i vy.Vy chcete prodat sám sobě nemovitou věc/její část,kterou spoluvlastníte­.Myslíte,že to zákon umožňuje?

  A v tom jsem se probudil.

  Vložil PetrKrt, 2. Červen 2019 - 9:59

  Ano, možné to samozřejmě je, v jiných domech byly bez problémů schváleny zvětšení bytů v posledním patře, kde zabrali část společných prostor (chodby).

  Vložil Ludmila, 2. Červen 2019 - 9:36

  Když to úřady a všichni vlastníci schválí, tak to určitě možné je. Myslím, že by to dopadlo asi následovně – schválení od ostatních dostanete, proč ne, když to zůstane nadále společnou částí domu s tím, že to všechno vyřídíte a zrealizujete z vlastních peněz. Nezapomeňte, že vložíte peníze do společné části domu a proto bych dohodla, že ta část střechy bude ve vašem výlučném užívání s dohodnutými pravidly. Bude-li to stavebně realizovatelné, tak se k vám možná někdo bude chtít přidat.

  Vložil Lemm (bez ověření), 2. Červen 2019 - 12:08

  Jen dodam, ze bude pomerne slozite to dobre pravne osetrit. Jen za pravni analyzu a osetreni pocitejte 100.000 Kc

  Uz jsem videl par rozsudku, jak se SVJ hadali s vlastnikama kdo ma co opravovat na strese/terase a to si neprjte videt!

  Takze jako jiny vlastnik bych vyzadoval nekompromisni podminky a zaplaceni 100.000 Kc na tu pravni analyzu zaplatit nevratne predem. A pravdepodobne take prevzit naklady na jakekoliv budouci opravy strechy s pripadnym vyvlastnením v pripade, ze nebudete vy nebo pravni nastupce schopen apod.

  Terasy na strese jsou pomerne osemetna vec, jak rikam, videl jsem rozsudky a SVJckam se takova vec dost prodrazila.

  Vložil PetrKrt, 2. Červen 2019 - 20:11

  přiznám se, že toto úplně nechápu. nad mým bytem bude moje terasa, o kterou se budu starat sám, u zbytku střechy se nic nemění. za co bych měl platit 100t?

  Vložil JR, 4. Červen 2019 - 20:54

  Prosím můžu se vás zeptat k čemu vám bude terasa na střeše panelového domu sloužit? Pokud prší tak tam asi nebudete, pokud bude zima tak tam taky nebudete, pokud bude prát slunce tak jako v posledních dnech tak tam taky nebudete. Grilovat tam určitě nebudete smět, určitě máte na střeše hromosvod respektive Měli byste mít hromosvod budete muset řešit záležitosti kolem bezpečnosti ochrany před bleskem. Návaznost na izolaci střechy zábradlí, upřímně si myslím že je to dost blbost a chápu vás je chcete mít možnost být nejen v bytě ale i trochu venku, On je to trošku problém našich veřejných prostor že neumožňují pobyt v zeleni Třeba grilování posezení a tak dále naprosto vás chápu že život v paneláku není ideální, ale věřte bydlení v bytě bez balkónu, po bydlení v bytě s jednou lodžií a dvěma velkými Terasami, a Po zkušenosti bydlení v Domě s dvěma Terasami v patře a jednou velkou terasou v přízemí vám vřele doporučuji vyrazit spíše do nejbližšího lesa nebo parku než se zabývat terasou na střeše paneláku. Jar

  Vložil Johnny (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 14:52

  Salsa párty na střeše s barem a markýzou. Paràda )))

  Vložil Ornest (bez ověření), 4. Červen 2019 - 21:42

  „k čemu vám bude terasa na střeše panelového domu sloužit?“

  Podrobnosti zde:

  http://extrastory.cz/…-rikate.html

  Vložil MMM (bez ověření), 5. Červen 2019 - 9:56

  Kancovy kly nejsou slonová kost, tohle obrovské zatížení by podle mého laického odhadu střecha paneláku ani náhodou neunesla.

  Vložil JR, 5. Červen 2019 - 7:19

  No jo Ornest, To by bylo určitě fajn ale koupat by se určitě chtěli všichni A nejsem si úplně jistá že lidé kteří bydlí v paneláku mají na to pořídit si bazén na jejich střeše. Myslím že by spíš upřednostnili investovat do rodinného domu a bazénu na vlastní zahradě. Jinak Singapur je opravdu zajímavé město viz jejich nové letiště, Ale upřímně, Kdo z nás by tam chtěl žít. Jar

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".