SDĚLENÍ č.j. 281/55 462/2002

Vložil Michal, 7. Prosinec 2008 - 17:55 ::

Dobrý den, studoval jsem Sdělení SDĚLENÍ č.j. 281/55 462/2002 k účtování a daňové povinnosti společenství vlastníků jednotek – právnické osoby podle zákona č. 72/1994 Sb. a zarazil jsem se hned v bodě 1, posledním odstavci: „Pokud SVJ bude účtovat v soustavě jednoduchého účetnictví, je nutné respektovat i daňový režim pro zjištění základu daně, a to včetně všech výhod a nevýhod. Je nutno vzít v úvahu, že zdanitelným příjmem právnické osoby je i finanční příspěvek jednotlivých členů společenství poskytovaný jako záloha na činnost a správu společných prostor a služby poskytované s užíváním jednotek (přijaté zálohy v peněžním deníku). Zdanitelným příjmem jsou i úhrady nájemného od nájemců společných částí domu nebo nebytových prostorů ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek“.

Je jasné, že nejpozději od roku 2008 musí SVJ vést účetnictví (nikoliv daňovou evidenci), ale není mi jasné, co ten odst. 1 znamená. V našem SVJ účtujeme příspěvky vlastníků na správu jako zálohu (účet 324-běžné opravy, 955-rekonstrukce a TZ domu), na konci roku proúčtujeme náklady vynaložené na správu domu a jeho TZ na vrub těchto záloh do výnosů, zůstatky těchto účtů nevypořádáme (převádíme je do následujího účetního období – dle stanov). Zálohy nevstupují do hospodářského výsledku a tudíž vůbec neovlivňují daň. Máme jen výnosy z úroků z běžného účtu (nerozdělují se mezi vlastníky), účtujeme je na účet 644 a jsou jedinou položkou hospodářského výsledku /tzn. např. Náklady=100000;vý­nosy=100100; HV=100 – ve výši úroků/. Přiznání k dani nepodáváme. Doposud jsem byl v klidu, teď si ale nejsem jistý. Prosím o radu, zda mohu klidně spát. Děkuji a zdravím Michal D.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 7. Prosinec 2008 - 19:09

    Pane Michale, můžete spát úplně klidně. Sám jste výše citoval větu: „Pokud SVJ bude účtovat v soustavě jednoduchého účetnictví, je nutné respektovat i daňový režim pro zjištění základu daně.“

    Ta věta byla ve Sdělení MF uvedena jako výstraha, aby si SVJ nevolila jednoduché účetnictví, protože by musela mimo jiné zdaňovat přijaté zálohy.

    Od roku 2005 si SVJ nemohou vybírat a musí vést podvojné účetnictví (teď už je v názvu slovo „podvojné“ vynecháno).

    Postupy účtování, které popisujete ve svém dotazu, jsou naprosto správné, stejně tak je správný Váš přístup k přijatým úrokům.

    N. Klainová

    Vložil Michal, 7. Prosinec 2008 - 19:45

    Jsem rád, že jsem tento portál našel – na doporučení. Děkuji všem, kteří se ochotně k dotazům ostatních vyjadřují. Zdraví Michal D.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 8. Prosinec 2008 - 11:52

    Pane Michale,

    protože se vyznáte v účetnictví, třeba se Vám bude líbit i portál věnovaný právě jemu. Přijďte se podívat na www.klaiex.webnode.cz. Od Mikuláše jsou sice vyhlášeny až do Vánoc prázdniny, ale věřím, že i tak si tam počtete.

    N. Klainová

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".