Schválení nových stanov podle nového OZ

Vložil Svoboda Jiří (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 9:34 ::

Dobrý den,

chci se zeptat, zda je nutné nové stanovy podle nového OZ schválit společenstvím vlastníků za přítomnosti a ověřením notáře. společenství vzniklo v roce 2005 a stanovy staré máme notářsky ověřené.

Děkuji za odpověď

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Ing.Peiker Pavel, 22. Srpen 2016 - 6:31

  Palopetro: Ve stanovách jsou uvedeny povinnosti a práva vlastníků. Je tam také uveden institut nájemníka, t.zn., že když vlastník bytu pronajme svůj byt nájemníkovi, měla by být práva a povinnosti nájemníků totožná s vlastníky. Nikde se však tato skutečnost ve stanovách neobjevuje. Takže pokud vlasník bytu není dosažitelný, nelze s nim řešit konflikty s nájemníky jinak než buďto domluvou nebo oznámením na policejní orgány. Osobně považuji to, že povinnosti a práva nájemníků nejsou ve stanovách nijak zakotveny, za chybu stanov. Stačilo by na př. vložit do stanov klausuli, že vlastník pronajímající byt nájemníkovi požádá nájemníka o písemné stvrzení povinností a práv nájemníka v souladu se stanovami SVJ.

  Vložil anon (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 16:08

  záleží na 2 faktorech – zda máte ve stanovách napsáno, že změny stanov se provádí za účasti notáře, a dále jak k tomu přistupuje konkrétní rejstříkový soud – viz článek http://www.epravo.cz/…-101758.html

  Vložil € (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 13:19

  Odkud soudíte, že je nutné schválit nové stanovy?

  Vložil NOZ (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 14:42

  Úprava stanov vyplývá podle převažujícího názoru z § 3041 odst. 2. Zda to budou nové stanovy nebo jen úprava je podle mne nerozhodné.

  Vložil SBD_51 (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 12:53

  Není třeba, pouze je to doporučující.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".