Rozučtovani vodného a stočného

Vložil Petr Tichý (bez ověření), 21. Říjen 2019 - 17:27 ::

Dobrý den, prosím o radu , aby byla v souladu s platnými předpisy :

Jsme dům s 3 byty. Vźdy je při půlročním vyuctovani vodného a stočného celkem velký rozdíl mezi hlavním a bytovými vodoměry. Bytové vodoměry jsou staré 8 let . Dva majitelé bytů si letos byt.vodoméry vyměnily a třetí majitel si jej vyměnit nechce ( … a stále vymyšlí proč ne ) . Vím, že dle zákona mají být byt. vyměněny po 5 letech.

Jak tedy rozuctovat vodu v souladu s právnimi předpisy , když 2 maj. certifikovaný byt. vodoměr mají a tŕetí nikoliv ?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil xyz (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 13:44

  To je přece jednoduché. Dotyčnému vlastníkovi spočítáte náklady podle §7 (4). Stejně tak můžete i studenou vodu. To pak uvidíte, jakou rychlostí si nové vodoměry pořídí.

  Vložil Zdeněk II (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 12:28

  V dosavadních příspěvcích jsou různé pohledy na problematiku rozúčtování nákladů za službu vodné a stočné podle poměrových měřidel v bytech či jednotkách v domě, přičemž doporučení, že vodoměry v bytech řeší SVJ jsou poněkud svérázným pohledem bez znalosti vlastnického vztahu k těmto poměrovým měřidlům. V prohlášení vlastníka by mělo být uvedeno, jak původní vlastník domu rozdělil vybavení domu na společné části a jednotky, přičemž se domnívám, že většinou byly poměrové vodoměry zahrnuty v jednotkách spolu s hlavními uzávěry vody (pro SV a TeV).

  V takovém případě jsou tedy poměrová měřidla v jednotkách ve vlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek a SVJ nemá právo rozhodovat o záležitostech s těmito měřidly spojenými, neboť zákonné povinnosti s ohledem na termíny úředního ověření těchto měřidel si musí tzv. pohlídat jejich vlastníci. Je otázkou, zda se dokáží dohodnout na společném postupu v jednom termínu, přičemž je by měla být dodržena zásada, že tato poměrová měřidla jsou shodného provedení a typu.

  Zdeněk II

  Vložil JaVa, 24. Říjen 2019 - 12:39

  Ale zde se zřejmě jedná o podílové spoluvlastnictví a ne o SVJ!!!

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 11:09

  „Dva majitelé bytů si letos byt.vodoméry vyměnily a třetí majitel si jej vyměnit nechce“

  Vodoměry si nemění vlastníci bytů, ale SVJ. Pokud SVJ výměnu vodoměrů neprovedlo, nemůže je použít pro rozúčtování.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 11:14

  a když není svj?? tak snad vlastníci bytů, ne?

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 11:31

  „a když není svj“

  Děkuji za upřesnění. Vodoměry mění osoba odpovědná za správu domu, nikoliv vlastníci bytů. Tazatel neuvedl, zda je či není SVJ. V domě se SVJ je osobou odpovědnou za správu domu právě SVJ.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 12:20

  u tříbytového domu zakládat svj je pěkná kravina, a právě proto, že neuvedl, že by byli svj tak vaše odpověď byla úplně mimo.

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 12:49

  „u tříbytového domu zakládat svj je pěkná kravina“

  Paní Radko,

  nevyjadřoval jsem se k tomu, zda je či není kravina zakládat svj, ani tazatel se na to netázal. To je jistě zajímavé téma a zaslouží si samostatné vlákno. Je spousta domů s malým počtem jednotek, kde svj je dobrovolné.

  Vyjadřoval jsem se k tomu, kdo mění vodoměry, a k tomu, zda je možné rozúčtovávat podle nevyměněných vodoměrů. K tomu máte nějaké poznámky?

  Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 13:39

  svoji zákonnou povinnost nesplnil jeden vlastník, podle dvou vodoměrů naúčtovat vlastníkům a zbytek třetímu. vlastním taky jeden ze tří bytů v „RD“. v prohlášení mám, že podružný vodoměr je můj. správce spravuje společné věci, a ne moje vlastní. tudíž já si musím hlídat výměny.

  a není „spousta“ domů, kde je svj dobrovolné, to nevím, kde jste na té informaci byl. pokud jsou, dají se spočítat na prstech, protože jen negramota by dobrovolně platil zbytečné nemalé výdaje a dobrovolně si udělil mnoho zákonných povinností, jejichž nesplnění může být a bývá sankcionováno.

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 13:47

  „a není „spousta“ domů, kde je svj dobrovolné, to nevím, kde jste na té informaci byl“

  Na této informaci jsem byl v naší ulici, kde je většina domů s 4 jednotkami a svj je tam dobrovolné.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 14:09

  a nemáte tam špatnou vodu nebo nějaký zóny, že se kumuluje tolik … na jednom území? a kolik domů těch 4bytových je přímo svj? při tak malém počtu vlastníků platit za zápisy ve VV, platit účetní, platit si přecedu, zveřejňovat závěrky, zajišťovat úklid domu, a spousty dalších povinností, které spoluvlastníci bez svj nemají, to tam musí teda bydlet extra materiál. ale určitě to není jihomoravský kraj, tady se totiž fakt spočítají na jedné ruce.

  Vložil páčko (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 13:38

  Prosím zkusme to trochu rozvinout – když není SVJ, nevztahuje se na to zákon o metrologii, takže z čeho potom vyplyne povinnost výměny resp. používání stanovených měřidel?

  Vložil JaVa, 24. Říjen 2019 - 11:12

  https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-285

  "§ 1183/89/2012 Sb.,

  (1) Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií."

  konec citace

  Zkuste těm dvou jednotkám provést vyúčtování podle jejich ověřených vodoměrů a tomu třetímu naúčtujte všechno ostatní,včetně případných ztrát na rozvodech.:-).Uvidíte,jak se začne čertit a určitě si svůj bytový vodoměr okamžitě vymění taky.:-)

  Jinak si nastudujte třeba tohle:

  https://www.tzb-info.cz/…hvaleni-typu

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Petr87, 23. Říjen 2019 - 11:48

  Dobrý den,

  vzhledem k tomu, že na základě vašich vodoměrů není možné zjistit srovnatelné hodnoty použitelné k rozúčtování vodného a stočného, je třeba vyúčtovat spotřebu v budově podle tzv. směrných čísel potřeby vody, tedy v případě, že se jedná o byty se shodným způsobem dodávky vody, de facto podle osob rozhodných pro vyúčtování.

  Vložil člen SVJ 24 (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 9:10

  Dobrý den,

  prosím o odkaz na konkrétní zákon a číslo paragrafu a případně navazující prováděcí předpis.

  Děkuji.

  Vložil páčko (bez ověření), 24. Říjen 2019 - 13:20

  Zákon č. 67/2013 Sb. § 5/2/a

  a tam odkázaná

  Příloha č. 12 k vyhlášce č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".