Rozúčtování topení za rok 2016

Vložil Borkovec, 15. Červen 2017 - 11:02 ::

Dobrý den. Bydlím v 6. poschodí panelového domu, který má 12 poschodí po čtyřech bytech. Stěnami, podlahou a stropem mého bytu sousedím se 4 byty. Znamená to, že 43 bytů v našem domě se mnou nesousedí a nemůže svým vytápěním dle mého názoru ovlivnit teplotu v mém bytě. Teplota v jednotlivých bytech je pozitivně ovlivněna tím, že byty prochází trubky rozvádějící teplo po domě, což umožňuje menší odběr tepla z radiátorů. Pozitivně na teplotu v bytech působí rovněž zateplení domu a výměna oken za plastová. Tato výhoda je již zohledněna ve 40% účtované základní složky. Naměřená spotřeba na radiátorech je nižší než vyhláškou stanovená tolerance 20% od průměrné spotřeby za všechny byty v domě. Dopočet spotřeby dle vyhlášky mně zvyšuje cenu topení za rok 2016 o cca 5,4 tis.Kč. Dle vyhlášky platné do konce roku 2015 jsem také doplácel za dopočet spotřeby cca 2,2 tis. Kč. Změna hranic výše tolerance od průměrné spotřeby od roku 2016 je však nezdůvodnitelná. Protože stávajícím měřením nelze prokázat skutečnou spotřebu tepla v bytě je při vyúčtování porušena zásada účtovat stejnou cenu za stejnou službu. Rovněž při sjednávání služby musí být známy přesné podmínky dodávky a ceny. To není dodrženo při posuzování rozdílů v nákladech. Uživatel bytové jednotky nemůže vědět kolik má protopit, aby se vešel do stanoveného rozpětí když nezná dopředu průměrnou spotřebu za bytový dům. Prosím o Váš názor na možnost prostupu tepla do mého bytu ze 43 bytů, které s mým bytem nesousedí. Že to nelze změřit a tím prokázat výši prostupu tepla o tom nepochybuji. Za vyjádření předem děkuji. Borkovec

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tep (bez ověření), 15. Červen 2017 - 19:40

    Na změnu pravidel v rozúčtování nákladů doplácejí zejména majitelé bytů, kteří se snaží s teplem hospodařit a byt mají v domě, který je sice zateplený, ale kde se nezměnila ekvitermní regulace dodávky tepla do domu po zateplení. V takovém domě určují zejména plejtváci výši průměrného nákladu na čtvereční metr vytápěné plochy bytu. Můžete doplnit údaje o tom, kolik platíte za Gj tepla a jaké jste měli průměrné náklady na čtvereční metr bytu, případně kolik Gj máte průměrnou spotřebu tepla na čtvereční metr bytu za rok?

    Vložil Borkovec, 16. Červen 2017 - 8:00

    Za Gj tepla platíme 667,92 Kč. Za rok 2015 byla cena stejná. Průměrný náklad na čtvereční metr bytu za rok 2016 byl 222 Kč (za rok 2015 205 Kč). Průměrná spotřeba tepla na čtvereční metr bytu za rok 2016 činila 0,32 Gj.

    Vložil tep (bez ověření), 16. Červen 2017 - 13:24

    Loni jsme platili za Gj 546,67 Kč a potřeba tepla byla 0,21 Gj na čtvereční metr – to je téměř o třetinu méně než u vás díky ekvitermní regulaci, která dovoluje vytápět byty na nax. 24 stupňů. Největší teplomil v domě se dostal na 176,35 průměrných nákladů. Když si někdo prochladí stěny bytu, tak mu to trvá dlouho, než se mu znovu nahřejí, tak to nutí větrat jen krátce a intenzivně, aby stěny neprochladly. Pokud by někdo po odchodu do práce vypnul topení, tak by se mu po příchodu z práce byt nahřál snad až před spaním. V noci od 23 hodin do 5. hodiny ranní je dodávka tepla řízena ještě úspornější ekvitermní křivkou, takže prakticky nejlepší je nesahat na termoregulační ventily a ponechat si je na poloze potřebné pro danou místnost. Kdo u nás hodně topí v kuchyni, které mají nucené větrání kvůli plynovým sporákům, tak též hodně protopí, ale je to jeho volba, tak si nemá na co stěžovat.

    Vložil Borkovec, 16. Červen 2017 - 14:53

    Tak to je hodně velký rozdíl v ceně za Gj. V kterém je to městě? U nás v Brně je regulace topení přímo v domě a údajně je přívod tepla automaticky regulován ve vazbě na průměrnou venkovní teplotu. Při její nedosažení se přívod tepla otevře a při překročení uzavře. Jak by se dala zařídit ekvitermní regulace dovolující vytápění bytů na max. 24 stupňů? Rovněž se musíme podívat na cenu za Gj. Děkuji za vyjádření.

    Vložil tep (bez ověření), 17. Červen 2017 - 4:50

    Cena tepla je u nás od Veolie dvousložková a nyní pevná složka (za garantované množství tepla) v průměru za rok činila více než třetinu průměrné ceny tepla. U vás je sice cena tepla vyšší, ale oproti nám máte téměř o třetinu větší spotřebu tepla na čtvereční metr plochy bytů. Podle PENB je náš dům kategorie D s parametry blízko E. V domě máme domovní předávací stanici tepla (DPS) a muselo se jednat s dodavatelem tepla o změně ekvitermní regulace tepla. Za úplatu nám odborník spočítal nové ekvitermní křivky, ve kterých teplota topné vody je nižší a pracovník dodavatele tepla nám body křivek natypoval do počítače, který v domě ovládá chod DPS a reguluje teplotu topné vody v závislosti na venkovní teplotě. Každopádně je třeba jednat s dodavatelem tepla, možná úspornější křivky má k dispozici, ale určitě zná i pracovníka, který dovede nové křivky navrhnout (u nás to byl externista, který měl firmu na propočty regulace topných systémů). U nás je největší potřeba tepla u bytů pod zateplenou střechou, ale největší odběr tepla má středový byt v optimální poloze. Návrh ekvitermních křivek musí vzít v úvahu právě byty s nejhorší polohou, ale ani nové ekvitermní křivky úplně nezabrání plýtvání teplem u středových bytů, jen plýtvání omezí. Právě v domech s plynovými sporáky se dá z bytů přes kuchyně s nuceným větráním jako je u nás odvětrat spousta tepla, proto limit –20% od průměru spotřeby tepla v domě je fyzikálně nezdůvodnitelný a postihuje ty vlastníky, kteří teplem šetří, neboť průměr domu zvyšují právě fyzikálně nezdůvodnitelné vysoké odběry tepla ve středových bytech, jelikož nová legislativa nepočítá s odvětraným teplem, ke kterému dochází většinou u středových bytů. Všimněte si i mnohdy velkých rozdílů ve spotřebě tepla u některých bytů v rámci stejné polohy bytu * velké rozdíly jsou většinou způsobeny odvětrávaným teplem. V domě jsme dělali osvětu k topení, ale vše záleží na lidech, zda budou pravidla úsporného vytápění dodržovat, když platná legislativa umožňuje, aby odvětrané teplo zaplatili převážně ti, kteří se snaží teplem šetřit.

    Vložil Borkovec, 17. Červen 2017 - 6:01

    Děkuji. Pokusím se s tím něco udělat.

    Vložil Mazač (bez ověření), 15. Červen 2017 - 11:26

    Borkovec, za necelé 24 hodin je to již 3 stejný příspěvek. Takové příspěvky budou mazány.

    Vložil Borkovec, 15. Červen 2017 - 14:14

    Omlouvám se, ale nějak jsem se v přístupu do diskuse ztrácel. Omylem jsem hned na začátku myslel, že se příspěvek v diskusi neobjevil, tak jsem ho tam dal znovu. Když jsem zjistil, že je tam 2×, tak jsem jeden zrušil. Nevím proč, ale zrušily se mně oba. Tak jsem napsal příspěvek znovu. Už s tím nic dále nebudu dělat. Rád bych ale dostal na příspěvek odpověď. Děkuji.

    Vložil Karel Žák (bez ověření), 15. Červen 2017 - 14:49

    Některé rozdíly jsou způsobené právě změnou předpisů. Máte pravdu v tom, že nejde změřit teplo na prostupech z ostatních bytů. Jenže ono nejde změřit ani indikátory, žádnou spotřebu skutečně spotřebovaného tepla jenom pro Váš byt nezměříte. A teď k meritu věci. Myslíte si, že 80 % nákladu od průměru nejde odůvodnit ? Tak odkud se tam pak vezme to teplo, když má někdo vypnuté radiátory a v bytě má málokdy pod 20 st. C a tím spíše pod 18 st.Teplo proudí z teplejšího prostoru do studenějšího a protože bytové domy jsou projektovány na dodržování teplot plus mínus 20 st. Celsia. Na druhé straně jsem nenarazil na byt, který by měl přes 28 stupňů.Zkuste si v domě dát stejně teploměry do všech bytů a takové rozdíly, které i dnes vyhláška nabízí tam ve skutečnosti nenajdete. Má to mít určitou motivací, ale úplnou spravedlnost v tom nehledejte.A je lepší o tom něco vědět, než nevědět a platit.

    Vložil náhodný poučený kolemjdoucí (bez ověření), 15. Červen 2017 - 15:00

    To bude tím, že se parlament neřídí zákony přírodními, nýbrž zákony vlčí smečky! Chtělo by to stanovit co nejvyšší základní složku. Ovšem, šetřílkové vytápění svými sousedy budou křičet.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".