Rozúčtování tepla v panelovém domě domě, když je byt neobydlen.

Vložil Anonymous, 25. Listopad 2007 - 10:44 ::

Bydlím v panel.domě, 8 bytů, z nichž dva jsou trvale prázdné. Majitelé v nich netopí, takže ostatní majitelé (společenství vlastníků)je vytápějí přes stěny a stropy.Základní složka činí 50%, 50% je účtováno dle spotřeby(celkové měření je na patě domu). Požadovaných 60% průměrných nákladů tito dva nájemníci dosáhnou s odřemýma ušima, ale ostatní mají v bytě zimu cca 18st.C. Požadoval jsem účtování dle vyatápěné plochy, ale byl jsem neúspěšný. Poraďte jak donutit tyto dvy sousedy, aby topili a nemuselo proběhnout soudní jednání. Děkuji

V Břidličné 26.11.2007

karel.pazdera@sez­nam.cz

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 25. Leden 2008 - 11:02

    1. Děkuji p.Matějkovi, pochopitelně máme nainstalované rozdělovače tep.nákladů, jak plyne z mého dotazu z 26.11.2007.

    2.Na adrese//www.star­lit.cz/poradna .aspx?clanek=2005–104 Ing.Skuhra,CSc doporučuje zvýšit spodní hranici pro kolísání úhrad na 25%. Mám tedy dotaz, zda to legislativa umožňuje. Už vím, že ti co netopí budou proti, neb stávající stav jim vyhovuje. Oni platí 50% základních nákladů, i když vůbec netopí a těch 10% do 60 % průměrných nákladů vždy nějak dosáhnou. Navíc arogantně tvrdí, že snižují náklady na topení na celý dům. Soudní spor nepřichází v úvahu, poněvadž většinou soudí ženy středního věku, které nemají ambici vniknout do problematiky (fyziku z gymnazia už dávno zapomněly) a rozsudky zdůvodňují tvrzením, že soud není povolán zkoumat technickou problematiku. Tuto zkušenost mám s pracovními spory, kde jsou navíc přísedící (ženy), které nemají o problematice ani tuchy. Takže platit soudy je výhodné jenom pro soudy.

    3.Pokud znáte alespoň orientačně cenu rozdělovače nákladů pracujícím na principu dennostupňové metody, která eliminuje transport tepla přes radiátory, byl bych za tuto informaci vděčen.(pro 8 bytů dvou a třípokojových)

    25.1.2008

    Ing.Karel Pazdera,CSc

    Vložil Matějka Jaroslav, 26. Listopad 2007 - 19:32

    Vážený pane Pazdero a všichni ostatní, pro rozúčtování tepla je v souladu se zákonem č.458/2000 Sb., stále platná vyhláška č.372/2001 Sb.

    Odchýlit se od dané zákonné normy není možné.

    Nechápu Vaši větu: "…, 50% je účtováno dle spotřeby (celkové měření je na patě domu). Patní měření je fakturační měření pro teplo pro daný dům, v každém může být podružné měření nebo RTN k poměrovému rozdělení nákladů. Pokud není, rozúčtovává se vše dle plochy.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 26. Listopad 2007 - 20:16

    A co pokud RTN jsou, ale nikdo je neodečítá?

    Pepa z Depa

    Vložil Anonymous, 26. Listopad 2007 - 9:45

    Neustále sleduji jak se operuje s tím, že na 17°C bohatě stačí základní složka nákladů, nebo alespoň minimální úhrada tedy oněch 60% průměru. Bohužel teplo je prevít a je obecně známé, že na 1K je potřeba 6% nákladů (i když i o tom neustále někdo debatuje a dokonce jsem zaslechl praštěnou teorii, že to funguje jen od 20°C nahoru). Lze tedy celkem snadno spočítat, že na těch 17°C pokud je v celém objektu průměrná teplota 20°C (a to je celkem kosa) je potřeba 82% průměrných nákladů. Teplo se do místnosti totiž nedostává pouze otopným tělesem a pokud se konkrétní uživatel nepodílí správnou výší nákladů, bude muset ten zbytek zaplatit někdo jiný. Zde ti ostatní uživatelé domu. Petr Patočka – VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Anonymous, 26. Listopad 2007 - 10:00

    Dobrý den, Vážený pane Patočko, vzhledem k tomu, že se vaše firma dlouhodobě zabývá měřením a rozúčtováním tepla, vyjádřete se, prosím, a)k následujícímu tématu: http://spolecenstvi.okinfo.cz/node/1111

    1. vzhledem k t Vašim bohatým zkušenostem s různých objektů, sdělte,
    prosím, jaké limity, či systém rozúčtování by byl z Vaší zkušenosti optimální, děkuji za Vaši ochotu, s pozdravem, Petr Vávra
    Vložil Anonymous, 25. Listopad 2007 - 10:57

    Dobrý den, obávám se, že prakticky donutit vlastníka, aby topil dle přání sousedů není reálné. Nájemník by měl jednotku samozřejmě užívat v souladu s její kolaudací tj.jako byt a zde zajistit teplotu obvyklou. Pokud v jednotce je však teplota např. 17°C, nemyslím si, že by byt řádně neužíval. Myslím si dále, že daleko snažší je cesta, kdy s vlastníkem projednáte, že daleko výhodnější pro něj bude byt řádně pronajmout. Majiteli bude plynout slušný profit a obydlená jednotka bude standartně provozována v tomto případě k bydlení. Dále si myslím, že pokud má majitel neobydleného domu trvale úplně zaškrceny ventily, potom těžko dosahuje i těch 60% nákladů a bylo by z Vaší strany mu ukázkově spočítat kolik jednotek na IRTN může spotřebovat (vytápět) aniž mu reálný náklad v Kč skutečně vznikne, s pozdravem, Petr Vávra

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".