Rozúčtování nákladů na teplo a teplou vodu

Vložil Max (bez ověření), 24. Červen 2022 - 15:50 ::

Vlastníme byt, který jsme pronajímali od 1.1. do 31.5.2021. Při předání vyúčtování služeb nájemník nesouhlasí s výší nedoplatku za náklady na vytápění a teplou vodu. V našem SVJ máme vlastní kotelnu, výpočet skutečných celkových nákladů na vytápění se provádí jednou ročně po skončení zúčtovacího období. Ke konci loňského roku došlo ke zvýšení ceny plynu pro SVJ a tím i navýšení ceny za 1 GJ za rok 2021. Odečty a rozúčtování provádí f.Techem na základě podkladů SVJ. Nájemník obdržel i vlastní rozúčtování tepla. Nájemník namítá, že se ho zvýšení ceny netýká, protože v uvedeném bytě již v druhé polovině roku nebydlel. Jak tedy postupovat?

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil ik (bez ověření), 27. Červen 2022 - 19:55

chcete-li odpověď na svoji otázku zadejte dotaz na artav.cz. Tady se dozvíte jen názory laiků. Nebo možná při pročítání dotazů, které tam již jsou odpověď na svůj dotaz najdete.

Vložil Jan77 (bez ověření), 24. Červen 2022 - 18:08

Do vyúčtování vstupuje toliko celkový náklad (jedno číslo) za celé zúčtovací období (zde rok). Námitka není oprávněná.

Vložil Ookla (bez ověření), 25. Červen 2022 - 12:53

a jak tedy chcete rozdělit náklady na topení mezi 2 odběratele, když ne podle skutečné spotřeby a skutečných nákladů?

Vložil Jan77 (bez ověření), 27. Červen 2022 - 20:25

Vezmete celkový náklad za rok (pronajímatel jednotky ho vyčte z vyúčtování které obdržel od SVJ) a ten rozdělíte mezi oba nájemce podle odečtů a indikátorů či měřičů tepla a podle „odbydleného“ období. Detaily jsou uvedeny ve vyhlášce č. 269/2015 Sb.

Vložil Justitianus, 24. Červen 2022 - 18:08

Maxi,

ono záleží na tom co jste si s nájemcem dohodl v nájemní smlouvě. Jestliže nebyla sjednána žádná extra dohoda, ani platba paušálem, pak se použije zákon č. 67/2013 Sb. a jeho prováděcí vyhláška.

Podle § 2 písm. c) zákona č. 67/2013 Sb. platí, že „zúčtovacím obdobím [se rozumí] období, za které poskytovatel služeb provede rozúčtování a následné vyúčtování nákladů; zúčtovací období je nejvýše dvanáctiměsíční a jeho počátek určí poskytovatel služeb“.

Bylo na Vás abyste určil počátek zúčtovacího období i délku zúčtovacího období. O tom nerozhoduje nájemce, ale Vy. Pokud nebylo v nájemní smlouvě nic dohodnuto, pak zúčtovací období je nejspíše shodné se zúčtovacím obdobím služeb poskytovaných právnickou osobou SVJ vlastníkům jednotek. To bývá nejčastěji jeden rok od 1. ledna do 31. prosince.

Rozúčtuje se zásadně vždy CELKOVÝ NÁKLAD za CELÉ zúčtovací období, bez ohledu na změny cen vstupů v průběhu zúčtovacího období.


Totéž najdete v prováděcí vyhlášce č. 269/2015 Sb. (použije se znění účinné do 01.11.2021). Podle § 2 písm. h) vyhlášky platí, že „nákladem na vytápění a na poskytování teplé vody pro dům [se rozumí] náklady skutečně vynaložené v příslušném zúčtovacím období na pořízení služeb, tj. náklady na teplo na vytápění, náklady na teplo spotřebované na přípravu teplé vody, náklady na pitnou vodu spotřebovanou na přípravu teplé vody, a to v cenách podle cenových předpisů“.


Došlo ke změně příjemce služeb v průběhu zúčtovacího období, proto jste při rozúčtování nákladů provedl časové rozlišení a rozdělení nákladů podle § 5 odst. 5 nebo odst. 6 vyhlášky. Rozdělen byl CELKOVÝ NÁKLAD pro byt za celé zúčtovací období, bez ohledu na změny cen vstupů v průběhu zúčtovacího období.


Ptáte se jak postupovat. Odpověď zní: NIJAK. Nájemce už své řádné vyúčtování dostal. Může se mu to nelíbit, může s tím nesouhlasit. Ale to je asi tak vše.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Červen 2022 - 16:43

topil snad za ceny topné sezony 2020/21

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".