Rozúčtování nákladů na ohřev TUV

Vložil Anonymous, 9. Duben 2009 - 7:40 ::

Dobrý den.

Jsme vlastníky bytové jednotky v domě o 6 bytech a mám dotaz k nesrovnalosti ve způsobu vyučtování ohřevu TUV. V domě je plynová kotelna zajišťující vytápění a ohřev TUV. Rozpočet nákladů za vytépění je prováděn podle průtokových digitáln poměrových měřidel. Bohužel ohřev TUV je účtován z 30% dle plochy bytu a 70% podle spotřebované vody – v tom je právě problém. Jelikož v ostatních bytech nikdo trvale nebydlí (firemni byty koupené pravděpodobně jako investice nebo pro občasné ubytování zaměstnanců) naprostá většina spotřebu TUV je u nás – v posledním vyúčtování konkterně: spotřeba celého domu 32,0000m3 naše spotřeba 23,500m3 a jelikož náklady na ohřev TUV jsou 56,3280 GJ = 23374,5 Kč (414,97 Kč/Gj). Takže pokud to spočítám máme platit 7012,41 Kč jako základní složku a 16362,29 Kč na spotřební složce. Nezdá se Vám to moc? Podle mého názrou je to nespravedlivé, jelikož v kotelně jsou bojlery, které ohřívají vodu neustále, takže teoreticky, kdyby v domě nespotřeboval nikdo jiný nic, a my pak jeden jediný m3, pak zaplatíme vše (bez základních složek) – ale voda je připravována k odběru pro všechny a za to že nečerpají potenciál kotle, resp. bojleru přeci nemůžeme doplácet my? Skoro se mi vyplatí odpojit se od teplé vody a tu si ohřívat vlastním bojlerem. Dle mého názoru jediným řešením by byla korekce základní složky dle celková spotřeby, nebo dle % spotřeby jednotek vzhledem k celkové spotřebe. Prosím o radu jak je tato situce spravedlivě řešitelná.

Děkuji. J.K.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil James (bez ověření), 27. Červenec 2009 - 13:10

  Kupte si svůj bojler. Je to asi nejlevnější řešení.

  James.

  Vložil G.X, 27. Červenec 2009 - 16:42

  Popravdě řečeno, v dotazu nespatřuji nějaký problém „nespravedlnosti“ , určitě pak ne vůči tazateli. Těch 5 bytů z 6 zaplatí přece drtivou většinu základní složky, přestože nic účelně sami nespotřebovávají. A spotřební složka je právě od toho, že reflektuje spotřebu TUV :)

  Jedinou možnost vidím vhodně /odborně/ seřídit soustavu tak, aby pracovala hospodárněji při tak malé spotřebě TUV, pokud to lze.

  G.X.

  Vložil . (bez ověření), 27. Červenec 2009 - 13:49

  Prosím pana Jamese, aby svůj názor podpořil.

  Pokud by tomu bylo tak, jak píše pan James, už by tak dávno všichni postupovali.

  Vložil Matějka Jaroslav, 15. Duben 2009 - 11:00

  Vážený J.K.,

  nevěřte všem diskutujícím. Od ustanovení vyhlášky č.372/2001 Sb. se nelze dohodnout ani „DOHODOU VŠECH“!

  Teoreticky: Zrušení měřičů TUV ve vašem domě nepřipadá v úvahu, ostaní vlastníci s tím nikdy nebudou souhlasit.

  Matějka

  Vložil E56 (bez ověření), 15. Duben 2009 - 11:08

  Od 372/2001 Sb. se sice odchýlit nelze, nicméně tato vyhláška nepřikazuje používat měřiče.

  Rozúčtování bez měřičů nastane např. dohodou všech a nebo např., jsou-li měřiče ve společných prostorách domu, po jejich vyřazení z provozu vyšší mocí (k tomu už dohodu všech netřeba).

  Vložil Anon (bez ověření), 15. Duben 2009 - 11:23

  Pan E56 má pravdu, lze se dohodnout, zda měřiče budou nebo nebudou. Tudíž není pravda, jak píšete, že „Nejsou-li měřiče tepla, nelze se dohodnout“.

  Pane Matějko, přenechte, prosím, napadání diskutujících pana JarkoviSVJ, úplně to stačí. Děkuji.

  Vložil JarekSVJ, 15. Duben 2009 - 17:47

  BOŽE DEJ NÁM SÍLU......

  Vložil ivo6 (bez ověření), 9. Duben 2009 - 9:11

  Pokud dobre pocitam, zaplatite v pripade ze jsou byty stejne velke asi 1,2 tis. zakl. slozku plus 12 tis. spotr. slozku. Bohuzel 372/2001 s tak extremnim uzitim bytu (1 z 6) nepocita, takze to nevychazi moc spravedlive. Zejmena proto, ze zrejme fixni naklady (udrzba kotelny) prevysuji naklady na ztraty dane potovosti dodavky. Ve vasem pripade by byla asi spravedlivejsi platba TUV s pausalem nebo s vetsi zakladni slozkou. To ale vyhlaska neumoznuje. Dohodu vsech s porusenim vyhlasky pokladam ve vasem rpipade za tezko uskutecnitelnou. Takze nemam ani reseni, ale treba nekoho neco napadne. ivo6

  Vložil Anon (bez ověření), 14. Duben 2009 - 20:31

  Vyhlaška umožňuje nezohledňovat náměry měřičů, resp. nevyžaduje jejich osazení. Je ovšem otázkou, podle čeho by se potom rozúčtovávalo a zda by Vám to pomohlo.

  Vložil Anonymo (bez ověření), 14. Duben 2009 - 21:15

  Kdo o tom rozhoduje?

  Rozúčtovávat podle podlahové plochy by pomohlo.

  Vložil Anon (bez ověření), 15. Duben 2009 - 8:06

  Stačí neprovést kalibraci měřičů (případně je demontovat). Tím se měřiče pro rozúčtování stanou nepoužitelnými, nemusíte o ničem rozhodovat.

  Jenom teď z hlavy nevím, zda při nepřítomnosti měřičů se skutečně rozúčtovává podle spoluvlastnického podílu, nebo se o tom musí rozhodovat. Obávám se, že při nepřítomnosti měřičů se rozúčtovává podle osob, ale nemohu to najít.

  Vložil ivo6 (bez ověření), 15. Duben 2009 - 9:08

  TUV „V zúčtovací jednotce, ve které u konečných spotřebitelů nejsou instalovány vodoměry, vlastník spotřební složku rozdělí podle průměrného počtu osob užívajících byt nebo nebytový prostor v zúčtovacím období a nebo v případě dohody všech konečných spotřebitelů podle poměru velikosti podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové podlahové ploše bytů a nebytových prostor v zúčtovací jednotce. Rozdíly v rozsahu vybavení jednotlivých bytů v zúčtovací jednotce mající vliv na odběr teplé užitkové vody zohlední vlastník přepočtem spotřební složky na základě odborného posouzení. …“ ivo6

  Vložil Matějka Jaroslav, 9. Duben 2009 - 8:17

  Vážený J.K.,

  rozúčtování nákladů otopu a ohřevu TUV je stanoveno vyhláškou č.372/2001 Sb.

  Vyhláška č.194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům,

  stanoví v Příloze č.2 odst.d) Měrné ukazatele spotřeby tepelné energie na přípravu teplé vody při měření nebo stanovení spotřeby tepelné energie na přípravu teplé vody,

  které činí max. 0,30 GJ/m3.

  Provozovatel tepelného zdroje ve vašem domě (SVJ nebo smluvní provozovatel) by měl přijmout takové provozně technické opatření, aby měrné ukazatele spotřeby tepla k ohřevu TUV nebyly překračovány.

  Matějka

  Vložil ivo6 (bez ověření), 9. Duben 2009 - 9:16

  Jak jsem psal vyse, predpokladam ze fixni naklady (udrzba kotelny) jsou podstatne vetsi nez ztraty, takze zadne technicke opatreni dle meho odhadu nepomuze cenu snizit. Na revizich a dohledu kotelny se usetrit neda. ivo6

  Vložil Matějka Jaroslav, 9. Duben 2009 - 9:28

  Vážený pane ivo6,

  pokud dobře čtete obsah tazatele, tak konstatuje, že v kotelně jsou bojlery – předpokládám, že více kusů.

  Bude-li provozován pouze 1 ks, sníží se určitě náklady. Lze snížit i teplotu TUV na rozmezí 50–55°C na výstupu. Další opatření lze uskutečnit dle technického vybavení kotelny.

  Stálé náklady tepelného zdroje – kotelny snížit nelze, snížit lze proměnné náklady – plyn a energie optimalizováním výroby TUV.

  Matějka

  Vložil ivo6 (bez ověření), 9. Duben 2009 - 10:10

  Vazeny pane Matejko, diky za upresneni, bojleru jsem si opravdu nevsiml. Presto je otazkou, zda jde technickym opatrenim celkove naklady vyrazne snizit. ivo6

  Vložil Matějka Jaroslav, 9. Duben 2009 - 11:20

  Vážený pane ivo6,

  danou problematikou se zabývám, věřte, že lze snížit náklady technickými opatřeními v závislosti na znalosti technických zařízení daného tepelného zdroje, mimo jiné i nastavením cirkulačního čerpadla TUV na nejnižší výkon, případně řídit cirkulaci TUV časovačem.

  Matějka

  Vložil Anonymo (bez ověření), 10. Duben 2009 - 19:59

  Vážení pánové,

  jak to ale řeší situaci, kdy kotelna je dimensována na 6 bytů, ale vodu pouští jen jeden. Nakonec stejně zaplatí 70% celkových nákladů sám (plus zákl. složku). Když bude šetřit, tak si vůbec nepomůže. Jedině, že by měl také nulovou spotřebu. (Kdo však v takovém případě zaplatí těch 70% nákladů, když bude celková spotřeba nulová?) Jako řešení vidím odstavení kotelny z důvodu překročení ukazatelů.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".