rozúčtování elektřiny v případě vadného podružného elektroměru

Vložil Karolína M. (bez ověření), 14. Květen 2014 - 22:03 ::

Dobrý den,

ráda bych se ujistila jak postupovat při rozúčtování spotřeby el.energie v níže popsané situaci: V našem domě se nacházejí 4 garáže, které odebírají el.energii, která je dodavatelem měřená fakturačním elektroměrem. Ve společných prostorách jsou pak umístěny 4 podružné elektroměry a na základě odečtených hodnot se pak v daném poměru rozúčtuje spotřeba mezi vlastníky těchto garáží. Problém je v tom, že jeden elektroměr je zcela jistě vadný jelikož se neustále točí (i když je všechno v garáži vyplé, tento stav je znám už několik let a nikdo to neřešil, až teď já jakožto nový majitel) a vykazuje spotřebu, která představuje více než polovinu celkových nákladů, což je nemožné vzhledem k tomu, že v garáži se téměř nesvítí ani se nevyužívá elektrická zásuvka. Existuje nějaký právní předpis, který stanovuje pravidla rozúčtování elektřiny mezi více vlastníků (nejedná se o el.ve společných prostorách)? Je nějaké pravidlo, které stanoví náhradní výpočet rozúčtování v případě vadného elektroměru? Nevím o žádně dohodě v rámci SVJ, která by určovala postup rozečtu. Navíc podružné elektroměry nejsou cejchované. Není na ně tedy spolehnutí a proto je beru jakoby vůbec nebyli. Potřebuji k pokynu pro nové rozúčtování, dle podlahové plochy garáží, souhlas ostatních vlastníků garáží, když de facto neexistuje žádna dohoda, která by ustanovila povinnost rozpočítat spotřebu dle podružných elektroměrů, které navíc nejsou cejchované?

Moc děkuji za Vaše názory,

Karolína M.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 15. Květen 2014 - 11:31

    Karolíno, možná ten příspěvek šlo zkrátit. Kdo a proč podružné instaloval ví vlastníci garáží, fakturuje se dle hlavního, fakturačního, poskytovatel energie zřejmě o podružných neví. V garážích, u fakt. elměru je třeba mít hlavní vypínač a vypínat!! (i v garážích, jistič …), protože elektroměry samy o sobě odebírají energii. Nevíte, kdo co si v garáži upravil! Lze zjistit kontrolou, rozv. desku zaplombovat. Fakturační se dnes vyměňují po 5 letech. Asi vám nezbude to co „přebývá“ rozpočítat na 4 garáže a určit nová pravidla, popř. podružné zlikvidovat a v každém případě doporučuji v garážích zkontrolovat elektroinstalaci. Aby se lidi domluvili… není absolutní spravedlnost. Máme 10 garáží, přes 100 kW ročně mimo měřenou a nejde se domluvit, takže se to prostě rozpočítá na 10.

    Vložil Lika, 16. Květen 2014 - 11:39

    Jeden elektroměr sám o sobě má spotřebu cca 1W, to vám při deseti kusech dá ročně oněch 100kWh. To platí i pro různá čidla pohybu (automatické svícení) a pod.

    Vložil AsiTak (bez ověření), 14. Květen 2014 - 23:29

    Předpis na rozúčtování spotřeby el.energie neznám, ale existuje předpis 372/2001 na rozúčtování T a TUV atd. Zde řeší případ neměřené jednotky nahrazením výsledku průměrem. Budete-li aplikovat rozvržení dle plochy (asi budou stejné) výrazně ovlivňujete i výsledky ostatních odběratelů dle správných měření. Další problém je kdo odpovídá za to, že podružný elektroměr je nefunkční – vlastník garáže, nebo SVJ kdo je vlastníkem? Pokud patří vlastníkovi zmíněný předpis umožňuje „sankcionovat“ navýšením průměru na 1,6 násobek. Aby rozúčtování bylo jednoduché nahradil bych vstupní údaj spotřeby neměřeného místa průměrnou spotřebou dobře měřených garáží. Výsledný náklad násobit 1,6 je-li navýšení nákladu žádoucí. Pravidlo rozúčtování schvaluje shromáždění vlastníků!

    Vložil Karolína M. (bez ověření), 15. Květen 2014 - 5:43

    Děkuji za odpověď. Vím, že dle plochy negativně ovlivním ostatní. Otázkou je, jestli vůbec zbylé elektroměry jsou v pořádku, když jsou hodně staré a bez cejchu.Kdo je vlastní?Jsou tam prý historicky, tak nevím. Ještě zkusím odečíst hodnoty 3 „funkčních“ elektroměrů od fakturačního a uvidím na co se dostanu. Ještě jednou děkuji.

    Vložil lake, 15. Květen 2014 - 6:04

    Karolíno, buď je přístroj považovaný za funkční, nebo je přístroj považovaný za nefunkční. To bylo třeba okamžitě dát vědět ostatním, jakmile jste zjistila, že elektroměr se otáčí i bez odběru proudu.

    Rozúčtuje se buď podle náměrů, nebo (při poruše) náhradní metodou. Například podle podlahových ploch, či podle známých náměrů z předchozích let.

    Neptejte se nás kdo vlastní podružné elektroměry. Tu otázku nemůžete myslet vážně. To musíte přece vědět Vy.

    lake

    Vložil Karolína M. (bez ověření), 15. Květen 2014 - 12:21

    Děkuji za názory,

    z odpovědí na mé otázky jsem si utvrdila své domněnky. Omlouvám se za dlouhý příspěvek, chtěla jsem se vyhnout rýpavým poznámkám vyplývajícím z nepochopení situace. Moc děkuji všem ochotným pomoct.

    Karolína

    Vložil Emill (bez ověření), 16. Květen 2014 - 14:44

    Stačí aby někde fáze probíjela, okruh se uzavřel a spotřeba je měřena. Takže kromě elektroměru je třeba zrevidovat celý obvod. V prohlášení vlastníka by mělo být řešeno kdo je vlastníkem rozvodu i podružného měření a tedy kdo se o něj má starat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".