Rozdíl spotřeby vody na patě domu a v bytech vlastníků

Vložil lexova545, 3. Duben 2012 - 9:39 ::

Dobrý den, v našem domě máme ten problém, že na hlavním měřiči spotřeby vody máme téměř vždy, daleko větší spotřebu než je naměřena v bytech vlastníků. Podotýkám, že ze společných prostor (prádelna) není žádná voda odebírána! Při vyúčtování se rozchází spotřeba v bytech, s hlavním měřičem vody někdy i o 360 m3!

V domě máme 16 bytů. Vlastníci mají roční spotřebu vody kolem 80 – 120 m3 a samozřejmě, že se jim nelíbí,když mají doplácet na dalších 30 m3 z hl.vodoměru na patě domu!Někde jsem slyšela, že vodoměry v bytě jsou pouze poměrová měřidla a že se téměř vždy spotřeba na patě domu a spotřeba naměřená v bytech vlastníků nikdy nemůže sejít!

Tudíž vodoměry v bytech nainstalovaná, jsou pouze orientační a v podstatě k ničemu?Příliš tomu nerozumím, ale myslím si, že byly v tomto případě zcela zbytečně vynaloženy fin.prostředky na zbytečnou věc, která svůj smysl měla údajně plnit, ale bohužel neplní! Děkuji za Vaše podněty, či případné rady, co s tím dělat. Lidem se tato věc nelíbí a rozdíly vody na hl.vodoměru nechtějí zaplatit!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil P (bez ověření), 22. Leden 2015 - 18:29

    V nasem baraku o 16 bytech je rozdil mezi patnim a souctem bytovych 0, resp. v dalsim roce 1 m3…

    Je to vubec mozne? Aby byla tak mala odchylka za 1 rok?

    Ty hodnoty mi poslal mailem clen vyboru, ktery dela odecty, nevim jak si je mam overit, prijde mi to podezrele presne…

    Vložil Krobot (bez ověření), 3. Duben 2012 - 14:58

    Bytové měřiče jsou suchoběžné a poměrně nepřesné. Fakturační je mokroběžný a bohužel měří správně a víc. Rozdíl až 20% je běžný a není důvodem pro výměnu Vašich měřidel. Přesnější měření (mokroběžné) lze do bytů také instalovat. Je dražší a dále je třeba upravit rozteč instalací. Ekonomicky to nemá smysl. Dopočítání spotřeb podle velikosti odběrů je poměrně objektivní a je třeba se s ním smířit. Na podvody moc nevěřím. U vody se zas tak moc nevyplatí. Měřiče jsou proti ovlivňování magnetem chráněny a měly by být plombovány.

    Vložil Jiří Hrdinka (bez ověření), 4. Duben 2012 - 21:35

    Proč nevěříte na podvody ? U TUV, kde cena se pohybuje v některých bytových družstvech (SVJ) i v relaci 250 Kč/m3 se to samozřejmě vyplatí a běžně se to děje. Za svou 12 letou praxi jsem viděl segmenty permanentních magnetů přilepené na vodoměrech izolační páskou. Zvlášť silné „neodymové“ magnety dokáží zbrzdit i suchoběžné „neovlivnitelné“ měřiče spotřeby. Dále jsem viděl brždění počitadel zasunutím štětiny ze smetáku po předchozím navrtání vrchního plastového krytu vrtáčkem 0,3 mm. Nevěřili byste, co lidi všechno nevymyslí, aniž by porušili plombu. Nechci tu dávat návody. Tohle běžně neodhalíte, když musíte dát nájemníkům předem vědět, že jdete na odečet měřidel. Stačí to uvést do původního stavu, než přijdete. Při výměně vodoměrů se dá lecos odhalit, ale až za 5 let ovlivňování (4–6 let). Není jednoduché to odhalit, věřte mi.

    Vložil Krobot (bez ověření), 5. Duben 2012 - 14:31

    a tam se zas tak moc nevyplácí podvádět. Měříme 12 let a jeden podvod jsem už odhalil dík pečlivému sledování geneze odběrů a pak neohlášenou návštěvou. Mám zkušenosti i s podvodníky s plynoměry, kde se jedná o větší peníze včetně vrtání a blokování počítadla. Přesto jsou to vyjímky a většina diferencí je někde jinde. Často chybný odečet a běžný je nesoulad mezi interním měřením a obchodním měřidlem.

    Vložil penik, 4. Duben 2012 - 7:49

    Ani fakturační vodoměr nemusí být mokroběžný, kdyby byl, tak by se ten náš neorosil a následně nebyl vyměněn pro nečitelnost údajů.

    Suchoběžné vodoměry by sice měly být chráněny proti magnetickému poli, ale není potřeba tak moc, aby se to tím magnetem podařilo i přesto, že mají instalováno magnetické stínění, které není všemocné. Ovlivnění suchoběžných vodoměrů magnetem není jediný způsob, jak je ovlivnit. Stačí si zaplatit předváděčku (některé firmy to dělají i zdarma – zpravidla ty, které nabízejí i mokroběžné vodoměry) a nechat si ukázat magnetickou neovlivnitelnost suchoběžného vodoměru. K dalším mechanickým ovlivněním vodoměrů se nebudu vyjadřovat a plomba je snad základ

    A k účtování: proč poctivci mají platit na ostatní, kteří ovlivňují spotřebu? Proč nemohou mít naúčtováno to, co opravdu ve skutečnosti spotřebovali? Samozřejmě tohle je teorie, protože spotřeba paty proti bytům nebude nikdy stejná, ale proč těmto lidem ještě účtovat spotřebu nepoctivců?

    Vložil ivo26 (bez ověření), 3. Duben 2012 - 12:38

    Bohužel dost často největší lumpárna je skutečnost, že fakturační firma spolu se správcem vám nepředloží údaj o kolik m3 vody je na patním vodoměru víc než je součet poměrových v bytech. Vše si výpočtem je nutné vyzrcadlit. Tyto firmy používají ve fakturách kamufláž a to v podobě změny ceny vodného a stočného.Cenu vody drze navýší oproti ceně stanovené vyhláškou (cenu lze najít na netu)- což na první pohled působí dojmem, že vaše naměřené kubíky ve vašem bytě na faktuře odpovídají a mnoho lidí tak již problém krádeže neodhalí. Málokoho totiž napadne ověřit si skutečnou cenu vody s tou kterou vám podvraťáci podsunou. Takto se správcovská firma oprostí od vyhledávání podvodníků, přičemž sama podvádí. Proste řečeno, nejvíc zaplatí poctivý a navíc i za zloděje. A cena vody je již tak spekulanty z Francie přehnaná. Když máte přehled o počtu lidech v bytech a dům není veliký, pak je dobré nahlédnout do ročních spotřeb v jednotlivých bytech a zjistit, zdali někdo najednou nemá podezřele nízký stav odebraného množství. Tam bude i pravděpodobný zloděj.

    Vložil lexova545, 5. Duben 2012 - 11:45

    Tento problém kdy dochází k naměřeným rozdílům v bytech a následně velkým rozdílům na hlavním vodoměru v domě, nebude asi v uživatelích vodoměrů, ale ve vodohospodářích!
    Bydlíme zde 16 let a tento problém,řešíme v podstatě každé vyúčtování! V minulosti zde v domě, bydleli velmi podivínští nájemnící, kteří vykazovali roční spotřebu stud.vody za celý rok 2 m3!!! Tudíž jsme byli přesvědčeni, že vodu kradou oni, a my všichni jim to dotujeme, ale před 4 rokama se odstěhovali a ke stejným rozdílům,či únikům vody dochází nadále! Takže se asi skutečně jedná o cosi jiného, než že by někdo z vlastníků vodu kradl!Odečty na hlavním vodoměru ( patě domu dělá vodohospodář a neuvádí ani počáteční ani konečný stav! Takže může napsat cokoliv! Nikdo jej nekontroluje!V pod­statě kontroly vodoměrů v bytech, které jsou pouze orientační a nejedná se o měřiče jako takové, jsou v tomto případě asi zcela bezpředmětné!Takže jediná možnost je kontrola při odečtu na hlavním vodoměru!Avšak když sem toto navrhla ostatním členům se to nezdálo, takže nechápu!

    Vložil Petr, 5. Duben 2012 - 13:19

    Zase nějaký vodohospodář, kdo to je ? Za prvé někdo mu snad musí otevřít místnost s vodoměrem (příště snad napíšete, že má svůj klíč nebo to je někdo ze správní firmy nebo z domu), takže to může zkontrolovat s ním. Za druhé důležitá je faktura, tak se ptejte účetní a výboru. Prostě si spočtěte, kolik byste měli mít při vašem počtu osob spotřebu na dům. Tu máte ve vyúčtování. Pokud ne, tak to reklamujte. Jsou zde judikáty, na vyúčtování služeb, tak hledejte. Spotřeba 2m3 v bytě za rok je nesmysl. To nestačí snad ani na pití, ledaže by tam nikdo nebydlel.

    S vámi je těžká debata a tudíž těžká rada. Howgh.

    Vložil lexova545, 5. Duben 2012 - 13:58

    ale teplárenská jim to tak fakturovala a i když jsme tuto věc reklamovali nebylo nám to nic platné!Oba byli invalidi a vše si vykřičeli!Jejich nesmyslná spotřeba teplárenskou nezajímala!Zaplatí to za ně jiní ne oni!Hlavní vodoměr je v sušárně a ta se nezamyká!Takže průchoďák a předsedovi to nevadí, nestará se o nic!Máte pravdu v tom, že zde v domě je s lidma těžká domluva! Když mají platit peníze na víc to křičí a nechtějí platit, ale když se ozve někdo kdo by tomu chtěl zabránit, aby se to nedělo,tak dělám problémy! Takže je to složité! Nejsem ve výboru a ani bych být nechtěla, když vidím jaká je s nimi nemožná jakákoliv dohoda!

    Vložil Jan Vesely (bez ověření), 12. Listopad 2014 - 18:42

    Podle mne si trochu vymýšlíte. Vodohospodař – teplárenská neúčtuje jednotlivým bytům, ale podle měřidel celému domu. Rozúčtovaní si pak může udělat samo družstvo případně SVJ – takže je to na Vás. Pokud je rozdíl na patě domu a v součtu měřidel, pak rozdíl se rozúčtuje. Takže jak je psáno nahoře, k těm 2 kubíkům se přihodí třeba dalších 20–30. Jen je třeba v družstvu (SVJ) přesně dohodnout, jak se to bude rozúčtovávat. A při extrémně nízké spotřebě (obydleného bytu), není chytré to rozúčtovávat podle spotřeby. Možné nesrovnalosti jsou při nehodách, při tom, že voda uklízečky neprojde domovnimi měřidly atp. Pak je pochopitelné se o přebytek rozdělit podle plochy bytu a ne poměrně podle spotřeby. Protože i neobydlený byt s naprosto nulovou spotřebou musí zaplatit únik vody při havárii v domě a nebo to, co se spotřebuje na úklid domu. Takže si udělejte v domě pořádek a dohodněte si přesná pravidla.

    Vložil lexova (bez ověření), 5. Duben 2012 - 15:43

    čím více vykřičníků, tím více pravdy!!

    Vložil Jiří Hrdinka (bez ověření), 3. Duben 2012 - 11:20

    Rozdíl spotřeby fakturačního vodoměru na patě domu a součtu spotřeb bytových vodoměrů vzniká vždy a v každém společném domě. Je to fyzikální zákonitost. Jenom lidé o tom nic nevědí. Tomuto rozdílu ve spotřebě se říká „neměřená spotřeba“ spotřeba vody. Zatímco součtu bytových vodoměrů se říká „měřená“ spotřeba vody. Neměřená spotřeba by opravdu měla být cca do 20% spotřeby fakturačního vodoměru. Pokud je víc, nechte si vyměnit bytové vodoměry (buď za kalibrované, nebo nové. Obojí se řeší výměnou, jinak to nelze). Neměřená spotřeba je dána rozdílem v třídě přesnosti měřidel, únikem z potrubí při haváriích případně ovlivňováním bytových měřidel). Fakturační měřidla mají daleko lepší třídu přesnosti (stojí také desetitisíce korun) než bytové vodoměry podružného měření (stojí stokoruny). Z toho vyplývá i rozdíl ve spotřebách. U havárií v domě (ne bytech) je to jasné, unikající voda fakturačním měřidlem proteče, bytovými už nikoliv. No a ovlivňováním se spotřeba v bytě sníží, ale fakturační měřidlo vodu zaznamenalo. Toto je potřeba lidem vysvětlit.

    Neexistuje, že by někdo nechtěl neměřenou spotřebu zaplatit ! Platí ji všichni a to poměrově. SVJ ani družstva na její uhrazení žádné další fondy nemají ! Jen zálohy za vodu. A náklady se rozpočítávají bezezbytku. Neplacení byť jen části faktur povede k odpojení od dodávek.

    Na druhou stranu máte samozřejmě nástroje k jejímu minimalizování. Hlídejte si periody výměny bytových měřidel, odhalujte šmejdy ovlivňující měřidla a prevencí se vyvarujte havárií. Zkrátka starejte se o svůj domovní fond.

    Vložil lexova545, 5. Duben 2012 - 11:49

    Vodoměry nám byly měněny po ročním užívání, což se nám zdálo zbytečným plancáním fin.prostředků,ale město si to prosadilo.Nově nainstalované vodoměry v bytech budeme mít ted v květnu, rok v užívání!

    Vložil Petr, 3. Duben 2012 - 10:37

    Informací o rozúčtování vody a problematice rozdílu mezi domovním a bytovými vodoměry je zde na disertační práci na ZĆU Plzeň. Stačí hledat a nezakládat nové vlákno. Absolutní údaje které udáváte mnoho neříkají, je třeba vědět, že za přijatelný rozdíl se považuje 20%. Zeptejte se v okolí nebo vašich vodáren, jaká je spotřeba průměrně. Bývá tak 120 litrů / os/ den, což činí přes 40 m3 / os/ ročně. Nechte si zkontrolovat domovní vodoměr, a poměrová měřidla tam kde je podezřele malý odběr.

    Váš údaj 16 bytů a 30m3 doplatek navíc dává jiný údaj (480m3), než uvádíte doplatek celkem 360m3.

    Rozdíly se rozpočítávají poměrově a ne že u vás každý 30m3 (vzhledem k uváděnému rozpětí spotřeby v bytech 80 až 120m3).

    Možností ovlivnění bytových vodoměrů je hodně (viz zdejší diskuse), podobně jako se např. ovlivňují tachometry aut v bazarech.

    Uklízečka si vodu nosí v kýblu z domova ?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".