Revize hromosvodů

Vložil evikaevik (bez ověření), 21. Květen 2014 - 17:38 ::

Je pravdou, že k revizi hromosvodů je nyní nutné mít projektovou dokumentaci? Bez projektové dokumentace prý není možné dostat revizní zprávu. Máte prosím někdo objektivní informace?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 22. Květen 2014 - 1:20

    Z INTERNETU …
    U každé výchozí a i pravidelné revize je nutné před zahájením revizních úkonů předložit a prostudovat projektovou dokumentaci (LPS).

    Postup při revizi hromosvodu (LPS)

    V ČSN EN 62305–3, čl.7.2. Postup při revizi.

    = během provedení stavby, aby bylo možno zrevidovat uložený zemnič
    po instalaci LPS
    = periodicky v intervalech stanovených s ohledem na vlastnosti chráněné stavby, například korozní problémy a třídu LPS
    = po změnách nebo opravách nebo je-li známo, že do stavby udeřil blesk.

    Během periodických revizí je obzvlášť důležité kontrolovat následující:

    = zhoršení a korozi součástí jímací soustavy, vodičů a spojů
    = korozi zemničů
    = hodnotu zemního odporu uzemňovací soustavy
    = stav spojů, ekvipotenciální pospojování a uchycení.

    Výše uvedené informace jsou však revizním technikům obecně známé. V další části bych se chtěl právě zabývat tím, jak podle normy jednotlivé požadavky „Postupu při revizi“ dle nového souboru norem ČSN EN 62305 naplnit.

    Tak jako u každé revize existují při revizi dva základní úkony, a to jsou prohlídka a měření. Samozřejmě, že u každé revize prohlídka revidovaného zařízení plní velmi důležitou funkci a nesmí být v žádném případě opomíjena či podceněna. V případě vnější ochrany před bleskem (hromosvodu) tvoří prohlídka přeci jen podstatnější část celé revize, a proto je nutné si prohlídku pořádně zorganizovat tak, aby se na nic nezapomnělo.

    Vnější LPS (hromosvod) se dělí na čtyři základní části:

    = jímací soustava
    = soustava svodů
    = uzemňovací soustava
    = ekvipotenciální pospojování proti blesku

    V ČSN 34 1390, čl. 31, se hovořilo pouze o třech hlavních částech hromosvodu (ekvipotenciální soustava zde samostatně uváděna nebyla).

    Vložil evikaevik (bez ověření), 22. Květen 2014 - 7:07

    Pane Poznámka, chápu, že tohle všechno musí splňovat současné nově postavené domy. Náš dům tady stojí 36 let, my jsem ten dům nestavěli a navíc jsme nedostali žádnou dokumentaci. ŽÁDNOU. Ona jednoduše neexistuje ani v archivu. Dávám si otázku, jak jsme tedy vůbec mohli v tom domě tak dlouho žít. Zdá se, že revizák hromosvodů je nejdůležitjší osobou v EU. Chápu, že hromosvod má být funkční a bez závad, dům musí být bezpečný. Víc k tomu psát nebudu. Vítejte v absurdistánu. To je stejné, jako když mi někdo vystaví PENB a uvede tam, že dům postavený v roce 1976 nesplňje současné požadavky na stavby. No to je objev. To vím i bez těch canců za těžký peníz. Navrhuji, aby bylo přijato nařízení, všechny domy zbourat a postavit znovu. To budou kšefty – pro pojektanty, všechny dozory, stavební firmy, byrokraty a pro další.

    Vložil lake, 22. Květen 2014 - 8:29

    Námitka „… jsme nedostali žádnou dokumentaci“ je bezvýznamná. Vlastník budovy je povinen dokumentaci mít a opatrovat ji po celou dobu existence stavby. Nemá-li dokumentaci, je jeho povinností podle Stavebního zákona pořídit alespoň základní dokumentaci stavby. To je povinnost nedílně spojená s vlastnictvím.

    Vlatnosti staveb (technické, bezpečnostní) se posuzují zpravidla podle předpisů platných v době výstavby. Projektová dokumentace stavby slouží k určení data schválení Stavebním úřadem a z toho se pak odvozuje podle kterých předpisů se má při revizi postupovat.

    Revize „hromosvodů“ u starších budov se provádějí podle ČSN 34 1390, která platila do 31.01.2009. Novější budovy se posuzují již podle ČSN EN 62305.

    lake

    Vložil svjvmt, 21. Květen 2014 - 21:11

    Já bych obvolal pár firem a poptal se, ale kecá do toho i €U a je ČSN.

    Vložil laik (bez ověření), 21. Květen 2014 - 18:15

    Když jsme dělali poslední, resp. první revizi jako SVJ neměli jsme projektovou dokumentaci, předložili jsme jen poslední revizní zprávu.

    Vložil evikaevik (bez ověření), 21. Květen 2014 - 19:04

    Ve kterém roce to bylo. V letošním roce máme dělat revizi hromosvodů. Mluvila jsem s revizákem a říkal, že bez dokumentace nám razítko nedá. Prý je na to nějaké nařízení nebo co. Tak nevím, proto se ptám.

    Vložil laik (bez ověření), 21. Květen 2014 - 19:17

    Tak ať Vám to nařízení ukáže a můžetet si to odkontrolovat přes net, případně odkonzultovat s jiným revizním technikem.

    Vložil evikaevik (bez ověření), 21. Květen 2014 - 21:33

    Hledala jsem, našla jsem. Koho to zajímá může si to přečíst. http://elektrika.cz/…ualnich-zmen. V článku Revize hromosvodů dle požadavků nového souboru ČSN EN 62305 – 1 až 4 včetně aktuálních změn. Tam se o původní dokumentaci skutečně mluví. Názor si udělejte sami. Připomíná mi to následující situaci. Koupím si auto a jezdím 20 let, abslovuji technické kontroly, dostanu štemply. 21 rok navštívím technickou kontrolu za účelem získání dalšího štemplu a dozvím se, následující: abych štempl dostala, tak si musí technici v servisu prostudovat původní výkresy. Je potřeba studovat, zda to auto nebylo navrženo jako nebezpečný výrobek. Nemůžou si vzít na sebe takovu odpovědnost. Revizi hromosvodů letos mít asi nebudeme.

    Vložil laik (bez ověření), 21. Květen 2014 - 19:09

    2013

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".