Rekonstrukce v panelovém domě bez stavebního povolení

Vložil Magdaléna (bez ověření), 12. Srpen 2017 - 21:49 ::

Jak zastavit vlastníka v domě SVJ který bez vyjádření statika a bez stavebního povolení bourá otvor v nosné zdi. Stížnost na stavebním úřadě je podána ale než někdo dorazí bude dost pozdě.Jak je vidět do okna už jsou v další panelu další dveře a dnes se pustili do další stěny. Majitelka není k sehnání a nekomunikuje.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 13. Srpen 2017 - 15:24

  a skutečně se jedná o nosnou zeď (ne všechny panely jsou nosné) pak bych vyzval i mailem stavební úřad aby neprodlenně konal a práce okamžitě zastavil. Požádat může kterýkoliv vlastník. SVJ jen s plnou mocí vlastníka. SVJ v domě nic nevlastní a nemá tedy právo vstupovat do vlastnických práv bez zplnomocnění.

  Vložil René (bez ověření), 13. Srpen 2017 - 10:49

  Upozorněte na uvedené skutečnosti SVJ a požádejte zástupce SVJ ať vyzvou vlastníka (je-li nedostupný, tak písemně), aby umožnil do bytu přístup pro ověření, zda stavební úpravy neohrožují, nepoškozují nebo nemění společné části viz § 1182

  „Upravuje-li vlastník jednotky stavebně svůj byt, umožní do bytu přístup pro ověření, zda stavební úpravy neohrožují, nepoškozují nebo nemění společné části, pokud byl k tomu předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu.“,

  protože uvedený vlastník porušil povinnosti uvedené v § 1175

  „(1) Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.“,

  a SVJ je povinno konat a nařídit vlastníkovi odstranění úprav a vrácení do původního stavu. V případě, že vlastník nebude reagovat, je třeba vymáhat nápravu soudně.

  Vložil MartinII, 13. Srpen 2017 - 20:36

  A co vám na stavebním úřadu sdělili, když jste to šli oznámit osobně ?

  Vložil jarobilk, 14. Srpen 2017 - 7:04

  Můj manžel je místopředseda tohoto SVJ a bohužel nemá žádné páky jak toto v domě zastavit.Na policii byl, tam mu řekli,že můsíme čekat na zásah SU a oni potom podají na majitelku trestní oznámení.Tuto stížnostk SU jsme podali písemně. Byt je v prvním patře a tak je vidět že zmizela 1/3 zdi v předsíní. Do přilehlého nebytového prostoru kde původní vchod byl ze společné chodby prorazili vchod z bytu. Toto je ta nosná zeď. Vlastníkem této místnosti je tato majitelka bytu.Těmito ,,komorami'' vede elektřina a jsou tam pojistky a elektroměry. Proto tam původní dveře zazdili a vybourali nove. Otvor u nových dveří obezdili aby druhý majitel bytu na patře se dostal k tomuto zařízení. Je to však vedeno jako nebytový prostor.Stejná rekonstrukce proběhla už v bytě o patro víš. Také bez stavebního povolení.Došlo také k tomu,že majitelka v horním patře si tuto místnost k bytu nepřipojila ale v prostoru za těmito dveřmi nechala postavil další stěnu s dalšími dveřmi. Prostor si zamyká ale problém je ten,že tam je vchod na střechu.Tvrdí,že tento prostor je její majetek a nechce tam pustit ani řemeslníky.Bohužel předseda SVJ je toho názoru že si každý ve svém bytě může dělat co chce.

  Vložil Misme, 14. Srpen 2017 - 9:48

  Udivuje mě, že jste nekonali dříve, když už jednu takovou „rekonstrukci“ v domě máte. Ale také dost dobře nechápu laxnost zaměstnanců státu (SU, policie). Napadlo mne oslovit přímo statika ve vaší lokalitě, ale jeho služby nejspíš nebudou zadarmo. S vyhledáním statika vám pomůže libovolný internetový vyhledávač.

  A dovolím si drobné upozornění k obecně rozšířenému mýtu, že „nenosné“ příčky lze bourat na základě vlastního uvážení (protože to tak ;-) píšou na internetu, vidíme to v TV a ostatně i Franta je vyboural a nic se nestalo). Existují různé konstrukční systémy a v některých i zásah do nenosné příčky může ohrozit statiku budovy.

  Vložil statik (bez ověření), 14. Srpen 2017 - 10:42

  Souhlasím, zejména pokud si několik kutilů vybourá nenosné příčky v patrech nad sebou. To potom nepomůže ani když to nespadlo Frantovi.

  Vložil JaVa, 13. Srpen 2017 - 8:39

  Pokud jste si 100% jista svým tvrzením,tak volejte
  PČR a oznamte podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení veškerého obyvatelstva domu, z důvodu narušení statiky budovy.Jestliže je to však pouze Vaše domněnka,tak si připravte fotodokumentaci na její potvrzení a taky na to,že Vás budou mít dotyční sousedé „rádi“.. JaVa

  Vložil Prizma, 13. Srpen 2017 - 0:19

  Bohuzel platime si uredniky, kteri z SU dorazi na misto cinu vzdy pozde. Muselo by se jednat o VIP nebo korupci aby dorazili vcas.

  Pak budou resit x-let dodatecne SP a stavebnikovi x-let prodluzovat lhutu ke SP, prip. zadost umozni opakovat jen aby cernou stavbu nemusel SU odstranit i kdyz bude zavadna. Klidne 8let to budete resit ve velkomeste.

  Jeste Vas osoci ze SU zatezujete.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".