Rekonstrukce - nátěr obkladu domu

Vložil kikiHP (bez ověření), 18. Květen 2011 - 19:16 ::

Dobrý den, můžete mi zde poradit jak postupovat v případě neumožnění vstupu na pozemek z důvodů potřeby nátěrů dřevěných obkladů na plášti domu? Jedná se, že kolem domu jsou k přízemním bytům zahrádky, které jsou ve vlastnictví vlastníků bytů, nespadají do majetku SVJ. V tuto chvíli je nutný nátěr zmíněných obkladů a jeden z vlastníků odmítá umožnit vstup na pozemek z důvodu možného poškození porostu. Není ochoten přistoupit na žádnou dohodu, kompromis a přes veškeré zaručení ohleduplnosti firmy a poskytnutí náhrady za případné škody omítá vstup dovolit. Jakým způsobem může SVJ tomuto vlastníkovi „nařídit“ umožnění vstupu? Je to možné na základě odsouhlasených stanov SVJ, kde je tato podmínka zahrnuta pokud se jedná o opravu pláště domu? Ostatní vlastníci s nátěrem souhlasí, včetně zbývající majitelé zahrádek nemají problém s umožněním vstupu na své soukromé pozemky/zahrady. Mockrát děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 19. Květen 2011 - 11:43

    Tomuto vlastníkovi pozemku nemůže SVJ nic nařídit. Budete postupovat nikoliv podle ZoVB, nýbrž podle Občanského zákoníku.

    Podle § 127 občanského zákoníku se vlastník věci musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv.

    Ustanovení § 127 odst. 3 řeší právo vstupu na sousední pozemky. Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Pokud v této souvislosti vznikne na pozemku nebo na stavbě škoda, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit.

    Vstup na sousedící pozemek si může stavebník či vlastník domu vynutit buď prostřednictvím obecního úřadu, nebo občanskoprávní žalobou.

    lake

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 19. Květen 2011 - 14:50

    jste si jistý ?? pokud jsem to pochopil, je to předzahrádka člena SVJ (a pozemek je koupen jako příslušenstvím k bytu) tedy otázka – není tento pozemek taky pod správou SVJ (i když je ve výhradním majetku člena SVJ – stejně jako byt) Nemohu tedy vstupovat na tento pozemek stejně jako můžu do bytu ?? uznávám, že je to sousední parcela, ale také je to příslušenství bytu (stejně jako např. balkon) jen abych si vyjasnil

    Vložil kikiHP (bez ověření), 19. Květen 2011 - 20:02

    Ano pochopil jste to správně, je to součást bytu a byla tato předzahrádka zakoupena jako „příslušenství“/sou­část bytu.Bez této zahrádky byt zakoupit nešel.

    Vložil Clever (bez ověření), 19. Květen 2011 - 21:29

    To se mi nezdá. Samostatná parcela se záznamem v KN těžko může být součástí bytové jednotky. Že byt bez zahrádky zakoupit nešel, není žádný argument. To byla podmínka prodávajícího, který prodával současně dvě samostatné nemovitosti: byt s příslušenstvím a zahrádku.

    Vložil lake, 20. Květen 2011 - 8:06

    Vážený kikiHP,
    podáváte rozporuplné a částečně nesprávné informace. Tvrdil jste prve, že jde o pozemky (zahrádky), které "jsou ve vlastnictví vlastníků bytů, nespadají do majetku SVJ." Podle toho jsem Vám odpověděl.

    Nyní ovšem tvrdíte, že jde o "součást bytu", což je zcela zřejmý nesmysl. Pozemek nemůže nikdy být součástí bytu. Zároveň tvrdíte, že tentýž pozemek je "příslušenstvím bytu". To ovšem neříká nic o tom, kdo je vlastníkem pozemku - mohla by jím tedy být i osoba odlišná od vlastníka bytu, možná i SVJ, nebo více osob ve spoluvlastnictví.

    1. Nahlédněte do http://nahlizenidokn.cuzk.cz/, zjistěte si o jaký pozemek se jedná, zejména kdo je jeho vlastníkem. Napište to sem.

    2. Pak se laskavě podívejte do Prohlášení vlastníka budovy a opište sem přesně co praví o předmětném pozemku (podle parcelního čísla). To sem též napište.

    Bez těchto dvou "domácích úkolů" nelze podle Vašich rozporných informací poskytnout odpověď.

    lake

    Vložil kikiHP (bez ověření), 20. Květen 2011 - 12:17

    Ano je pravdou, že se jedná o pozemky (zahrádky), které „jsou ve vlastnictví vlastníků bytů, nespadají do majetku SVJ.“ Ovšem netvrdím, že jde o součást bytu (omlouvám se, zda to tak vyznělo). Mělo to vyznít, že byt nemůže mít jiného majitele než zahrada a vždy dochází k prodeji zahrada + byt. Nelze jinak. A tak to je i v katastru u všech zahrad. Byt + zahrada stejný majitel. Co se týče prohlášení vlastníka – bohužel tuto listinu nemám, ikdyž se na ni kupní smlouva odvolává. Bohužel nebyla předána ani společně s doklady k domu, když dům přecházel ze stavební firmy na nás, jako SVJ. Omlouvám se za špatnou interpretaci, či vzniknuvší dvojsmyslnost v rámci terminologie.

    Vložil lake, 20. Květen 2011 - 13:04

    kikiHP,
    podle Vašeho popisu jde u zahrádky nejspíše o pozemek věcně příslušný k jednotce (obě nemovitosti mají téhož vlastníka a jsou vzájemně provázány záznamy na listech vlastnictví). Platí tedy můj první příspěvek http://www.portalsvj.cz/…obkladu-domu#…

    lake

    Vložil kikiHP (bez ověření), 20. Květen 2011 - 13:06

    Mockrát děkuji za Váš čas a cenné rady. Snad se nám podaří touto cestou nějak s vlastníkem dohodnout a vše se vyřeší ke spokojenosti všech zúčastněných. Krásné dny.

    Vložil kikiHP (bez ověření), 19. Květen 2011 - 12:49

    Děkuji za odpověď. SVJ se v žádném ohledu nechce zbavit zodpovědnosti za případně vzniklou škodu. Naopak jsme nabízeli plnou úhradu prokázané škody či navrácení do původního stavu. (př. poškozený trávník – bude zakoupen již vzrostlý a na místo položen, nikoliv proveden pouze výsev) Ovšem i přes tento návrh není vlastník spokojen. A nadále odmítá vstup umožnit. Stejně jako, že po dobu prováděných prací si bude přítomen na pozemku dle dohody. Přes tyto vstřícné kroky a maximální vyhovění, stále nemůžeme nátěr provést, neb nadále vstup neumožní. V této chvíli již jak jistě chápete, jsme bezradní, jak opravu/nátěr provést .:o(

    Vložil penik, 19. Květen 2011 - 11:05

    72/1992, §13, odst. 4 by nepomohl?

    Vložil G.X, 19. Květen 2011 - 18:51

    Podle mého názoru ANO. Zkusit se to dá. Předpokládám, že potížista bude ovšem argumentovat, že v ustanovení se uvádí přístup do jednotky, nikoliv na pozemek :(

    G.X.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".