Půdní prostory - nezapočítané do spol.podíl.vl.

Vložil Tereza (bez ověření), 28. Červen 2022 - 8:57 ::

Dobry den, chceme si prevest cast pudy (-vylucne nad nasim bytem) do osobka smlouvou o vystavbe, ale zadrhli jsme se na prihlaseni vlastnika. V prohlaseni neni puda vubec zapocitana, co se tyce m2, pouze chodby, schodiste, balkony…

Resil jste nekdo neco podobneho?

Musi byt svolana schuze vlastniku svj (-vsechny byty v osobku), aby odsouhlasili navyseni podilu na dome nebo staci pouze vyvesit do spol.prostor? Musi mereni provest geodet nebo jina poverena osoba? S “odkupem” prevednim casti pudy souhlasili, a vi, ze se jim zmeni podil na dome, ale zajima mne postup ciste ze strany svj vuci majitelum bytu. Svj ani správa budov nevi, ceho se maji drzet a jaky by mel byt postup.

Dekuji za odpoved. T.

  • změna prohlášení

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Jan77 (bez ověření), 28. Červen 2022 - 17:46

Když se podíváte do Obč.Z. § 1170 odst. 2a, zjistíte, že Smlouva o výstavbě obsahuje náležitosti Prohlášení vlastníka. Tj. defacto defacto stávající Prohlášení nahradí. Znění musíte vymyslet podle zamýšleného budoucího stavu.

Vzhledem k charakteru změn, které povedou ke změnám spoluvlastnických podílů všech vlastníků jednotek předložíte k podpisu smlouvu o výstavně všem vlastníkům.

Vložil Justitianus, 28. Červen 2022 - 10:08

Chcete Vaši jednotku zvětšit o místnost/mís­tnosti, které budou nově vybudovány jako vestavba v prostoru společné půdy bytového domu. Z toho je třeba vyjít. Změna podlahové plochy jednotky bude nejspíše provázena změnou spoluvlastnických podílů všech vlastníků jednotek (pokud se s nimi nedohodnete jinak).

  • Ptáte se: "Musi byt svolana schuze vlastniku svj (-vsechny byty v osobku), aby odsouhlasili navyseni podilu na dome (…)?.

Žádná „schůze“ se nemusí konat. Ostatně k ničemu by Vám nebyla.
Potřebujete písemný souhlas každého jednotlivého vlastníka jednotky a souhlasy osob oprávněných z věcného práva (např. bank, nebo jiných věřitelů se zástavním právem k některé jednotce). U manželů kteří mají jednotku ve společném jmění musí být dán souhlas obou.

  • Píšete: „… zajima mne postup ciste ze strany svj vuci majitelum bytu“.

Předbíháte událostem! To nastane teprve až bude nové prohlášení v katastru, a až katastrální úřad založí nové listy vlastnictví jednotek.
SVJ na základě toho předepíše vlastníkům platby příspěvků na správu podle nově stanovených spoluvlastnických podílů. Změní se jim i hlasovací podíly. Také SVJ upraví podlahovou plochu a započitatelnou podlahovou plochu Vašeho bytu pro účely rozúčtování nákladů na některé služby spojené s užíváním bytů (67/2013 Sb.).

  • Vaše slova: „Svj ani správa budov nevi, ceho se maji drzet a jaky by mel byt postup.“.

V první řadě se mají držet znění zákona. Oni neznají zákon č. 89/2012 Sb. ???
Jakmile budete mít v ruce smlouvu o výstavbě podepsanou všemi vlastníky jednotek, předáte ji právnické osobě SVJ. Podle § 1220 odst. 1 je SVJ povinno vyhotovit úplné znění nového prohlášení a založit je do sbírky listin katastru. Je také povinno podle § 1220 odst. 2 vložit toto nové prohlášení do sbírky listin rejstříkového sou­du.

Správa budov je až na posledním místě. Dostane informace a instrukce od SVJ.

Justitianus

Vložil Anton (bez ověření), 29. Červen 2022 - 10:13

Napsal jste:

„Žádná „schůze“ se nemusí konat. Ostatně k ničemu by Vám nebyla.“

Není to pravda. Podle § 1221 (2) platí:

„(2) Stanoví-li zákon ve věcech bytového spoluvlastnictví působnost vlastníkům jednotek, lze ji vykonat i jejich rozhodnutím přijatým na shromáždění.“

Vložil Justitianus, 29. Červen 2022 - 10:45

Buď nerozumíte textu zákona, nebo nerozumíte tomu co jsem napsal, nebo platí obojí.
Opakuji: Žádná schůze se nemusí konat.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".