Prováděcí směrnice hlasování "PER ROLLAM"

Vložil cafin (bez ověření), 19. Březen 2014 - 22:27 ::

Zdravím,

v nově vzniklém SVJ (vzniklo v roce 2014 a řídí se tedy NOZ), potřebujeme odhlasovat správce nemovitosti a rádi bychom za tímto účelem využili institut hlasování PER ROLLAM. Neexistuje někde nějaká směrnice, jak přesně postupovat při této formě hlasování nebo aspoň nějaká šablona dokumentu, která by splňovala všechny právní náležitosti? Lze touto formou hlasovat po emailu? Bude taková forma hlasování právně závazná?

Je možné, že se ptám hloupě, nikde jsem však nenašel k tomuto způsobu hlasování konkrétní podklady.

Díky za odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil všechnovím (bez ověření), 3. Červen 2015 - 11:54

    Volbu statutarniho organu nelze provest perrollamem pokud nebylo alespon radne projednano na shromazdeni.

    Vložil GeorgeW, 29. Březen 2014 - 18:16

    Vážení,
    omlouvám se, ale rád bych toto vlákno rozšířil o volbu výboru společenství hlasováním per „rollam“. Poslední den měsíce února skončilo volební období našeho výboru společenství. Poslední shromáždění svolané na poslední chvíli bylo neusnášení schopné. Ve stanovách máme větu, že je možné hlasovat o usnesení per rollam. Jediným upřesněním, které je v našich stanovách uvedeno, je „výbor nebo pověřený vlastník předloží návrh usnesení všem členům společenství“ …. Snažil jsem se na oficiálních stránkách obcanskyzakonik­.justice.cz najít něco o volbě výboru. Bez úspěchu. Navíc forma, kterou výbor (již s prošlým mandátem) zvolil, je metoda kroužkování v seznamu. Chybí zřízení jakékoliv komise, která by nad manipulací s hlasy dozírala. Můj dotaz zní: nenašli jste někde, v komentářích k NOZ, upřesnění této možnosti „volby výboru taky per rollam“. Předem děkuji za jakoukoliv informaci nebo konstruktivní radu.

    Jirka z F.

    Vložil Zdenek 22, 3. Červen 2015 - 13:05

    Jsem názoru, pokud máte ve stanovách rozhodování „per rollam“ dovolené, že můžete tímto způsobem volit i členy výboru. Je však třeba důsledně dodržet postup stanovený § 1211 – 1214 NOZ, pokud tento způsob rozhodování nemáte ve stanovách blíže upraven.

    Vložil romanaKK (bez ověření), 21. Březen 2014 - 16:03

    Musí se první svolat shromáždění, až když je neusnášischopné, pak se hlasuje per rollam! Vždyt to máte v NOZu: § 1210 (1) Není-li svolané shromáždění způsobilé usnášet se, může osoba, která je oprávněna shromáždění svolat, navrhnout v písemné formě do jednoho měsíce ode dne, na který bylo zasedání svoláno, aby vlastníci jednotek rozhodli o týchž záležitostech mimo zasedání. (2) V jiných případech lze mimo zasedání rozhodnout, pokud to připustí stanovy.

    § 1211 Návrh musí obsahovat alespoň návrh usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a údaj o lhůtě, ve které se má vlastník jednotky vyjádřit. Neurčí-li stanovy delší lhůtu, platí, že lhůta činí patnáct dní.

    § 1212 K platnosti hlasování se vyžaduje vyjádření vlastníka jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí.

    § 1213 Statutární orgán oznámí vlastníkům jednotek v písemné formě výsledek hlasování, a pokud bylo usnesení přijato, oznámí jim i celý obsah přijatého usnesení. Neučiní-li to bez zbytečného odkladu, může oznámení učinit na náklady společenství vlastníků ten, kdo usnesení navrhl.

    § 1214 Rozhodnutí se přijímá většinou hlasů všech vlastníků jednotek, ledaže stanovy vyžadují vyšší počet hlasů. Mění-li se však všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění-li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek.

    Vložil Zdenek 22, 20. Březen 2014 - 7:52

    Pokud tento institut nemáte upraven stanovami (asi ne, to byste se neptal), můžete jej použít tak, jak je uvedeno v §§ 1210 – 1214. Tato ustanovení obsahují použitelný návod, jak máte postupovat, a pokud vám sachází podrobější „směrnice“, tu si musíte podle vašich potřeb napsat (nejlépe do stanov) sami.

    Jen připomínám, že:

    • pokud to nemáte jinak upraveno stanovami, můžete toto hlasování použít jen v případech a za podmínek uvedených v § 1210, tj. můžete rozhodovat jen o tom, co bylo na programu zasedání, které nebylo způsobilé se usnášet,
    • „výzvu“ k tomuto typu hlasování oznámíte způsobem, jakým svoláváte shromáždění, a jeho výsledek oznámíte také shodně tak, jak oznamujete zápis ze shromáždění,
    • e-mailem rozhodně nemůžete hlasovat, vyžaduje se vlastnoruční podpis!
    Vložil cafin, 20. Březen 2014 - 8:14

    Ve stanovách máme zmíněno, že můžeme využít hlasování per rollam jako alternativu ke shromáždění. Přesnější popis, jak přesně postupovat však ve stanovách chybí. Nastuduji tedy příslušné paragrafy NOZ. Díky za pomoc!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".