protečení vody z horního patra

Vložil Vláďa (bez ověření), 3. Říjen 2016 - 16:31 ::

Dobrý den, prosím o radu, jsme společenství vlastníků. Chci se zeptat, jak moc je povinen výbor SVJ zasahovat do toho, když z bytu do bytu proteče voda, jde o jednorázový problém, a majitelé horních bytů tvrdí, že závada není ani u jednoho z nich a majitelka bytu spodního, která má na stropě nyní již dle jejího sdělení plesnivý flek o velikosti cca 40cm2, který se sice již nezvětšuje, trvá na tom, aby někdo z horních bytů sjednal nápravu, t.j.odstranil jí plíseň a vybílil postižené místo, přičemž se domnívá, že by to mělo být zaplaceno z FO.Výbor vyzval nájemníky z horních bytů, aby zhodnotili stav instalace a pak se domluvili s paní na nápravě.Odbyli ale paní s tím, že jim nikde nic neprotéká a že se jich tedy její problém s flekem netýká.Paní se tedy opakovaně obrací na výbor, že je potřeba s tímto problémem něco udělat.Navrhli jsme tedy, že pozveme inst.firmu, která zhodnotí z kterého bytu voda zatekla, budeme doufat, že nás nájemníci do bytů budou ochotni pustit, a po zhodnocení stavu bude určeno, kdo co uhradí. Máte prosím v tomto ohledu nějaké zkušenosti. Díky Vláďa

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JaVa, 4. Říjen 2016 - 12:32

    Budu předpokládat,že paní má uzavřeno pojištění bytové jednotky a ne pouze jejího zařízení.V tom případě, jí poraďte, ať nahlásí své pojišťovně škodní událost a po zdokumentování likvidátorem, si nechá vzniklou škodu odstranit firmou,nebo svépomocí,poněvadž víc než podle tabulek, jí stejně nikdo navyplatí.Pojiš­ťovna jí vzniklou škodu uhradí a poté ji bude vymáhat po tom ,kdo ji způsobil.Ten ji buď zaplatí z pojištění odpovědnostního, nebo keš,pokud nemá pojištění žádné.A jí už bude srdečně jedno, zda tu škodu zaplatí SVJ(pokud to bude závada na společných rozvodech vody v domě),nebo vlastník jednotky nad jejím bytem.JaVa

    Vložil lamot, 3. Říjen 2016 - 17:01

    lamot

    uplatněte na pojišťovně jako SVJ- předpoklad je že jste pojištění.

    Vložil Vl. (bez ověření), 3. Říjen 2016 - 17:28

    Pojištěni jsme, ale problém se týká bytů ne společných prostor,/tedy doufáme, že konečný verdikt řekne až přivolaný instalatér) a v případě, že závada nebude např. na stoupačkách, ale na špatném sifonu,tak i tyto události by se hradily z pojištění svj? A co v případě, že viník závady nebude určen vůbec? To je přece věc toho, kdo škodu způsobil nespr.jednáním, nebo se pletu? děkuji moc za každou reakci,vl.

    Vložil Taisa, 3. Říjen 2016 - 20:50

    SVJ nemusí dělat nic. A už vůbec ne platit ze společných peněz opravu v nespolečných prostorech. Pokud by se prokázala závada na společných rozvodech, platila by opravu pojišťovna.

    Pokud je problém v bytě, opravu si zařizuje vlastník bytu. Opravu zaplatí jeho pojišťovna. Viníka se třeba nepodaří vůbec zjistit. Pokud zjištěn bude, bude po něm pojišťovna vymáhat úhradu částky, kterou zaplatila vlastníkovi.

    Píšete, že se jednalo o únik jednorázový – tj. je velmi nepravděpodobné, že se jedná o závadu na společném rozvodu. Prasklá společná stoupačka nebo kanalizace by nepochybně způsobila dlouhodobější problém, nepřestala by „sama od sebe“ téci. Patrně tedy SVJ nebude platit nic.

    Nejspíš někomu přetekla vana, pračka apod. To by si měli vyřešit vlastníci mezi sebou. Účelem SVJ je správa společných částí, nikoli řešení problémů jednotlivých vlastníků.

    Bohužel někteří vlastníci považují SVJ za „holku pro všechno“. Takový vlastník je např. schopen zvonit po půlnoci cestou z hospody na předsedu výboru, aby ho pustil do baráku, že si zapomněl klíče a nemůže se dozvonit na manželku. :-)

    Vložil JaVa, 4. Říjen 2016 - 9:41

    Bravo Taiso!!!Konečně Vás,přestali pouze mínusovat.JaVa

    Vložil Vl. (bez ověření), 3. Říjen 2016 - 22:42

    Dobrý den, moc a moc děkuji, to je přesně to, co jsme potřebovali „slyšet“, navíc je to přesně jak píšete, stará dáma nemá nic jiného na starost než celý den přemýšlet čí je co povinnost. Zajímalo nás tedy jak moc je výbor povinen se v této kauze angažovat nemohou-li se domluvit vlastníci mezi sebou. Domnívali jsme se, že opravy v bytě jednotlivých vlastníků, pokud nejsou způsobeny právě prasklou stoupačkou apd..-tedy tím co spadá do spol.vlastnictví si řeší každý jednotlivě. (Z některých příspěvků ve FAQ vyplývá, že např.strop v bytě vlastníka je společným vlastnictvím, nebo tomu špatně rozumíme?). Voda dále neprotéká, flek se nezvětšuje, viníka určitě nezjistí ani přizvaný instalatér.Paní již měla v bytě mnoho „specialistů“, kteří ji všichni utvrdili v tom, že za flek na stropě zcela jistě nemůže ona-:)-:)a že by se to mělo řešit fondem oprav, ale to se nám opravdu nezdá. Neboť je úporná a jen velmi těžko je v jejím věku jí cokoli vysvětlit, a předpokládáme, že výbor bude nadále atakovat, rozhodli jsme se pozvat tedy instalatéra, vyžádat si vstup do bytů v horním patře a pokusit se zjistit odkud voda unikla. Chápeme to tedy dobře, že když bude odhalen viník, tak zaplatí posudek on a samozřejmě i opravu v bytě pod ním – a nebo celou událost spojenou s prostoupením vody pak sám uplatní na pojišťovně, pokud má byt pojištěn?

    Vložil Taisa, 4. Říjen 2016 - 7:34

    Dobrý den!

    Výbor SVJ není vůbec povinen se angažovat. Nemohou-li se vlastníci domluvit mezi sebou, měli by se obrátit na soud. SVJ nemá žádnou pravomoc, ani možnost sankcí, co se týká řešení neshod mezi vlastníky.

    Strop je společnou částí, ovšem to se týká konstrukce, ta je společná a vlastník do ní nesmí zasahovat. Omítka ani malba není společnou částí. To je nesmysl, to by muselo SVJ jednou za pár let ve všech bytech vymalovat a jednou za pár desítek let seškrábat malbu a přeštukovat. :-)

    Specialisté utvrdili paní v názoru, že za flek nemůže ona, to je ovšem velmi přínosné – to nevěděla sama? Na to si musela pozvat specialistu a dokonce několik? Bože, bože…

    Pokud to bylo jednorázové, tak nejspíš někomu přetekla vana nebo vytekla pračka a instalatér nepozná nic. Pokud jste se rozhodli za SVJ pozvat instalatéra, počítejte s tím, že ho zaplatí SVJ, protože patrně nic nezjistí. Nicméně SVJ by ho platit nemělo, protože se nejedná o společné části. Ostatní vlastníci by mohli mít námitky a to oprávněně. Mohli byste pozvat instalatéra jedině z toho důvodu, aby zkontroloval společné trubky, odstranil závadu, pokud nějakou najde, anebo vyloučil, že se jedná o závadu na společných částech.

    Paní Vás otravovat asi bude, s tímto, nebo zase s něčím jiným… Nezbývá Vám, než jí trpělivě vysvětlovat, jaké má SVJ pravomoce, že nejste domovní důvěrník, ani OPBH, ani družstvo.

    Opravu by měl zaplatit viník, pokud bude zjištěn. Pokud bude zjištěn a je pojištěn, zaplatí vše jeho pojišťovna. Pokud nebude zjištěn viník, platí si opravu vlastník poškozeného bytu. Pokud je pojištěn, zaplatí vše jeho pojišťovna. Pokud není pojištěn, má smůlu, platí si opravu ze svého.

    Vložil vn (bez ověření), 4. Říjen 2016 - 2:20

    I když rozvody vody jsou v domě v pořádku, nelze vyloučit, že se sem-tam objeví nějaká voda. My to řešíme následujícím způsobem. Při ohlášení, že se v šachtě, v bytě (koupelna, záchod a pod. objevila nějaká voda, tak okamžitě hledáme příčínu. Tu nejdříve musíme objevit, protože příčina vždycky někde je. Pokud je závada na společné části, tak závadu okamžitě necháváme odstranit, pokud je na části patřící vlastníkovi, tak se s nim domluvíme, zda si závadu nechá odstranit sám, nebo mu jí zařídíme a on jí uhradí. Pokud je závada na společné části rozvodu, potrubí, tak v podstatě nelze prokázat jak vznikla a kdo jí způsobil. Většinaou vzniká při rekonstrukci nějakého bytu, kde „šikovný řemeslník“ buď zapojí potrubí obráceně, nebo vše posune, špatně zasadí a pod. což se ale může projevit i o patro i dvě níže nebo výše. Vzhledem k tomu, že prokazování kdo to způsobil je složité, tak to neřešíme, nicméně vlastníkvoi řekneme, co si myslíme. Při jakékoliv závadě je potřeba závadu ihned odstranit a ne filozofovat o nesmyslech, protože to nikam nevede. Vlastníci bytů v případě protékání vody vždycky zatím spolupracovali a nemáme s tím problém. U nás v domě to naštěstí není časté.

    Vložil Václavík (bez ověření), 3. Říjen 2016 - 17:54

    Vláďo, předpokládejme, že vlastníci bytů mají uzavřené pojištění, z kterého zaplatí škodu způsobenou třetí osobě

    je-li to od stoupačky uhradí se z pojištění domu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".