prosím o pomoc - neoprávněné zabrání společných prostor

Vložil Michaelaaaaaa (bez ověření), 23. Srpen 2013 - 16:27 ::

Dobrý den, mám obrovskou prosbu o pomoc, alespoň o nějaký návod jak nejlépe postupovat. bydlíme v domě, kde jsou dvě bytové samostatné jednotky. Ta má každá svého majitele, mé rodiče a sousedi. Se sousedy máme již 7 let jen peklo(bydlíme zde 8. rok). Dům a společné prostory, což jsou všechny ostatní krom samostatných bytových jednotek, jsou ve společném vlastnictví. Nikdy nebyly nijak právnicky rozděleny. Je zde jedna garáž a jeden společný vchod a další společný vchod zezadu domu. Již 7 let mají sousedé zabrány dva kusy zahrady dle jejich libosti, bez jakékoliv dohody a sespání a to tak, že nám brání vstupu do domu zadním společným vchodem a vstupu do garáže, od kteréani po celou dobu nemáme klče. Automaticky si tyto prostory zabrali a domluva s nimi není žádná, nemejí snad ani v hlavě mozek bych řekla. Jakýkoliv pokus o klidnou domluvu skončila řevem a slovními urážkami od nich. Dále je zde pak také společné vytápěníplynem, kdy je uživatelem vedena pouze moje mamka a tudíž i splátky na plyn apod. onise bez jakýhkoliv domluv rozhodli pro vytápění jiným způsobem a prostě si doma naisnatlovali krbová kamna a tudíž jsme půl zimy my nahoře mrzli, protože ten přístroj na řízení a nastavení teploty je v jejich bytě a vždy se řídilo teplo v celém domě jen podle nich. Tím, že si bez domluv pořídily krbovky a začali si topit takto samosřejmě termostat na plyn nesepnul nikdy kdy měl. opět řešení s nimi nulové ´domluva žádná. mají na toto všechno právo??? jsem silně rozhořčena a nechceme s nimi už jakkoliv komunikovat. Můžete nám prosím poradit? Máme šanci vše dosoudit s právní pomocí? Předem velmiděkuji za pomoc, s pozdravem Michaela.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 24. Srpen 2013 - 14:20

  Je to zbytečné, zde končím. Paní Michaelaaaaaa si sem nepřišla pro rady, ale chce se pouze hádat.
  Pokud tímto způsobem jedná osm let se svými sousedy, nedivím se, že s ní nechtějí sdílet společnou zahradu.

  lake

  Vložil Michaelaaaaaa, 24. Srpen 2013 - 19:59

  Tak to je zbytečné, já jsem se hádat určitě nepřišla pane lake, jen jsem zoufalá z chování našich sousedů a prosila jsem Vás slušně o radu. Sbohem a moc Vám děkuju …

  Vložil Zdenek 22, 24. Srpen 2013 - 20:26

  Paní Michaelo, pokud požádáte lékaře o radu, že je Vám „špatně“, co myslíte, že Vám poradí, pokud mu neumožníte zjistit si o Vašem zdravotním stavu základní informace (tlak, rozbor krve, moče…)? Pokud zdě nesdělíte Vaše základní vlastnické a právní poměry z KN a kupní smlouvy, tak žádnou radu nečekejte.

  Vložil X (bez ověření), 24. Srpen 2013 - 20:55

  Podle toho, co nám dosud Michaela sdělila, můžeme spekulovat, že rodinný dům má 2 vlastníky, každý z nich vlastní ideální polovinu domu.

  Pokud to tak je, pak se k tomu dá říci jen to, že se na užívání domu oba vlastníci musejí dohodnout. Pokud k tomu nemají vůli, pak je lepší se obrátit na soud s návrhem na zrušení spoluvlastnictví. Výsledkem může být rozdělení domu, přikázání domu jednomu spoluvlastníkovi za náhradu nebo prodej domu a rozdělení výnosu z prodeje.

  Mimochodem, nahlížení do katastru dnes skutečně nefunguje.

  Vložil Michala (bez ověření), 25. Srpen 2013 - 9:13

  Děkuji, konečně někdo kdo opravdu pochopil jak se situace má. Také to jdu v pondělí řešit s právničkou. Až mamka dnes najde kupní smlouvu, tak Vám sem napíši tedy přesně jak je to formulované, ale tento pán to jako jedinný pochopil. Také víme že toto musíme udělat, ale díky za radu ;-).

  Vložil svjvmt, 24. Srpen 2013 - 12:34

  Máte v to zmatky, přečtete si koupní smlouvu, podívejte se do KN. Když nevíte, neznáte vlastnické vztahy proč si myslíte, že něco neoprávněne zabrali? Buďte tvrdší, termostat odstřihněte a nahraďte jiným… Zajděte za právníkem, předložte všechny dokumenty, když není domluva, skončíte u soudu, odstěhujete se.

  Vložil lake, 24. Srpen 2013 - 6:16

  Zdá se, že vůbec netušíte, zda jde o oprávněné či neoprávněné užívání. Nevíte zřejmě ani zda Váš podíl je poloviční, nadpoloviční nebo činí méně než polovinu. To má zásadní důležitost, protože podle toho se mezi spoluvlastníky rozhoduje.

  Začnětete tím, že si zjistíte jaký je Váš spoluvlastnický podíl na domě. Také si ověřte zda zahrada je samostatná nemovitost, nebo je věcným příslušenstvím domu. To zjistíte na katastrálním úřadu a v prohlášení vlastníka budovy. Dále potřebujete vědět co jsou společné části a co bylo stanoveno o způsobu jejich užívání. Zjistíte to z prohlášení vlastníka budovy, nebo z jiného dokumentu, kterým se rozdělilo vlastnické právo k budově na jednotky a společné části (dohoda spoluvlastníků o vypořádání majetku, dohoda o vypořádání společného jmění manželů, rozhodnutí soudu, smlouva o výstavbě).

  Teprve až budete přesně znát Váš podíl a budete vědět, jak je stanoven způsob užívání společných částí, lze začít hodnotit zda jsou porušována nějaká Vaše práva.

  lake

  Vložil Michaelaaaaaa, 24. Srpen 2013 - 10:41

  Dobrá, takže jste mě ale vůbec nepochopil. Nejedná se o žádný družstevní byt či podobně. Je to prostě rodinný dům, kde se nachází dvě bytové jednotky nad sebou. Všechny ostatní prostory jsou ve společném vlastnictví (chodba, půda, garáž, zahrada, apod.). Tudíž zřejmě je náš podíl poloviční, ale nikdy nebyly nijak právnicky rozděleny, tak aby část byla jejich a část naše. TUDÍŽ všechny tyto prostory jsou jak naše tak jejich. Způsob užívání společných částí nebyl nikdy nijak stanoven, chápete mě už? Vlastníkem budovy jsou tedy a rodiče a ta sousedka.

  Předem díky za méně arogantní odpověď.

  Vložil G.X, 24. Srpen 2013 - 12:05

  Domnívám se, že nepochopení je na vaší straně.

  Pokud jsou v domě vymezené bytové jednotky (jak píšete výše), pak je podíl na společných částech domu dán podlahovou plochou těchto jednotek.

  Pak i Váš předpoklad, že máte „zřejmě poloviční“ podíl na spol.částech zřejmě nebude správný :)

  Skutečně nahlédněte do katastru , mimochodem zdarma zde http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ , opište sem prosím údaje (nebo sem raději dejte adresu) , jinak se nepohneme.

  PS: pochybuji o pravdivosti tvrzení " bydlíme v domě, kde jsou dvě bytové samostatné jednotky Ta má každá svého majitele". Ověřte co skutečně vlastníte. Zda byt. Nebo jste podílovým vlastníkem celého domu a v domě nikdy jednotky nebyly vymezeny.

  G.X.

  Vložil Michaelaaaaaa, 24. Srpen 2013 - 19:56

  Dobrá, tento odkaz mi nefunguje, píše to error… V žádném případě jsem se sem nepřišla hádat pane lake. Chtěla jsem Vás služně poradit o radu a Vy jste mi hned jako první napsal jako úplnému … Už mám domluvenou schůzku s právničkou. PS: také se stěhujeme, protože tohle by jen tak někdo nevydržel.

  Vložil lake, 24. Srpen 2013 - 5:50

  Michaelo, ptáte se najednou na více věcí a ty spolu nijak nesouvisejí. Regulaci plynového kotle řešte s odborníkem obvyklým způsobem – umístěním prostorového termostatu do jiné místnosti.

  lake

  Vložil Michaelaaaaaa, 24. Srpen 2013 - 10:49

  No tak to by nás nikdy nenapadlo… Termostat mají totiž v bytě sousedé… Domluva žádná, to máme vniknout do jejich bytu, odstranit termostat z jejich obýváku a odnést si ho k nám do bytu????

  Vložil Jandus (bez ověření), 23. Srpen 2013 - 20:04

  Předpokládám, že musí existovat nějaká smlouva mezi majiteli o rozdělení domu. Pokud ne, jak jste se do tohoto stavu dostali?

  Vložil Michaelaaaaaa, 24. Srpen 2013 - 10:46

  Tak to předpokládáte špatně. Dostali jsme se do tohoto stavu najivitou mojí mamky, která s dotyčnou osobou, která vlastní druhý byt pracovala v práci a myslela si, že to bude fajn. Ovšem stýkat se s někým v práci nebo s nimi pak žít v jednom domě je obrovský rozdíl. Dům byl před koupí rodinný, žila zde jedna velká rodina, která zřejmě nepotřebovala řešit nějaké stanovení užívání společných prostor a tak to zůstalo dodnes. Je to nehorázná blbost, to vím. Díky bohu už tu nebudeme muset bydlet takto dlouho, kupuji si svůj dům a toto hodláme po právnickém rozdělení prodat. Protože takové soužití bych nepřála ani nejhoršímu nepříteli…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".