Propojení bytů s jiným číslem popisným

Vložil Jarda_83, 8. Září 2021 - 7:21 ::

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně propojení dvou bytů. Vím, že tento dotaz tu byl již několikrát probírán. Jenže v našem případě se jedná o propojení dvou bytů přičemž každý z nich je v jiném vchodě (má tedy své číslo popisné). Bydlíme v bytovce a koupili jsme byt z vedlejšího vchodu, který s tím naším sousedí přes zeď. Rádi bychom si z nově koupeného bytu (3+1) „vzali“ dvě místnosti a zbytek bytu upravili tak, aby se dal pronajímat jako 1+1 (v připojeném obrázku je to tak nějak vidět). Chci se zeptat zda toto již někdy někdo řešil (případně s jakým výsledkem :)). Oba byty jsou v osobním vlastnictví. Předběžné vyjádření družstva je, že by to šlo i co se týče požárně technického řešení. Ale stavební úřad se zatím tváří, že to nepůjde (tím, že každý byt má jiný č.p.). Takže si naplánuji výlet na stavební úřad a doufám, že jejich názor tak nějak změním :) Za mne, se náš byt „jen“ rozroste a stávající nově nabytý byt bude zmenšen, ale zachován.

Děkuji za jakoukoliv přínosnou radu :)

PřílohaVelikost
propojeni_683_684.jpg107.13 KB

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jarda_83, 12. Říjen 2021 - 14:11

    Dobrý den, přináším čerstvé novinky ohledně možnosti / nemožnosti propojení bytů. Po první návštěvě stavebního úřadu, ze které jsem měl rozpačité pocity jsem nelenil a navštívil katastrální úřad (přímo pracovnici právního oddělení). Zde mi bylo vysvětleno, že v mém případě jelikož jsou obě č.p. vedena jako jedna stavba s dvěma č.p. (jedna parcela), není problém zanést propojení bytů do katastru. V případě, že by každé č.p. mělo svou parcelu, tak jak píše Justitianus, měl bych smolíka, ale to jen proto, že nevědí jak to celé prohnat přes papírování :) Pak jsem ještě oslovil HZS kde mi nezávazně odsouhlasili, že je to za ně také možné s tou podmínkou, že každý byt musí mít protipožární dveře. Potom to zjištění jsem se vydal zpět na stavební úřad, kde jsem vše přetlumočil a výsledek je takový, že mám nechat vypracovat projektovou dokumentaci (vyjádření všech dotčených orgánů + plus svolení většiny vlastníků bytů). Takže zatím první bitva vyhrána a jde se dál :)

    Vložil radka2222 (bez ověření), 12. Říjen 2021 - 16:32

    já bych to jako výhru zatím neviděla. řekli vám: „mám nechat vypracovat projektovou dokumentaci (vyjádření všech dotčených orgánů + plus svolení většiny vlastníků bytů“. řekli vám také, že pokud vyjádření, projekt a souhlasy doložíte, že to povolí?

    Vložil Jarda_83, 13. Říjen 2021 - 9:25

    Mluvil jsem s nimi (s lidmi na stavebním úřadu) o tom, že nechci vypracovávat PD a spolu s tím spojené aktivity – zbytečně vynaložené peníze, pokud nebudu vědět že to poté schválí. Tím, že jsem si obešel KÚ a HZS, tak mám teoreticky vše „posvěceno“. Samozřejmě se stát může vše a vyjádření dotčených orgánů může být záporné. Takže hurá do toho :)

    Vložil Justitianus, 12. Říjen 2021 - 14:22

    Pane Jardo, děkujeme za Vaši zprávu. Potvrzuje se, že jsem měl pravdu ve všem co jsem zde napsal.

    Zdravím zejména místní blbečky, kteří zde pilně minusovali moje správné příspěvky.

    Justitianus

    Vložil Krupp, 13. Říjen 2021 - 13:22

    Zkuste se vážený zamyslet, jestli vás ti místní blbečci nemínusují nikoliv vůli obsahu ale kvůli vaší aroganci a a naprosto idiotskému a smolibému urážení všech okolo. Jste kretén, kretén, kretén a to vám nikdo nevezme.
    A pro ostatní: Tak ho proboha chvalte. Justniane jste G É N I U S.

    Vložil Školák (bez ověření), 9. Září 2021 - 15:01

    Kde prosím nacházíte právní podklad pro vymezení jednotky ve dvou různých domech?

    Součástí zvětšeného bytu budou místnosti ve dvou různých domech, a součástí zvětšených jednotek budou podíly na společných částech obou domů.

    Zmenšený byt problém nečiní.

    Řešením by bylo vymezit tři jednotky, tj. rozdělení jednotky. To je průchodné.

    Vložil Káďa (bez ověření), 8. Září 2021 - 23:22

    Potenciální problém vidím v

    1. odhlučnění bytů, jak to budete řešit? Nemůžete k oddělení bytů mít jen příčky! Ledaže chcete odposlouchávat nájemníka :-)
    2. topení, pokud je centrální dálkové a chodí vám dělat odečty.

    Ale to se dá řešit.

    Vložil Justitianus, 9. Září 2021 - 4:55

    Tyhle potenciální problémy bude stavebník samozřejmě nucen řešit – ostatně jako u každé změny stavby, u které dochází ke změně dělicí stěny mezi sousedními byty.

    1. Jakmile stavební úřad obdrží žádost o změnu dokončené stavby, bude požadovat posouzení hygieniků o zvukové izolaci stěn/stěny mezi oběma novými byty.
    2. Hygienici budou také posuzovat oslunění u obou nových bytů. V případě nedostatečného přístupu přímého denního světla povolí SU změnu stavby jedině z bytu na atelier.
    3. Také bude SÚ požadovat stanovisko HZS (hasičského záchranného sboru), pokud mezi dvěma požárními úseky (dvěma byty) má vzniknout přímé propojení nově vybouraným dveřním otvorem. HZS může požadovat požární dveře se samozavíráním, nebo může rovnou zamítnout přímé propojení dvou bytů.

    Pokud jde o službu vytápění, v tom není problém. Jde o jedinou budovu, která má jeden propojený topný systém. Koeficienty a započitatelné podlahové plochy zůstávají beze změny pro každou místnost; indikátory jsou nainstalovány na každém jednotlivém radiátoru v každé místnosti. Na tom se nic nezmění ani po tom co místnost bytu A se stane místností bytu B.

    Justitianus

    Vložil Jarda_83, 9. Září 2021 - 7:01

    Dobrý den, tak po včerejší návštěvě SÚ, jsem mírně rozladěn. První odpověď na částečné sloučení bytů byla, že to „nejde“ kvůli tomu, že mají prostě byty jiné č.p. Když jsem se ptal dále tak pán volal své kolegyni, která také moc nevěděla co s tím, ale že to spíš nepůjde. Poté (nevím zda to bylo aby se mě už zbavil) mi přislíbil že zavolá na krajský úřad právníkům, kteří mu prý řeknou zda je to možné a za jakých podmínek. Spíše si myslím, že to chce uhrát na to, že to nejde – ale žádný konkrétní důvod kvůli čemu a co tomu přesně brání nevím.

    Jinak ohledně výše zmiňovaných problémů. S odhlučněním počítáme (zvuková izolace), stejně tak počítáme s tím, že budeme natahovat naši ele do nové části bytu. A vzhledem k tomu, že každý byt má svou vytápěcí sestavu (plynový kotel), tak nás čeká i tenhle trochu náročnější úkon. Ale to vše se dá řešit až překonám SÚ :)

    Vložil Justitianus, 9. Září 2021 - 7:36

    Jardo, děkujeme za informaci.

    Pokud by stavební úřad měl zamítnout Vaši žádost, museli by k tomu přesně uvést zdůvodnění a označit celostátně účinný právní předpis, podle kterého „to nejde“. Je vidět, že takový předpis neznají. Pokračujte v boji. Jakmile uvidíte, že věc zdržují, prostě si obstarejte souhlas SVJ, projekt, posudek statika, a podejte žádost o stavební povolení. Pak už si budou muset přiznat, že dvě č.p. nejsou důvodem pro zamítnutí, jde-li stavebně o jedinou budovu.

    Justitianus

    Vložil Jarda_83, 9. Září 2021 - 8:12

    Přesně tak to vidím i já, neznají a proto tak trochu mlží. Původní vize byla taková, že jsem se chtěl na SÚ ujistit, že to jde a jaké všechny podklady budu potřebovat a teprve poté investovat do projektu, statika atd. Ale zřejmě budu muset jít cestou přesně jak popisujete :) Pokusím se informovat o pokračování papírového souboje.

    Vložil Justitianus, 8. Září 2021 - 8:03

    Jardo, Váš dotaz je nesrozumitelný. Není možné na něj dát jednoznačnou odpověď.

    Napsal jste, že oba byty máte v „osobním“ vlastnictví. Ale zároveň jste k tomu napsal, že se o čemsi dohadujete s bytovým družstvem. To ovšem s věcí nemá nic společného; nebo snad je družstvo osobou oprávněnou z věcného břemene?

    Hlavní problém ovšem je že jste nenapsal zda jde podle katastru o dvě samostatné stavby (se dvěma listy vlastnictví), nebo jde o jednu budovu se dvěma vchody. Bez této informace nemůžete dostat použitelnou odpověď.

    Existují stovky budov s více vchody a s více čísly popisnými i orientačními, a při tom jde v katastru o jediný dům s jednotkami a jedním prohlášením (vlastníka budovy). Skutečnost že existují dvě čísla popisná je tedy sama o sobě bezvýznamná. To by ovšem měl ouředník stavebního úřadu dobře vědět, kdyby se neflákal.

    Justitianus

    Vložil Jarda_83, 8. Září 2021 - 8:13

    Dobrý den, omlouvám se za nesrozumitelnost, jsem v tomhle lajk :) Jinak budova je na jedné parcele s jedním LV se dvěma č.p. (dle katastru). Byty jsou převážně v osobním vlastnictví, ale bylo mi řečeno že „obálka“ domu a společné prostory jsou družstva která nás „spravuje“.

    Vložil anonymouse (bez ověření), 8. Září 2021 - 8:29

    "společné prostory jsou družstva která nás „spravuje“.

    Přestaňte tu blábolit a napište sem , co je o společných prostorách napsáno v PV!!!

    Jestliže je již dům rozdělen na jednotky , tak i je každý majitel jednotky, spoluvlastníkem společných částí,dle velikosti podílu uvedeného v KN!!!

    Vložil Ouředník (bez ověření), 8. Září 2021 - 8:05

    „To by ovšem měl ouředník stavebního úřadu dobře vědět, kdyby se neflákal.“ (Vložil Justitianus, 8. Září 2021 – 8:03)

    Pane Justitiane,

    ouředník se fláká. Vždy. Z principu. V Česku.

    Vložil adviser, 8. Září 2021 - 7:41

    Píšete „předběžné vyjádření družstva“, minimálně jedno z č.p. bude tedy družstevní. A co to druhé číslo? BD nebo SV? Každé číslo spravuje stejný subjekt nebo obě čísla dohromady? Dále uvádíte, že oba byty máte v OV. V obou číslech tedy bude existovat Prohlášení vlastníka, kdy bude muset dojít ke změnám a ty budou muset být odsouhlaseny většinou vlastníků. Malým plusem je, že se budou měnit jen bytové metry a tím pádem podíl spoluvlastnictví u vašich dvou bytů.

    Další zádrhel jsou propojovací dveře, protože povedou přes nosnou zeď obou staveb. Zde vám může pomoci placený posudek statika. Tento posudek bude zcela určitě vyžadovat stavební úřad spolu se změnou prohlášení vlastníka. A stavební úřad také vydá konečné povolení.

    Vložil Jarda_83, 8. Září 2021 - 8:07

    Myslím že většina bytů je v osobním vlastnictví, společné prostory jsou družstva (platí pro oba vchody), a správu domů provádí družstvo. Jinak se statikem počítám, přesně jak zmiňujete jedná se o průchod skrz nosnou zeď. Jen nevím jaký problém v tom vidí stavební úřad, který mi po telefonu jen řekl že to asi nepůjde že jsou byty v jiném č.p.

    Níže ještě zmiňujete že bude zapotřebí 100% souhlas všech vlastníků. to jestli to bude 100% nebo 75 % určuje stavební úřad ? A co se stane když nebudu mít 100 % ?

    Vložil adviser, 8. Září 2021 - 8:35

    Pokud máte většinu bytů v OV, patrně společenstvím vlastníků. Skutečnost, že dům spravuje družstvo ještě nemusí znamenat, že je zároveň jeho majitelem. Můžete být společenstvím vlastníků a mít s družstvem smlouvu o správě domu.

    Pokud zahýbete s metry bytové plochy, kterou máte ve vlastnictví, automaticky se mění i velikost spolupodílnictví na společných prostorech domu. Změní se váha vašeho hlasu na rozhodování, ale také řada položek ve vyúčtování, které se odvíjí právě z počtu bytových metrů.

    Procentní souhlas určují stanovy (vašeho SV nebo družstva). A protože se jedná o zásadní změnu podílu na domě (vaši i ostatních vlastníků), půjde ve většině případů o 100% souhlas.

    Vložil Justitianus, 8. Září 2021 - 8:49

    Advisere, mýlíte se. Nezmění se ani spoluvlastnický podíl tazatele, ani spoluvlastnické podíly ostatních vlastníků jednotek. Nepište o věcech, kterým nerozumíte.

    Jediné co se samozřejmě změní (pouze u tazatele) bude podlahová plocha a započitatelná podlahová plocha obou bytů pro účely hrazení služeb spojených s užívánim bytů.

    Justitianus

    Vložil adviser, 8. Září 2021 - 8:55

    Napadá mě, že vlastně bydlím v domě, ke jsou totožné podmínky: Dům má dva vchody, asymetrický počet bytů ve vchodech (23+16), majitelem je společenství vlastníků, správu smluvně zajištuje BD (ex-majitel). V minulosti již k popisovanému propojení došlo i v našem domě. Bylo to však ješte v režii družstva, před prodejem prvního bytu do OV. Nyní je už situace jiná. Nicméně se mýlím ve změně spoluvlastnického podílu. On je (rychle jsem nakoukl do KN) skutečně za oba vchody dohromady. Tedy za LV, nikoliv dílčí č.p. Půjde tedy jen o změnu podlahové plochy obou bytů pro účely placení služeb a posudek statika (prostup nosnou zdí). Ostatních spoluvlastníků se to nedotkne. Můžou však spolurozhodovat o zásahu do společných částí domu, potom by se vyjadřovali i k tomu prostupu. Ne však už 100%, ale podle stanov.

    Vložil Jarda_83, 8. Září 2021 - 11:22

    I Vám děkuji za postřehy – Advisere.

    Vložil . (bez ověření), 8. Září 2021 - 10:30

    Advisere, nežvaňte nesmysly. Majitelem žádného domu není společenství vlastníků.

    Vložil adviser, 8. Září 2021 - 11:10

    to mé sdělení učinilo naprosto nesrozumitelné a nepochopitelné. Spíše to vypadá, že jsem dneska někomu šlápl na kuří oko a ten hrdina se skrývá za anonymitou.

    Vložil . (bez ověření), 8. Září 2021 - 11:15

    Advisere, vy nevíte co je svj, komu patří dům, kdo jsou vlastníci a další věci. Rozdáváte svá moudra jako kozí bobky.

    Vložil Justitianus, 8. Září 2021 - 8:33

    Jardo, vyjdu z vaší informace http://www.portalsvj.cz/…lem-popisnym#….

    jak Školák, tak adviser se mýlí ohledně počtu hlasů pro schválení nového prohlášení. Je vidět, že nevědí o čem píší. Ke změně prohlášení ohledně přiřazení místnosti jednoho bytu k jinemu bytu budete potřebovat pouze

    1. váš písemný souhlas jako vlastníka obou bytů,
    2. souhlas se změnou prohlášení od vlastníků jednotek s nadpolovičním podílem (tedy nikoliv od všech!!!!!),
    3. případně souhlas osoby oprávněné z věcného břemene.

    Změní se samozřejmě pouze spoluvlatnické podíly u obou Vašich bytů, pokud se nedohodnete na tom, že se budou měnit i podíly u ostatních jednotek. K tomu ovšem není žádný rozumný důvod.

    Justitianus

    Vložil Jarda_83, 8. Září 2021 - 9:21

    Děkuji za reakci. Takhle jak píšete to vypadá celkem jednoduše. Souhlas můj, souhlas nadpoloviční většiny vlastníků bytů, statik, projekt a hurá si to nechat schválit stavebním úřadem (SÚ). Jsem zvědav jakou kulišárnu v tom uvidí SÚ. Já jakožto lajk nevidím žádný problém s tím, že bych si propojil byty (dle příslušných stanov). Ale věřím že to bude jen a jen o papírování :)

    Vložil radka2222 (bez ověření), 9. Září 2021 - 12:04

    mě například není jasné, jak by pak byla jedno zaevidována v souladu s katastrálním zákonem:-( u kterého čísla popisného, když by byla ve dvou? je jedno, jestli jde stavebně o jednu budovu. každá má své číslo popisné, a jedna jednotka nemůže být součástí dvou čísel popisných. viz právě katastrální zákon. a tím by měl SÚ argumentovat. i proto jsou čp, če apod.

    toto je sice úřední šiml, ale zkuste i praktické dopady. celkem často tu jsou dotazy na svj s „více vchody“, tj. více č.p. jeden vchod chce výtah, další ne, tak přispívá a používá výtah jen jeden vchod. je to sice nesmysl, ale bohužel takhle (i podle zdejších dotazů a diskuzí) funguje mnoho svj. a další a další investice, opravy, zvelebování apod. týkající se jen jednoho vchodu z SVJ. takže když budete zasahovat do dvou č.p., pro výtah se rozhodne vchod kde sice máte kus bytu, ale ne vchod, jak se budete tvářit na to, když byste měl přispět na stavbu výtahu nejen podle plochy pronajímaného bytu, ale i toho kde bydlíte? v mnoha úředních dokumentech uvádíte adresu, to uvedete dvě čísla popisné? a vlastně u velkých měst i dvě orientační?

    Vložil Justitianus, 9. Září 2021 - 15:56
    • Radka 2222 napsala: „… mě například není jasné, jak by pak byla jedno zaevidována v souladu s katastrálním zákonem:-( u kterého čísla popisného, když by byla ve dvou?) “

    Radko, nemusíte nám sdělovat, že Vám to není jasné. To vidíme z vaší zmatené reakce. Samozřejmě že existují budovy třeba s šesti čísly popisnými, které jsou v katastru vedeny jako jedna stavba. Úřad ví jak takovou stavbu zapsat, i když Vy to nevíte. Úřad ví jak zaevidovat jednotky vymezené v této stavbě, i když Vy to nevíte. Není to žádná raketová věda.

    Stačí podívat se do katastru co je tam uvedeno o stavbě na adrese Jardova domu. Jde-li o jednu stavbu se dvěma č.p., pak neexistuje žádný problém. Takto například je v katastru zapsána (namátkou vybraná) stavba se třemi vchody a třemi čísly popisnými:

    Informace o stavbě
    Stavba: č. p. 94, 95, 96
    Obec: Lukavice [540234]
    Část obce: Lukavice [88871]
    Katastrální území: Lukavice na Moravě [688878]
    Číslo LV: 236
    Stavba stojí na pozemku: p. č. st. 172/2
    Typ stavby: budova s číslem popisným
    Způsob využití: bytový dům
    Vymezené jednotky: 94/1, 94/2, 94/3, 94/4, 94/5, 94/6, 94/7, 94/8, 95/9, 95/10, 95/11, 95/12, 95/13, 95/14, 95/15, 95/16, 95/17, 95/18, 95/19, 95/20, 96/21, 96/22, 96/23, 96/24, 96/25, 96/26, 96/27, 96/28

    Stojí za zmínku, že vyhledávání kteréhokoliv ze tří čísel popisných na webu cuzk.cz vede na tentýž záznam o téže stavbě. Všechny jednotky jsou samozřejmě součástí této jediné stavby č.p. 94, 95, 96.

    Pokud by v katastru byly zapsány dvě samostatné stavby, každá s vlastním č.p., (třebas i na jedné parcele), pak Jarda má smolíka.

    Justitianus

    Vložil Jarda_83, 9. Září 2021 - 12:43

    Dobrý den Radko, Přesně tímto SÚ argumentuje. Dle zdravého rozumu by měla být jednotka zaevidována tam kde má vchodové dveře do bytu. A jelikož z nově nabytého bytu chci „uzmout“ pouze dvě místnosti (nechci celý byt) a zbytek předělat na menší byt k pronájmu, tak argumentuji tím, že kromě změny výměrů obou bytů se fakticky nic nemění. Každý byt bude mít své č.p., protože vstupní dveře zůstanou tak jak jsou nyní. Je tu pouze jen fakt, že budu prostorově zasahovat do vedlejšího vchodu, ale nic jiného bych za tím nehledal. Asi to vidím jako lajk moc jednoduše – jsou to byty v osobním vlastnictví a jestliže dodržím pravidla hygieny a HZS, tak by mi v tom nemělo nic bránit :) Co se týče vašeho příkladu s výtahem, tak bych přispíval na výtah protože v tom či onom vchodě vlastním jeden nebo druhý byt :)

    Vložil Radka2222 (bez ověření), 9. Září 2021 - 13:07

    Ale prispival byste podle plochy celeho puvodniho bytu, ne jen toho jednopokajaku n oveho.

    Vložil anonymouse (bez ověření), 8. Září 2021 - 8:18

    „Myslím že většina bytů je v osobním vlastnictví, společné prostory jsou družstva (platí pro oba vchody)“

    Zkuste se nejprve seznámit s příslušnými zákony a dokumenty, hlavně s PV A TEPRVE PAK SE SEM VRAŤTE.Zatím jste se moc nepředvedl.:-)

    Vložil Jarda_83, 8. Září 2021 - 9:14

    Netřeba se předvádět, žádám jen o radu jakožto člověk neznalý. Samozřejmě je to nejspíše tak jak píší výše (sdružení vlastníků, přičemž je uzavřená smlouva o správě domu s bytovým družstvem).

    Vložil Školák (bez ověření), 8. Září 2021 - 7:43

    „se budou měnit jen bytové metry a tím pádem podíl spoluvlastnictví u vašich dvou bytů.“ (Vložil adviser, 8. Září 2021 – 7:41)

    Spoluvlastnický podíl se bude měnit u všech bytů v obou domech.

    Vložil adviser, 8. Září 2021 - 7:46

    proto je tam ten většinový souhlas spoluvlastníků. V tomto případě zpravidla 100%.

    Vložil Dveře (bez ověření), 8. Září 2021 - 7:29

    Když to nenahlásíte, nikdo nebude nic řešit.

    Vložil Jarda_83, 8. Září 2021 - 8:08

    Víte jak to je ? Sousedi jsou sousedi. Když bych to nenahlásil tak budou jiný kteří na to rádi upozorní :)

    Vložil Petr, 9. Září 2021 - 9:45

    Možná jsem nečetl pozorně nebo něčemu nerozumím. Mám tuto připomínku tazateli. Také bydlíme v bloku 5-ti vchodů, jsme jedno společné SVJ a pokud jde o podíly (a změna podílů a listů vlastnictví s poplatkem 1000,– Kč či 2000,– Kč za byt) tak kvůli zlomkům s různými jmenovateli nevím, zda se metry (a podíly) počítají pro každý dům nebo společně.

    Pokud jste jedno SVJ (a máte propojení stavebně odborně zjištěné O.K), tak nevím o co těm úředníkům na stavebním odboru jde. Nevím jak je to se souhlasem (kvůrum) vlastníků ke změně Prohlášení.

    Souhlas s Justitianem, že „Změní se samozřejmě pouze spoluvlatnické podíly u obou Vašich bytů, pokud se nedohodnete na tom, že se budou měnit i podíly u ostatních jednotek. K tomu ovšem není žádný rozumný důvod“, z čehož plyne (viz moje připomínka o poplatku za změnu LV) že se nebude dle mne (a Justitiana) jednat o změnu všech LV v (zřejmě společném) SVJ.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".