proplácení oken při revitalizaci panelového domu

Vložil roverx, 8. Únor 2008 - 6:30 ::

Dobrý den,
měl bych na vás jeden dotaz. Mám takový případ:
Naše SVJ se chystá na revitalizaci celého domu, což zahrnuje opravu výtahů, zateplení a výměna oken financována úvěrem. Já jako vlastník nemovitost jsem si již okna vyměnil za své finance a domovník mi sdělil následovné: Vlastníci, kteří již výměnu oken podstoupili za své peníze, budou mít následující platby do fondu oprav sníženy o částku ve výši oken vypočtených z projektu celkové revitalizace. Jelikož má být úvěr sjednán na dobu 15-ti let a po rozložení splátek do fondu oprav na tuto dobu mi vychází, že sleva ,např. při ceně oken 40 000,– , bude cca 220,–. Tato výše slevy se mi v nákladech na bydlení velmi nereflektuje a při dnešních cenách je velmi zanedbatelná.
Zde je tedy můj dotaz, na přání, že jsem ochoten platit stejnou výši fondu oprav jako ti nájemnici, kterým okna budou měněny, s tím, že bych si přál ať mi jsou peníze za okna vyplaceny hotově(samozřejmě za cenu uvedenou v projektu a né za aktuální výši mých investic do výměny oken) mi bylo domovníkem (předsedou společenství) sděleno, že takto to nelze. Tenhle ten případ prý je nějak právně napadnutelný a nechce tímto směrem rozdíly srovnávat. Opírá se o nějaké údaje, které mu byly sděleny u subjektů v kterých vyřizoval úvěr, že takto vyplácet peníze zřejmě nepůjde.
Jelikož z okolních společenství(a není to jen jeden případ), kde také proběhla revitalizace a kde vlastníci, kteří okna vyměněny měli, dostali peníze na ruku, se ptám je-li v tomto případě opravdu nějaký háček, zda-li je tato situace právně napadnutelná či nikoliv? Jestli nevíte o podobných případech…?
S přáním hezkého dne Standa

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Chvojkova, 9. Únor 2008 - 6:28

  Dobrý den, mohl by mi někdo poradit,jak řešíte problematiku, že okna vlastníků, kteří si je vyměnili bez projektové dokumentace ( kutilové mnohdy tzv. svépomocí) a vzhledem k projektové dokumentaci a k energetickému auditu mají mít stejné technické parametry a osazení má splňovat veškeré podmínky? Pokud jsem se informovala, tak typů oken je na trhu hodně a jak tedy prokazujete, že se parametry shodují s okny v projektové dokumentaci a instalace do pláště domu je ze stavebního hlediska odpovídající. Podle mne je to opět ukázka toho, že pokud vlastníci bytů nejsou schopni uvažovat o plášti domu jako o společném vlastnictví , zákon by měl být jasný, co patří do pláště domu. Předem děkuji za Vaši radu a přeji Vám hezký den Jarka

  Vložil VM2221, 8. Únor 2008 - 19:27

  Mám dojem, že řešení nejlepší by bylo takové, že kdo dostane nová okna tak bude okna platit a kdo už je má tak nebude platit. Hlavně pokud jsou nová okna financována úvěrem. Dle selského rozumu ten kdo čerpá úvěr tak ho platí. Když ho nečerpáte neplatíte a taky nic nedostanete. Ale to je můj názor a co člověk to jiný názor. Přeji hezký den. Vargová

  Vložil Anonymous, 8. Únor 2008 - 6:50

  Je to tu stále dokola a stále to nikdo nechápe, takže znovu.

  Pokud jsou okna společný prostor a vy jste je v minulosti opravil za svoje peníze bez nějaké písemné/zapsané dohody s ostatními, tak jste DOBROVOLNĚ investoval své peníze do společných částí domu. Z toho vyplývá, že NEMÁTE nárok na nějakou refundaci automaticky. Pouze pokud se tak dohodne shromáždění a refundace schválí pak není problém. A pouze shromáždění má podle mě právo rozhodnout jestli dostanete peníze hned, postupně nebo vůbec. Tedy předneste návrh na schůzi a nechte si vyplacení schválit.

  P.L.

  Vložil roverx, 8. Únor 2008 - 7:50

  Jak říkáte „stále dokola“, je zde tolik příspěvků, že odpověďi na mé otázky jsem se bohužel nedohledal…

  Chápu, že takovéto věci jsou snazší a prosadidelnější na schůzi, kde si vše odsouhlasíme. Jen mě zajímalo zda má někdo s tímto případem zkušenosti. Důležitější než prosazení jakým způsobem bude refundace provedena byla ale otázka zda-li subjekty jež poskytují na revitalizaci objektů úvěr mohou mít k vyplácení peněz za okna „na dřevo“ negativní postoj. Tak jak trdí domovník(předseda SVJ), že mu bylo sděleno: „že toto je právně napadnutelné“. Z mého hlediska nevím jak by toto mohlo být nějak napadnutelné, když tak jako tak výši ceny za okna v projektu dostanu-jen se mi nelíbí rozpočítání splátek na 15let…

  Vložil Anonymous, 8. Únor 2008 - 7:57

  Nechápu větu:

  „otázka zda-li subjekty jež poskytují na revitalizaci objektů úvěr mohou mít k vyplácení peněz za okna „na dřevo“ negativní postoj“

  Copak firma zajíšťující úvěr někomu něco vyplácí? To je nesmysl. Majitel domu (SVJ) přece objedná tolik oken kolik je potřeba vyměnit a tolik taky zaplatí a tolik si také případně půjčí. Pokud něco někomu SVJ refunguje tak „ze svého“, určitě to nemůže čerpat z úvěru! Opravdu nechápu co tím bylo myšleno.

  P.L.

  Vložil roverx, 8. Únor 2008 - 8:20

  V tom případě také nechápu domovníkovo tvrzení, že refundací celé částky najednou by bylo právně napadnutelné?! Když jak tvrdíte subjekt poskytující úvěr s tím nemá co dočinění.

  Nevím zda-li si SVJ započítalo všechna okna jako celý dům nebo jen ty stávající(nevy­měněné). Tak jako tak si myslím, že refundace rozložena do 15-ti let si mi osobně nelíbí a myslím si, že mám adekvátní nárok na reflektivnější cestu vyrovnání. Jen si nejsem jist, zda-li mám na toto nárok a jestli to půjde „vyřvat“…

  Vložil Anonymous, 8. Únor 2008 - 9:04

  Ale já asi už chápu jak to mysleli. Jako že by se od banky půjčily peníze „jako“ na všechny okna a ty co už jsou hotová tak příslušná část z úvěru by se použila na refundace. Toto je ale úvěrový podvod, tedy pokud by to banka výslovně nedovolila, což podle mě nikdy neudělá. Peníze se musí použít jen na daný záměr, tedy na aktuální proplacení faktur za rekonstruci.

  P.L.

  Vložil Anonymous, 8. Únor 2008 - 20:12

  Ze zkušeností vím, že věci běží zhruba takto:

  • rozpočet stavební firmy je vypracován na všechna okna
  • skutečně se vymění jen dosud nevyměněná okna
  • faktura stavební firmy je vystavena na všechna okna
  • z úvěrového účtu je uhrazena faktura na všechna okna, tak jak uvedeno v projektu a na faktuře
  • následně stavební firma vystaví dobropis na nedodaná okna, peníze vrátí v souladu s dobropisem zpět na účet SVJ a toto rozdělí sumu předem dohodnutím klíčem mezi vlastníky, kteří do oken zainvestovali již dříve.

  Jana

  Vložil Pavel, 8. Únor 2008 - 20:47

  Myslím, že tento postup naplňuje všechny znaky úvěrového podvodu a to ve 4 nebo 5 odstavci se sazbou 2 až 12 let.

  Podrobnosti viz § 250b) Trestního zákoníku.

  Volil bych možnost projednat úvěr i na refundaci, navrhovaný způsob vřele nedoporučuji.

  Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

  Vložil roverx, 8. Únor 2008 - 9:39

  Jediné co mi tedy zbývá je prosadit si před výborem SVJ zaplacení refundace z fondu oprav(FO) a to buď: 1, jako jednorázovou splátku

  2, (snížení poplatků do FO)jako rozložení splátek po dobu úvěru (což nabízejí, a tohleto řešiní je dosti nereflektivní)

  3, nebo se dohoudnout na kompromisu a splátky rozdělit efektivněji a tím vyhovět oběma stranám (např. cena oken 30.000,– + rozložení refundace na 5let = snížení splátek do FO o 500,– po dobu pěti let. (s takovýmto případem bych i souhlasil, poněvadž toto snížení by se již na nákladech projevilo)

  Rozumím-li tomu dobře jiná cesta k domluvě asi nevede?!

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".