proplácení

Vložil ikenka, 24. Květen 2010 - 6:41 ::

Dobrý den, prosím o možnou radu. Jsme SVJ. Náš přesdeda dost využívá své pravomoci ohledně proplácení faktur. V létě 2009 jsme meli v domě malířů, kteří bohužel svou práci nedodělali,museli se objednat další. Předseda i za těchto podmínek jim vyplatit zálohu na barvy a pak i když to u nás nedomalovali dělali to už jiní i přes to jim byla práce uhrazena. Myslím,že neni ani smlouva ,že budou dělat nějaké práce, u nás se to jenom letmo projde na schůzi,že se něco bude dělat. Náš předseda nedělá zápisy, odsouhlasení. Já bych chtěl,aby ty peníze,které mu proplatil vrátil někdo zpět do FO,protože práce nimi nebyla odvedena, malíři nechodili do práce, trvalo to 3 měsíce, což nemělo. Dále bych se chtěl zeptat zda musím hradit zálohy do FO jim na účet, neexistuje něco jako advokátovi nebo notáři? Asi se ale za to platí ,že? Protože když přestanu platit tak mě zažalují a jsou s tím problémy. Může i předseda (stat.orgán) sám za sebe podat advokátovi a on pak žalobu,že neplatím? Kdybych chtěl vidět výpis z účtu, mám na to právo? Mám tušení,že se s našimi prostředky nějak \„točí“. Ještě se chci zeptat, na koho se můžu obrátit pro případný audit? Nikomu se s tím nechce otravovat, a to předseda využívá. Ostatní si jenom letmo projdou vyúčtování za co bylo zaplaceno ,já jsem si udělal kopii faktur a hrůza. Okna ,které byly domluveny na 87 tisíc jsme uhradili 120 tisíc. Všem je to nějak jedno, nejsou smlouvy, jenom ústní dohody s dodavateli. Jak se tomu bránit? Ještě se chci zeptat když podává předseda na vlastníka bytové jednotky u advokáta žalobu pro neplacení za daný měsíce, vlastník to hradí i s pořádným poplatkem pro advokáta,ale třeba nezaplatí další dva měsíce, může podat jakoby novou žalobu? Je to pro toho vlastníka zničující protože pořád platí advokáta. Děkuji Ivan K.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 24. Květen 2010 - 8:53

    Pro ikenka:
    1. Předseda není statutárním orgánem, jak mylně píšete. Není oprávněn k písemným právním úkonům. Veškeré smlouvy, faktury atd. musí být podepsány předsedou a dalším členem výboru.

    2. Ohledně hospodaření a překračování rozpočtů akcí si přečtěte vaše stanovy. Máte v nich možná uvedeno o čem rozhoduje výbor a kdy (od jaké částky) je třeba souhlasu shromáždění.

    3. Zálohy na správu mají být stanoveny usnesením shromáždění a konkrétní částku k placení sděluje vlastníkovi výbor nebo pověřený vlastník (§ 15 ZoVB). Zálohy se neplatí "jim na účet" (kdo jsou "oni"?). Platíte na účet vašeho SVJ. Pokud jste přestal platit tyto zálohy, stal jste se dlužníkem se všemi z toho plynoucími důsledky.

    4. Můžete částku ukládat do notářské úschovy, informovat výbor i s důvody a buď čekat na žalobu, nebo se sám obrátit na soud.

    5. Abych to zkrátil: pokud nejste spokojeni, zvolte nového předsedu. Nebo se nechte vy sám zvolit do výboru.

    lake

    Vložil ikenka, 24. Květen 2010 - 9:32

    Děkuji za odpověď,ale může předseda dát k advokátovi k žalování za neplacení? Advokát ho ujistil,že může protože je zapsán v rejstříku jako statut. Nebo musí s tím souhlasit všichni vlastníci, podepsal mu to člen výboru jako plnou moc.Advokát zažaloval kvůli dluhu za 3 měsíce , vlastník hradil ještě výlohy advokáta i uhradil dluh.Vlastník byl mimo rep. neuhradil FO za 4 měsíce a předseda „letěl“ opět k advokátovi a ten na něj znova podal žalobu za neplacení ,ale za jiný měsíce. Má tyto pravomoce předseda? Asi jo jinak by to právník nepřijal – a on má z toho zase korunky – je to tak? K tomu svolení – nikdo to nechce dělat,proto je to všem jedno co a kolik se za co platí. Nevěděl jsem,že můžu být žalovatelný,že budu hradit FO notáři, když mám podezření,že je špatně nakládáno s mými prostředky.

    Vložil lake, 24. Květen 2010 - 9:55

    Pro ikenka

    Zda je k podání žaloby zapotřebí svolení shromáždění záleží na vašich stanovách. Už jednou jsen Vám napsal, abyste se s nimi seznámil. Výbor koná tak, jak je jeho povinností podle § 9a odst. 3 ZoVB.

    Předseda výboru není statutární orgán (i to jsem Vám už napsal). Jedná za výbor navenek, avšak jde-li o písemný právní úkon, musí být podepsán předsedou výboru a dalším členem výboru (§ 9 odst. 13 ZoVB). Je nepřípustné, aby tento další člen dal plnou moc předsedovi k podepisování. To je obcházení zákona.

    Na druhou stranu: advokát konající na základě neplatného zmocnění může tento nedostatek zhojit tím, že dodatečně předloží plnou moc platnou (i s pozdějším datem). Veškeré do té doby učiněné úkony nepozbývají platnosti. Judikát NSS.

    lake

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 24. Květen 2010 - 9:41

    Váš předseda to dělá dobře, protože hájí zájmy členů společenství. Kdyby „neletěl“ k advokátovi, tak třeba přestanou platit i další členové a v konečném stadiu by se taky mohlo stát, že dům by mohl jít třeba i do konkurzu. Myslím, že vaším základním problémem je to, že jste vůbec nečetl zákon o vlastnictví bytů a stanovy.

    Vložil ikenka, 24. Květen 2010 - 10:24

    A co kontrola nebo oddůvodnění toho,že proplácí vysoké faktury? nechce se k tomu vyjadřovat jaké pravomoce máme my? nebo ja? ostatní ať mluví za sebe, ale nelíbí se mi, když jsou placeny služby,které nebyli dodělány nebo nadhodnoceny, děkuji IK

    Vložil Anonymo (bez ověření), 24. Květen 2010 - 14:14

    To se vám nelíbí právem. To co nebylo doděláno se nemá proplatit. S cenou je to jednoduché. Máte mít víc firmem, které dají na konkrétní zakázku nabídky. Pak se dá vybírat kvalita i cena.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".