prodej družstevního bytu

Vložil Pavlína (bez ověření), 31. Červenec 2011 - 15:52 ::

Dobrý den, právě prodáváme družstevní byt.přišli se na něj podívat prima maldí lidé,slevila jsem jim 30t a slíbila,že většinu věcí zde necháme,To s radostí přijali.Problém začal když se 3 hodiny snažili v realitce přesvetčit,že cena byla i s provizí,na což jsem měla naštestí mail,jako dukaz s pánem.Jelikož my se z bytu stehujeme do baráčku,platbu za byt převedeme okamžite na majitele baračku a ti zase kupují byt.S real.makleřem jsme byli domluveni,že po přepsání bytu a podepsání nájemní smlouvy,dostaneme peníze na náš učet a pak bude nějaky čas na vystehování a proběhne následný protokol o předání media,atd.Kupu­jící,ale chce dát peníze až po předání bytu a naše odhlášení se z trvalého bydlište,ale kam se máme přihlásit?. mužete mi napsat jaký bývá běžný postup?Zitra jdem k právníkovi a já se děsím. Díky moc

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 1. Srpen 2011 - 9:57

    Trvalé bydliště si neodhlašujete; žádáte o jeho změnu na adresu novou.

    Požadavek „kupujícího“ je vhodné přeformulovat tak, aby vám byla dána lhůta pro přehlášení nebo tento požadavek vypustit.

    Z adresy trvalého pobytu neplynou žádná práva k nemovitosti, hrozba kupujícímu tak není velká. Poté, co se odstěhujete, má navíc kupující či družstvo možnost vás odhlásit bez vaší součinnosti.

    G.X.

    Vložil ppp (bez ověření), 1. Srpen 2011 - 9:45

    „Kupující,ale chce dát peníze až po předání bytu a naše odhlášení se z trvalého bydlište,ale kam se máme přihlásit?. mužete mi napsat jaký bývá běžný postup?“ Z vlastní zkušenosti: (1)podepsána Dohoda o převodu členských práv a povinností, všechny její výtisky uloženy u advokáta. (2)Cena za převod složena advokátovi. (3)protokolárně předán-převzat byt mezi převodcem a nabyvatelem (družstvo souhlasilo, byt je přece jen družstva a předání by mělo být převodce družstvu a družstvo nabyvateli). (4)protokol o předání-převzetí předán advokátovi. (5)advokát vyplatil cenu za převod převodci. Uzavření nájemní smlouvy „jsme do toho netahali“ – jednak nabyvatel měl od družstva příslib bezproblémového uzavření nájemní smlouvy, jednak pokud by výplata ceny za převod byla vázána na uzavření nájemní smlouvy a nabyvatel by ji neuzavřel (a členská práva a povinnosti hned převedl dál), tak by převodce měl se „svými“ penězi problém. Skutečnost, že je někdo „přihlášen“ na konkrétní adrese dotyčnému nezakládá vůbec žádná práva na užívání (obývání) bytu – jedná se o záležitost evidence obyvatel.

    Vložil Jarek (bez ověření), 1. Srpen 2011 - 8:22

    Ne zcela se v tom Vasem textu vyznam, ale obvykly postup je v HRUBYCH RYSECH takovy, ze sepisete smlouvu o prodeji, zajemce slozi penize do uschovy u nektere banky a date podani na Katastr. Jakmile Katastr prepise majitele bytu, banka penize vyplati. Tohle vsechno by ale mel vedet Vas realitni makler a sam to zaridit…

    Vložil jardaparda, 1. Srpen 2011 - 9:12

    Prodej družstevního bytu je ovšem něco zcela jiného, než prodej bytu v osobním vlastnictví, a katastr v tom nehraje vůbec žádnou roli. "Prodej" zde znamená "převod členských práv a povinností", nic víc. Příslušné formuláře (Dohoda o převodu členských práv a povinností) družstva sice mívají, ale je lepší je případně upravit a opravit, nebo si připravit svoje, protože jsou v nich často chyby, nesmysly nebo jsou obecně zastaralé.
    Na předání peněz/vyplacení dohodnuté částky to samozřejmě nic nemění (Zákon o omezení plateb v hotovosti), a vřele nedoporučuju z důvodu větších rizik úschovy v realitních kancelářích nebo u právníka, ale jen u notáře (notáři jsou mnohem více hlídáni a pojištěni v odpovědnosti za škodu) nebo v bance.

    Jen pro připomenutí, družstvo bere dohodu na vědomí (podpisy a razítkem dle stanov a rejstříku), a nemá oprávnění jí jakkoliv bránit (§ 230 ObchZ), a ani požadovat případně vědět, za kolik byla členská práva a povinnosti skutečně převedena (řeší se oddělenou smlouvou).
    Probíhá to většinou tak, že se sejdou obě strany ("prodejce" a "kupující" se svými právníky) v kanceláři družstva v jeho úředních hodinách, podepíší dohodu (a její kopie pro každou stranu) po ověření občanských průkazů (jejichž čísla se zapíší do smlouvy) před představenstvem, které totéž stvrdí jako "vzetí na vědomí". Tím je převod členských práv a povinností dokončen, a jde se ihned byt předat (včetně rovnou výměny zámků).
    Jde se ale samozřejmě dohodnout na jiném nebo obměněném postupu.

    Změna trvalého bydliště viz:
    http://www.finance.cz/zpravy/finance/267719-jak-na-zmenu-trvaleho-bydliste/
    http://www.nasepenize.cz/zmena-trvaleho-bydliste-kolik-stoji-a-co-je-potreba-5312

    Vložil Pavlína Š (bez ověření), 1. Srpen 2011 - 16:01

    Tak jsme se dnes dohodli,byt bude vyklizen a 19.8.předán.Druž­stvo prý nájemní smlouvu napíše až k 1.9.prý neumí jinak vypočítat zálohy.má na to právo?Děkuji

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".