Prodej bytu člena SVJ bez realitní kanceláře

Vložil Honza (bez ověření), 14. Duben 2012 - 20:45 ::

Pokud se rozhodnete jako člen společenství vlastníků jednotek prodat svoji bytovou jednotku, nemusíte k tomu mít souhlas SVJ. Členství v SVJ vzniká a zaniká současně s nabytím, resp. pozbytím vlastnictví bytu. Starosti s prodejem bytu můžete svěřit realitní kanceláři. Musíte ale počítat s provizí procentem z prodejní ceny bytu a ne vždy seriozní a profesionální službou realitní kanceláře. Pokud se rozhodnete ušetřit na provizi, pak je třeba nabízet přesvědčivou formou Váš byt na inzertních serverech, mít trpělivost s potencionálními zájemci, uzavřít kupní smlouvu s kupujícím, pokud možno kupujícího přesvědčit, aby při podpisu smlouvy zaplatil kupní cenu i když ještě není zapsán jako vlastník v katastru nemovitostí, připravit návrh na zahájení řízení o vkladu do katastru nemovitostí, vyplnit přiznání k dani z převodu nemovitostí a informovat kupujícího, že je ze zákona povinen oznámit SVJ skutečnost, že je novým vlastníkem bytu. Existují vzory právních úkonů, nicméně alespoň část úspory provize bychom měli věnovat profesionálnímu servisu. Můžete se obrátit na svého právníka, aby Vám poradil. Pokud právní služby platíte, pak si vyberte notáře. Notář má při prodeji nemovitostí zcela nezastupitelnou pozici. Jednak má přímý přístup do katastru nemovitostí a dalších systémů veřejné správy a může snadno on-line připravit potřebné podklady pro uzavření kupní smlouvy, podstatné je ale to, že kupní smlouvu sepíše notářským zápisem. Notářský zápis je veřejnou listinou a má větší právní sílu než kupní smlouva sepsaná advokátem. V případě sporu u soudu můžete totiž použít stejnopis notářského zápisu jako důkaz o skutečnostech v něm uvedených. Další výhodou smlouvy u notáře je možnost notářské úschovy kupní ceny. Notářský tarif, stanovený vyhláškou, upravuje odměnu za notářskou úschovu tak, že pokud je uzavřena souběžně se smlouvou, odměna notáři činí jen 1/10 částky, která by jinak byla účtována při samostatné notářské úschově. Kupující prokáže schopnost uhradit kupní cenu složením kupní ceny na účet notářské úschovy a notář vydá úschovu ve chvíli, kdy je kupující zapsán jako vlastník v katastru nemovitostí. Notář většinou připraví i návrh na vklad do katastru nemovitostí a poradí Vám s vyplněním daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí. Orientační cena obou úkonů dohromady – tj. kupní smlouvy a notářské úschovy u převodu bytu s prodejní cenou 1 mil. Kč činí 10 800,– Kč + DPH. Vybrat notáře si můžete na serveru Notářské komory České republiky http://www.nkcr.cz Pokud nejste zrovna zdatným fotografem a nemáte přehled o všech inzertních serverech a jejich podmínkách, pak můžete ke službám notáře objednat i službu nějakého webového servisu a nebo obojí dohromady – třeba na http://www.bezrealitky.kvalitne.cz Teoreticky můžete i někoho zplnomocnit, aby místo Vás jednal se zájemci o Váš byt, ale to pak už jsme vlastně naplnili úplný výčet služby realitní kanceláře.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Šárka74 (bez ověření), 2. Září 2014 - 16:19

    Dobrý den,mám dotaz ,dokud člen SVJ byt neprodá platí stále příspěvky na správu domu (do fondu oprav)? Děkuji za odpověď Šárka.

    Vložil Radek56 (bez ověření), 27. Listopad 2013 - 10:56

    No tak to ses teda hodne drsnej, ja bych se bez RK bal prodat i koupit jakoukoliv nemovitost. Ze své osobní zkušenosti můžu říct že s RK koupím vždy nakonec levněji, než od přímého majitele, který má přemrštěnou cenu a nechce jít dolů… Zkus se domluvit na realizace obchodu tady: http://real-smart.cz , tady jsem 2× kupoval a jednou prodával…

    Vložil Barča (bez ověření), 9. Září 2014 - 8:25

    A já bych se na realitku neobrátila už za nic. Celá naše rodina a spousta mých známých mají tak úděsné zkušenosti s realitními kancelářemi, že už nikdy. Je lepší vlastní snaha a vlastní právník, který vše obstará za desetinu ceny, než RK a hlavně pracuje pro Vás a ne proti Vám.

    Vložil jardaparda, 16. Duben 2012 - 20:13

    „Pokud možno kupujícího přesvědčit, aby při podpisu smlouvy zaplatil kupní cenu i když ještě není zapsán jako vlastník v katastru nemovitostí“

    • Nechápu, proč je po tomto nemístném „vtipu“ tedy rozebírána problematika i ze strany notáře a zdravého rozumu.
    Vložil Krobot (bez ověření), 16. Duben 2012 - 10:33

    lze dohledat vzorové smlouvy na netu a jediná podstatná věc t.j. férové předání majetku oproti penězům lze za poplatek zajistit u bank uložením kupní ceny s vydáním prodávajícímu vázaným proti předložení originálu pravomocného rozhodnutí o vkladu na LV nebo zápisu na LV. Výhodou je, že banka peníze nezpronevěří jak se u některých advokátů už stalo. Pravda, notáři jsou v tomto také spolehliví, ze zákona zajištěni.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".