Problémy s bytem města ve SVJ

Vložil Verka, 8. Duben 2011 - 7:49 ::

Naše SVJ má 26 bytů,ten 27 patří městu.Nájemcem je pán závislý na alkoholu,který žije ve špíně.Nyní se k tomu přidala i nemoc,takže než ho odvezli do nemocnice, byl byt ještě pokálen a pomočen.Obrátili jsme se na majitele bytu- město.Doporučili nám volat hygienu a zaplatit si ji.Na hygieně nám řekli,že to musí udělat majitel bytu-město.Na sociálce nám také nepomohli.Má někdo ze zkušených radu,jak dál.Zápach se brzy rozšíří a pravděpodobně i hmyz.Nasilím se do bytu dostat nemůžeme.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil jorimi (bez ověření), 19. Duben 2011 - 23:36

  Doporučuji, když vlastník se k ničemu nehlásí, vše řešit písemně. Je to sice zdlouhavé, ale pro případné soudní jednání budete mít v ruce důkazy. Povinnosti vlastníka bytu jsou řešeny v zákoně o vlastnictví bytů a ve stanovách společenství případně vzorovými stanovami. V těch se říká v čl.14 odst.2 pís­m. e, že vlastník je povinen se zdržet jednání, jímž by zasahoval do práva ostatních členů společenství. Dále je dle zákona o vlastnictví bytů odkazováno na občanský zákoník, kde se zákon o vlastnictví bytů na něj odkazuje v §127 odst 1 říká totéž s rozšířením, že nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem atd. a mimo jiné i pachy, což je váš případ. Právě tak je v dalším § 128 odst. 1 uvedeno, že je vlastník povinen strpět, aby ve stavu nouze nebo naléhavém veřejném zájmu, což je váš případ, byla vlastníkova věc použita, nelze-li účelu dosáhnout jinak. Takže doporučuji, vyzvat vlastníka, aby na základě uvedených paragrafů a zákonů, dal uvedenou jednotku do řádného užívacího stavu s termínem provedení třeba do 15 dnů od doručení této výzvy. Pokud se tak nestane doporučuji zažádat na hygieně o zásah a uvedený dopis jim přiložit jako přílohu k žádosti, aby viděli, že jste měli snahu to řešit s vlastníkem. Když ještě připíšete, že máte strach, že uvedené zanedbání již má následky v tom směru, že sousedi jsou častěji nemocní než obvykle, jistě začnou konat, co je třeba. I hygienické stanice mají své předpisy, podle kterých se musí řídit a to mimo jiné musí zabránit ohrožení obyvatelsta šířením nemocí z takovýchto míst. Pokud i přesto nebude hygiena reagovat, doporučuji byt otevřít za účasti svědků a policie, provést zápis a nechat pořídit obrazový záznam, byt opět uzavřít a na vlastníka podat žalobu na nápravu věci podle § 14 zákona o vlastnictví bytů. Je to sice všechno na dlouho, ale je to schůdné řešení a vyřešení této situace.

  Vložil Verka, 12. Duben 2011 - 11:52

  Město Mariánské Lázně se o svůj majetek nestará.Nejenom,že jsme za týden nic nevyřídili, kontaktovali jsme od starosty,přes ved.bytového a soc.odboru.Nikdo nemá zájem pomoci.Nájemník má dluh přes 200 tisíc,ani to jim nevadí.Tak budeme nájemníka prosit o klíč,aby jsme na náklady SVJ nechali byt vyčistit.Pak to přefakturujeme městu.Otázka je,zda nám to zaplatí.A když nájemník klíč nedá,tak asi zbývá jen televize.

  Vložil Alla (bez ověření), 12. Duben 2011 - 14:20

  Ujišťuji vás, že vám nikdo nepomůže. My jsme SVJ a máme problém s jedním vlastníkem, který způsobil obecné ohrožení domu a jeho obyvatel. Policie to zametla pod koberec a nikdo nám nepomůže. Bude se to řešit až se něco semele. Do tý doby nic, vůbec nic. Nikoho to nezajímá, všechno se zametá pod koberec.

  Vložil Petr, 8. Duben 2011 - 14:26

  V každém případě žádejte nápravu písemně, kopii si nechte na podatelně potvrdit. Adresujte odboru správy bytů a hygieně. Také máme senátora, příslušné městské (obecní) noviny. Podobný případ (ale s úmrtím nájemníka či vlastníka) byl řešen v Černých ovcích.

  Vložil Deleted1, 8. Duben 2011 - 13:33

  Měli jsme něco podobného. Město, jako vlastník, má za povinnost toto řešit. Uvědomte si, že nejúčinnější je tlak shora a začněte starostou, nebo co tam máte. U nás jsme měli dobré úředníky a vše se vyřešilo přes ně.

  Vložil Anononymouss (bez ověření), 8. Duben 2011 - 13:11

  Nikdo,pamatujte si, v tomhle koucourkově vám nikdo nepomůže

  Vložil svjvmt, 8. Duben 2011 - 8:41

  Tlačte obec, aby byt prodali.

  Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 8. Duben 2011 - 14:00

  místo problémů s nájemníkem budete mít problém s majitelem – takhle máte alespoň platby od města. pokud mu město ten byt prodá jak se s ním budete dohadovat ??

  Vložil svjvmt, 8. Duben 2011 - 18:01

  já přece neříkám prodat nájemci! On na něj určitě má, že. Ten mne ani nenapadl! U nás byl také jen byt města a prodal se, nájemci na něj neměli a šli.

  Vložil Luboš. (bez ověření), 8. Duben 2011 - 10:48

  Pokud to je byt pro sociálně slabé občany,tak ho město stěží prodá.Město musí mít určity počet bytů pro tyto občany.

  Vložil svjvmt, 12. Duben 2011 - 21:58

  Tak ať si to sestěhuje obec do jednoho domu. Je třeba se prostě bránit.

  Vložil rivr, 14. Duben 2011 - 3:46
  cit.(): „…sestěhuje obec do jednoho domu…“
  Inspiroval jste se cestou z Mostu do Bíliny ( 50°30'14.817"N, 13°40'42.801"E ) ?
  Tam je k vidění ze silnice jeden velmi „úspěšný výsledek“ jednoho sestěhovávání
  rivr
  Vložil svjvmt, 14. Duben 2011 - 12:04

  Nene. Pamatujete na případ Čunek a sestěhování jistých spoluobčanů do kontejnerů ve Vsetíně? Vpravo ze sil. č. 57 při vjezdu od VM za mostem přes Bečvu. Na co do domu …
  49°20'54.238"N, 17°58'10.014"E. To ani někteří jiní nemají, jen mosty… Ale fakt je, že moc bordelu tam není.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".