Problém s velmi šetřivými sousedy při vytápění.

Vložil Anonymous, 14. Prosinec 2010 - 14:12 ::

Dobrý den, bydlím v panelovém domě, poslední patro, poslední byt. Mám sousedy, kteří netopí z důvodu úspor a raději chodí v bytě ve svetru nebo nebo bundě, jen aby nemuseli zapnout topení. Bohužel pokud mají radiátory úplně vypnuté, nedostane se horká voda do našich radiátorů a ty jsou celý den mimo (asi 2 hodin brzy ráno) vlažné až studené. Momentální teplota v bytě je kolem 14 až 16 °C. Bohužel máme roční děti a tato teplota jim opravdu vadí. Podle vyjádření topenářů je nutné, aby měli hlavice nastavené alespoň na stupeň 1, což umožní průtok vody a ohřev našich radiátorů. Je možné tyto sousedy nějak donutit, aby radiátory zapnuly? Minulý rok nám topení poměrně fungovalo a jen pro zajímavost: náklady na vytápění bytu 2+1 70 m2 – cca 70 000 Kč. Dům ještě nebyl zateplený, ale i tak se mi to zdá docela hodně. Je možné, že jsme teplem dotovali naše šetřivé sousedy? Stěna mezi námi je obvykle velmi chladná. Všem děkuji za názory a rady.

Tomáš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 15. Prosinec 2010 - 0:37

    to vám tedy řeknu, to je věc a to já si myslím, kolik za 72 m2 3+1 neplatím – 2009 18628 Kč.

    Vložil lake, 14. Prosinec 2010 - 19:47

    Tomáši, řešilo se nejméně pětkrát. Použijte (vpravo nahoře) funkci Hledat. Klíčový výraz '194/2007 Sb.'
    lake

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 20:19

    Lake nepochopil jsi problém. Tomáš se ptá co dělat, když topení netopí a zdali na to může mít vliv nastavení termohlavic v okolních bytech. A odpověď zní že v odvzdušněné, správně termohydraulicky vyvážené soustavě nikoliv. Já vím lehko se to řekne ale problém se velmi těžko hledá, zvláště pokud někdo udělal nějaký svévolný zásah do soustavy (zvýšil si výkon radiátoru, porušil projektované přiškrcení hlavice atd).

    Vložil lake, 15. Prosinec 2010 - 3:26

    Syslusi, pochopil jsi problém pouze z jedné strany.

    Ano, Tomáš se ptá co dělat, když topení netopí. Tomáš je v první řadě spotřebitel, nikoliv svépomocný opravář-organizátor. Nemusí se vybavovat s topenáři, se sousedem a poníženě prosit členy výboru o "revizi projektu". Tomáš je konečný spotřebitel, který podle vyhlášky 194/2007 Sb. má zákonné právo na dodržení minimální teploty ve svém bytě. Vůbec jej nemusí zajímat, jakým způsobem to odběratel tepla (družstvo nebo SVJ) zařídí.

    Vyhláška 194/2007 Sb., kterou jsem Tomášovi doporučil, přesně předepisuje jak minimální teplotu, tak způsob jejího měření. Až si Tomáš vyhlášku přečte, porozumí jaká jsou jeho práva:
    (a) Zjistí, jak změřit skutečnou teplotu v bytě, což je základní předpoklad pro úspěšné uplatnění jakékoliv reklamace;
    (b) Bude schopen udělat jedinou správnou věc, to jest reklamovat netopení u družstva či SVJ;
    (c) Bude schopen obrátit se případně na Českou obchodní inspekci;
    (d) Bude schopen obrátit se na Státní energetickou inspekci.

    Pouze poučený spotřebitel může účinně hájit svá práva a domoci se dodržování minimální teploty v bytě pro sebe a svou rodinu s malými dětmi.
    Proto znovu opakuji svou dřívější radu:
    Tomáši, projděte si na tomto portálu příspěvky týkající se vyhlášky 194/2007 Sb.. Rad pro svou situaci v nich najdete dostatek. Nejste bezbranný. Na Vaší straně jsou instituce, které jsou schopny udělit i citelnou pokutu tomu, kdo jako odběratel tepla nezajistí konečným spotřebitelům tepelnou pohodu v bytě.

    lake

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 15. Prosinec 2010 - 8:01

    Lake proč ty ze všeho musíš dělat takovou kovbojku. Problém je někde v domě a je potřeba ho začít řešit. Stěžovat si na obchodní inspekci nebo na kočičí zámek je naprosto zbytečné. V domě zadává zakázky představenstvo a to je také zodpovědné, že budou správně odvedeny. Pokud radiátory v některém bytu topí a v jiném ne tak je problém s otopnou soustavou. Nejčastějšími problémy jsou zavzdušnění, nebo nesprávné vyregulování.

    Vložil lake, 15. Prosinec 2010 - 9:35

    Syslusi,
    jenže ona to JE kovbojka. Tomáš má v bytě teplotu 14 stupňů a malé děti. Představenstvo či výbor tento problém zřejmě neřeší. Jinak by se pan Tomáš nemusel ptát uprostřed zimy zde na tomto portálu.

    Poradil jsem mu, aby podal reklamaci - což ještě neudělal, takže odpovědní na věc kašlou. Nechají ho aby mrzl a běhal od souseda k topenáři. Do jara času dost, ať si to nějak vyřeší sám ...

    Radím mu, aby postupoval tak, jak se v takovém případě posstupovat má. Teprve po průkazném doložení teplot v bytě a podání reklamace se věcí začnou zabývat vážně. Jestliže Tomáš postraší představenstvo pomocí ČOI nebo SEI, možná začnou opravdu kmitat. Pak teprve dojde na technické podrobnosti problému.
    ----------------------------------------------------------
    Stejné to bylo, Syslusi, v případě paní Anny v jiném vláknu: podávala reklamaci svého vyúčtování podle vyhlášky 372/2001 Sb., ale Ty jsi jí radil, jako by byla předsedkyní výboru SVJ (které v domě nemají) či členkou představenstva družstva (přitom Anna vůbec není členkou družstva), o postupu družstva vůči jejich subdodavateli podle Obchodního zákoníku. Vnímej komu co radíš a jaká je jeho situace.

    lake

    Vložil lake, 15. Prosinec 2010 - 3:55

    Technická poznámka:

    mluvit o "hydraulickém vyvážení" u systému s ležatou částí rozvodů a více stoupačkami je naprostá iluze. Zde pomůže pouze oběhové čerpadlo s regulací otáček a regulátory diferenčního tlaku na patách stoupacích větví ÚT.
    • Jako první věc je v tomto případě třeba zkontrolovat oběhové čerpadlo, zda není zadřené nebo spálené.
    • Dále přeměřit nastavení regulátorů diferenčního tlaku (jsou-li).
    • Nejsou-li, nechť si nechá družstvo/SVJ vypracovat projekt, osadí je a nechá odborně nastavit.
    • Tomuto stavu se přizpůsobí zaškrcení jednotlivých regulačních ventilů na radiátorech.

    lake

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 15. Prosinec 2010 - 8:28

    Tento příspěvek beru jako nepovedený vtip po ránu… Lake víš vůbec o čem mluvíš nebo sem jen tak plácáš odborné termity bez ladu a skladu. Kdyby bylo spálené oběhové čerpadlo tak to snad netopí celému baráku… ty jsi ale hlava… Co se týče vyregulování otopné soustavy, tak tato akce byla povinná do konce roku 2004. Samozřejmě, že součástí projektu je nastavení čerpadla, regulátorů diferenčního tlaku, přiškrcení termohlavic atd. atd. Nejčastější problémy jsou buď chyba projektu, neboť všichni nechali zaregulování otopné soustavy na poslední chvíli a v rode 2004 to tenkrát projektanti sekali projekty jak Baťa cvičky aniž by projektovaný objekt navštívili, nebo změnu stavu, tedy manipulaci s termohlavicemi, či radiátory. Pokud by byl problém nejen u Vás ale i u ostatních lidí příslušných ke stoupačce tak by problém mohl být i jinde, ale to jste doposud neřekl.

    Tedy nejdříve si musíte být jisti že je všude odvzdušněno, pak zajít za představenstvem a zeptat se na to jak byl objekt termohydraulicky vyregulován, kdo dělal projekt a zdali se od té doby něco nezměnilo.

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 15. Prosinec 2010 - 9:01

    Mně to velice připomíná situaci u nás v domě, kde byla příčina nalezena v jednou nájemníkovi s IQ tykve, který když měl dojem že mu málo topí topení, tak šel do sklepa a přitopil si do své větve otevřením regulátoru naplno. Což samozřejmě vedlo k tomu, že přestal doopravdy topit zbytek domu, hlavně vyšší patra. Vyřešilo se to novým vyregulováním a osazením víček s plombami.

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 15. Prosinec 2010 - 11:19

    Jo to je taky dobrý, byl jsem se kouknout u nás ve sklepě a tam ty diferenčáky jsou taky naprosto přístupný, takže by klidně by někoho mohlo napadnout že tam má malé čísílko a stoupačka vedle má vyšší tak proč si to nepoštelovat :-) Nám se zase stalo to, že si pár lidí vyměnilo termohlavice a samozřejmě při té příležitosti si nastavili takové to zaškrcovací okénko na maximum. Občas se člověk diví na co ti lidé nepřijdou a hlavně že jim nedochází, že tak rozhodí vyvážení celého domu. Ještě jednu závadu jsme měli a to bylo vadné ekvitermní čidlo, ale v tomto případě špatně topil celý dům, nikoliv jednotlivé byty.

    Vložil svjvmt, 15. Prosinec 2010 - 12:23

    zdrbat a ať uhradí náklady po vyvážení soustavy. Ostatní si to snad pak rozmyslí.

    Vložil Anonymous, 15. Prosinec 2010 - 11:43

    „si pár lidí vyměnilo termohlavice“

    Nedivte se. Tady se opakovaně píše, že co je uvnitř bytu je ve vlastnictví vlastníka bytu a může si s tím dělat co chce.

    Lidi potom takovýmto opakovaným bludům věří.

    Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 16:53

    Problém určitě není ve Vašich sousedech. Problém je v termohydraulickém vyvážení vaší otopné soustavy. Proto bych Vám doporučil zaběhněte si nejdříve za představenstvem a zeptejte se jich, kdy byla soustava termohydraulicky vyvážena a zdali od té doby někdo nedělal nějaké úpravy v bytě – tedy zdali si nedával radiátory vyššího nominálního výkonu, nebo neměnil termohlavici, která by měla být dle projektu „přiškrcena“. Pak žádejte revizi projektu na vyvážení vaší otopné soustavy. To že máte sousedy šetřílky je sice hezké, ale vypnuté topení na ostatní byty nesmí mít vliv. Mohu se jen zeptat, kdo Vám topí? Ty náklady jsou strašné, otázkou je zdali by se Vám nevyplatilo topit jen elektřinou, protože pokud máte nějakou nenažranou teplárenskou, která si účtuje 700Kč/GJ (jako v našem případě), tak Vám levněji přijde topit jen elektřinou.

    Vložil J.Ráž (bez ověření), 23. Prosinec 2010 - 17:34

    Dobrý den, rád bych upozornil, že v rámci klasického projektování oboru vytápění se provádí pouze vyvážení hydraulické. Termohydraulické vyvážení, které by problémy určitě odstranilo a navíc zajistilo nejekonomičtější (pro uživatele nejlevnější) vytápění, obsahuje vyvážení hydraulické + termické a bližší informace lze čerpat v článku „Úspory tepla v termicky vyvážených soustavách“ na TZB-info, nebo přes Google. Kdo má zájem o podrobnější informace na téma „Vyvážení TH“, může mi napsat na centrotherm@sez­nam.cz. Obecně platí, že každou otopnou soustavu lze uvést do stavu perfektní funkce a ekonomického vytápění, takže odpojování od CZT opravdu nutné není.

    Vložil Kouřil J. (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 17:17

    „vypnuté topení na ostatní byty nesmí mít vliv“

    Při projektování otopné soustavy se vychází z toho, že sousedící byty budou rovněž vytápěny (nebudou mít vypnuté topení).

    Kouřil J.

    Vložil penik, 14. Prosinec 2010 - 15:10

    Pokud je systém opravdu správně zapojen, hledal bych chybu jinde než u souseda a jeho uzavřeném topení (netvrdím, žeje to tak správně).

    Vložil Karel 1 (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 15:02

    Dobrý den, popis uvedené situace se mě zdá být „přitažený za vlasy“. Podle mého názoru musí každé těleso fungovat samostatně, tzn. uzavření sousedova tělesa, by nemělo mít vliv na dodávku otopné vody do Vašich těles, pokud je rozvodný topný systém správně realizovaný a správně vyvážený. Karel 1

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".