Příspěvek do fondu oprav a zálohy na služby

Vložil svjkonzumni641, 7. Červenec 2008 - 16:47 ::

Dobrý den,

mám dotaz, zda se nějak liší předpis příspěvků do FO a záloh na sližby pro bytovou a nebytovou jednotku – platí nebytová jednotka všechno stejně jako bytová (úklid, spol. elektřina, spol. voda, úklid domu) ? Děkuji Mencák

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Bobikx (bez ověření), 8. Červenec 2008 - 6:15

  Záloha na služby by měla odpovídat spotřebě v předchozím období, aby nevznikaly příliš velké přeplatky ani nedoplatky. Tudíž rozdíl v placení záleží na způsobu vyúčtování. Pokud se dá nějak určit, že např. společnou elektřinu využívá nebytovka prokazatelně více, můžete zkusit dohodnout jiný způsob vyúčtování (nejlépe schválit na schůzi)

  Dlouhodobá záloha na opravy by měla být od všech vlastníků stejná (např. podle m2), pokud byste ale chtěli, aby nebytovky platili jinak, musí s tím nejdříve souhlasit.

  Vložil svjkonzumni641, 8. Červenec 2008 - 6:50

  Jsme nové SVJ a v minulém období patřil dům družstvu, nicméně víme jaké byly platby v minulém období. Vodu budeme rozúčtovávat podle poměrových vodoměrů, náklady na správu domu (správce) dle podlahové plochy a ostatní služby (úklid, spol. elektřina) dle počtu osob. U bytových jednotek je to jasné – tam je evidován počet osob. Podle čeho určit počet osob pro služby v nebytové jednotce (je to 1 místnost sloužící jako sklad = dílna) ? Nicméně z Vaší odpovědi předpokládám, že žádná právní norma neurčuje, že by nebytová jednotka měla platit něco jinak než jednotka bytová, je to tak ?

  Podle mého názoru je postavení bytové a nebytové jednotky stejné – vlastník používá společní prostory jako ostatní, dokonce by se dalo řít, že spol. elektřinu spotřebovává více, protože jednotka je v suterénu a v chodbě kam se normálně moc nechodí, se tedy musí svítit. Vlastník si však myslí, že by měl platit méně než bytová jednotka.

  Děkuji

  Vložil Bobikx (bez ověření), 8. Červenec 2008 - 11:43

  Existují nějaké úpravy, jak rozúčtovávat teplo, ale pokud na schůzi schválíte (nejlépe všichni) jiný způsob rozúčtování služeb, bude závazný tento. Asi bych na to šel jinak – kolik je celková spotřeba společné elektřiny? Lze to nějak měřit (podružné měření)? pak by toto vyúčtování mohlo být „spravedlivější“, ale aby ono měření nebylo nákladnější, než úspory…

  U nás je největší položka voda – ta se rozůčtuje podle poměrů vodoměrů. Ostatní položky jsou mnohem nižší a tak jsme se rozhodli rozúčtovávat podle stejného poměru jako vodu (Teplou vodu a topení má každý vlastní). Těch pár žárovek na chodbě a ve sklepě spotřebuje tak málo elektřiny, a tak evidovat, kolik lidí se kdy ve kterém bytě zdržovalo (a jestli návštěva byla i v noci, nebo jen přes den) za to nestojí.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".