Příspěvek do fondu oprav

Vložil Tonda. (bez ověření), 11. Leden 2023 - 10:07 ::

Jaká je obvyklá velikost příspěvku do fondu oprav?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil člen (bez ověření), 13. Leden 2023 - 20:29

  obvykle je to dle me zkusenosti 20–30 Kc za m2 bytu.

  Domy s vytahem a uvery mohou mit i vice,

  Vložil . (bez ověření), 12. Leden 2023 - 22:02

  Pokud mluvíme o těch stejných „příspěvcích“, tak si myslím, že se obvykle dělí na dvě části…jedna část příspěvků je fixní (tj. stejná pro každou bytovou jednotku bez ohledu na její velikost) – zde záleží např. kolik platí SVJ za správu, pojištění apod, tj. zjednodušeně za administrativní náklady (např. když správa průměrně měsíčně stojí 6 000 Kč a bytů je 20, tak se měsíční příspěvek stanoví např. ve výši 300 Kč / byt).....druhá část příspěvků se využívá např. na údržbu, investice a opravy se skládá ze dvou složek, a to kč/m2 x výměra bytu (např. 25 kč/m2×60m2 = 1500 Kč měsíčně pro daný byt)…takže ve výše uvedeném případě se za daný byt na „příspěvcích“ platí 1 800 Kč měsíčně…ale je to opravdu individuální dle rozhodnutí SVJ, které má nějaké plány a povinnosti…ale jsem laik, takže to ber s rezervou ;).

  Vložil .. (bez ověření), 11. Leden 2023 - 12:49

  U nás je to nula, žádný fond oprav nemáme.

  Vložil Justitianus, 11. Leden 2023 - 13:07

  Neexistuje žádné FO ani UFO. Nazdar.

  Justitianus

  Vložil Tonda. (bez ověření), 11. Leden 2023 - 13:59

  V české legislativě tuto problematiku zastřešuje Nový občanský zákoník (NOZ). Definice fondu oprav uvedená právě v NOZ (§ 1180 odst. 1) udává, že se jedná o “Příspěvek na správu domu a pozemku, který je znám právě pod ustáleným označením Fond oprav. Tento příspěvek je tvořen vlastníky, ve výši stanovené shromážděním vlastníků dle velikosti podílu na společných částech, nebylo-li určeno jinak. Z uvedeného vyplývá možnost odchýlení se od způsobu stanovení výše příspěvků dle podílů na společných částech rozhodnutím shromáždění vlastníků.”

  Kompletní znění činností a nákladů spadajících pod tento typ příspěvku můžete nalézt v § 7 nařízení vlády č. 366/2013 Sb.

  Vložil @ (bez ověření), 11. Leden 2023 - 15:20

  Příspěvk na správu domu a pozemku není a nemůže být to stejné, co je fond oprav. Česká legislativa se sice snažila, ale blbě. Fond oprav je fond oprav, nemůže to být příspěvek na správu domu protože správa domu je daleko šiřší pojem než jsou opravy domu. Správa domu nerovná se opravy domu.

  Vložil Tonda. (bez ověření), 11. Leden 2023 - 15:39

  No dobře, a kolik je tedy obvyklý příspěvek, platí-li jej vůbec někdo, když to teda neexistuje?

  Vložil . (bez ověření), 11. Leden 2023 - 18:40

  Obvyklý příspěvek neesistuje. Musíte vycházet z toho, co se v domě opravuje nebo má opravit, jaké jsou ostatní náklady správy. Ovykle se stanoví určitá suma na m2, např. 20 Kč/m2 a ta se schvaluje na schůzi. Nepatří to toho zálohy za služby. Kolik to má být ve vašem svj, ve vašem domě, to my nemůžeme vědět.

  Vložil Pavel, 11. Leden 2023 - 16:01

  Tondo.,

  kolik dělá příspěvek do tzv. fondu oprav se můžete dozvědět v tom zeleném svislém pásu v pravo pod heslem Anketa. Máte tam skoro 9 tisíc odpovědí.

  Z rozdílné výše vidíte, že pojem fond oprav si každý vykládá podle zvyklostí ve svém SVJ.

  Právně, účetně a daňově se ale nejedná o Fond oprav (vlastní jmění SVJ). Skutečný fond oprav se vytváří ze zisku SVJ, který většinou limituje k nule. Takže teoreticky lze sice vytvořit v SVJ fond oprav, ale pokud někdo o tzv. fondu oprav mluví, tak většinou myslí příspěvek na správu, což je právně, účetně a daňově něco jiného.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Macegriffin, 11. Leden 2023 - 14:49

  Samozřejmě existuje, normální člověk si pod pojmem příspěvek na správu domu a pozemku zjednodušeně představí „fond oprav“. Je to vžitý pojem, jen zdejší odborníci na zákony si trhají vlasy hrůzou, že tento název někdo používá, přestože není zmíněn v žádném zákoně.

  edit – mínusovači mohli by jste mi prosím říct, co je na mém vyjádření špatně? :-D nebo jen klikáte na mínus pro zábavu? Přeji hezký den :-D

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".