Příspěvek do fondu oprav

Vložil SVJ Rokycanova, 15. Červen 2018 - 6:42 ::

Dobrý den, chci se zeptat na skutečnost naše SVJ , tedy nový výbor chce po každém vlastníkovi doplatit za každou jednotku a to tři roky zpětně částku do fondu oprav z důvodu neplatnosti usnesení schůze, kde si vlastníci odhlasovali za bytové jednotky příspěvek snížení příspěvku z původních 7 Kč /m2 na 4Kč/m2, a u garáží ze 7 Kč/m2 na 2 Kč/m2. Zdůvodnění je, že nelze stanovit u jednotlivých jednotek odlišný příspěvek do FO za jednotku, všichni vlastníci a jednotky musí přispívat stejnou částkou. Co je ještě smutnější je ta skutečnost, že to musí zaplatit zpětně i ti vlastníci , kteří koupili jednotky v roce 2017 a tudíž mají tuto povinnost jako vlastník jednotky vůči SVJ a mohou pak částku kterou zaplatili vymáhat po investorovy. Nevíte co s tím a jak postupovat, když developer nic nevlastní a není na něj žádný dosah, kdo může za to, že nový výbor našel nesrovnalost, kterou chce napravit. Děkuji za odpověď Dostál Marek

  • FO neexistuje

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Pavel II (bez ověření), 17. Červen 2018 - 13:00

ale pokud žádný z vlastníků neprotestoval, nehlasoval proti, neobrátil se na soud tak co soudruzi statutáři řeší? Kdopak asi přišel s tím idiotským nápadem platit zálohy takto? Ten by si to mohl za ty tři roky doplatit. To jim řekněte. Byla to jeho chyba. Pro srovnání situace se mohou vlastníci dohodnout (t.j. 100%) jakkoliv. Já bych to řešil tak, že se platba srovná k 31.12.2018 podle podílů a garážistům prostě ty 2 kč za minulost odpustíte. Stejně to byl původní úmysl. Pokud pro to budou hlasovat všichni je to platné.

Vložil . (bez ověření), 15. Červen 2018 - 9:36

To je nesmyslný výmysl vašeho výboru.

Vložil Žilák (bez ověření), 15. Červen 2018 - 9:12

Re:… všichni vlastníci a jednotky musí přispívat stejnou částkou.

To znamená, že například vlastník 3+1, který má samozřejmě na společných částech větší podíl, bude platit stejně, jako majitel garsonky?

Vložil SVJ Rokycanova, 15. Červen 2018 - 10:38

Za každou jednotku stejná částka za m2 my jsme si odhlasovali za bytovou jednotku 4Kč/m2 Z garážovou jednotku 2 Kč/m2 a to prý nejde. Děkuji Dostál Marek

Vložil JaVa, 15. Červen 2018 - 12:24

Pokud máte v PV=prohlášení vlastníka,že vlastníci jednotek hradí náklady na správu domu a služby s tím spojené, dle velikosti svého podílu na společných částech domu a pozemku,pak to opravdu jinak nejde.

Aby jste dosáhli změny způsobu tohoto rozúčtování,museli by jste mít nejprve písemnou dohodu všech vlastníků jednotek v domě,usnesení schválené shromážděním vlastníků a samozřejmě provedenu změnu v PV dle § 1169 odst.2,z­.č.89/2012 Sb­.,

Přeji hezký zbytek dne.JaVa

Vložil Misme, 15. Červen 2018 - 7:59

Marku, já bych si na vašem místě jako první krok vyžádala po „novém výboru“ informace o tom, co, jaký předpis, jaké konkrétní ustanovení zákona, jim umožňuje a případně i nařizuje uplatnit takový požadavek, zde dokonce ve vazbě na to, o čemž byla dříve učiněna dohoda (tj. usnesení schůze). Doporučuji nejvyšší obezřetnost. Mám opakovanou osobní zkušenost, kdy se „orgán“ s naprostou samozřejmostí a zcela beze studu pokouší zalepit finační náklad za jím způsobenou škodu přepepsáním této úhrady těm, jímž jí způsobil – je to poněkud krkolomná formulace, ale snad se alespoň při třetím čtení podaří pochopit. Zjednodušeně řečeno, pohlídejte si, zda nemáte platit za cizí chyby, oni to „cizáci“ rádi zkoušej.

A dovolím si upozornit, že se zde na portále vedou nekonečné diskuse o „fondu oprav“. Terminologicky jde o nesprávné označení „hromádky peněz“, které sice např. soudy akceptují, ale máme-li si (my, na něž mají dopad zákony ČR) rozumět, měli bychom ctít terminologii. Kdybych tvrdila, že tráva je obvykle fialová a meloun má tvar hranolu, budou všichni mimo mne pochybovat o mém duševním zdraví. Ale u fondu oprav to furt prochází a prý všichni víme, co se tím myslí. Tak kdybych mohla poprosit, abyste poučil svůj „nový výbor“… uděláte dobrou věc pro :-D republiku a také radost (nejenom) mně.

Vložil Petr123 (bez ověření), 15. Červen 2018 - 7:48

Pokud nebylo usnesení v zákonné lhůtě napadeno u soudu (tři měsíce), tak je podle mne platné a ani soud by do toho nijak významně nezasahoval. Pokud došlo k nějakým nesrovnalostem, doporučoval bych schválit do budoucna novou výši příspěvků a do minulosti už nezasahovat.

Vložil fwef (bez ověření), 15. Červen 2018 - 6:50

Fond oprav je dobrovolný fond pokud není ve stanovách.

Vložil Pavel II (bez ověření), 17. Červen 2018 - 12:51

SVJ může předepisovat zálohové platby pouze podle vlastních stanov. Platí obecně nejen pro dlouhodobé zálohy na opravy nesprávně nazývané fondem oprav, který tvoří výhradně bytová družstva.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".