Příspěvek do FO spoluvlastníků halových stání

Vložil nepala, 2. Leden 2012 - 15:57 ::

SVJ nám spoluvlastníkúm garážových stání stanovilo příspěvek do FO ve stejné výši na spoluvlastnický podíl (m2)jako vlastníkům jednotek (bytů).Poněvadž stání umístěná pod domem nemají tech. vybavení jako rozvody vody,tepla ,plynu,topení,splaš­kové kanalizace,výtahy a pod.a někteří z nás nevlastní v domě nic jiného ani nic v domě neužívají, domnívám se proto,že takto jsou zvýhodněni vlastníci jednotek v domě.Vlastníci jednotek nás pohodlnou většinou přehlasují.Dá se s tím něco dělat.Děkuji za názor.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 2. Leden 2012 - 18:46

  Obsah prohlášení vlastníka snad znáte. Pořídil jste si spolu s podílem na garážových stáních i spoluvlastnický podíl na všech těchto zařízeních. Musel jste od začátku počítat s tím, že budete přispívat na výdaje, které se Vás nijak netýkají. Cena vašeho podílu tomu jistě odpovídala.

  Můžete se samozřejmě bránit – nejlépe tím, že svůj spoluvlastnický podíl rychle prodáte. Nikdo Vás přece nenutí setrvávat ve spoluvlastnickém vztahu, který Vám nevyhovuje.

  lake

  Vložil nepala, 3. Leden 2012 - 14:49

  nepala máte pravdu, mohu prodat to co jsem nabyl vnucenou (přehlasováním)tran­sformací z družstevního vlast.Družstevní podíl byl zcela odlišný od spoluvlastnického. Vaše rada je proto bezcená. I tak dík za ni.

  Vložil lake, 3. Leden 2012 - 19:48

  Pane nepalo,
  věc bylo třeba řešit v době přípravy Prohlášení vlastníka budovy. Jako člen družstva vlastníků jste měl jistě možnost ovlivnit obsah tohoto dokumentu. V Prohlášení mohly být uvedeny "rozvody vody, tepla, plynu, topení, splaš­kové kanalizace, výtahy a pod." jako části domu společné pouze některým vlastníkům jednotek.

  Pokud tvrdíte, že "družstevní podíl byl zcela odlišný od spoluvlastnického", pak ovšem mělo mezi členy družstva dojít při rozdělení budovy k finančnímu vyrovnání. V tom Vás nemohl nikdo přehlasovat.

  Obávám se, že teď Vám zbývá jen ten prodej, nebo dál platit.

  lake

  Vložil Clever (bez ověření), 2. Leden 2012 - 18:03

  SVJ vám nestanovilo příspěvek do FO, ale příspěvek na náklady na správu společných částí domu. Pokud nějaké části spoluvlastníte, musíte na jejich správu přispívat poměrně podle svého podílu a bez ohledu na to, jakou měrou je využíváte. Změnit to může jen dohoda (většinou těžko dosažitelná), kdo má jakou většinu není rozhodující. Měl jste si dobře prostudovat prohlášení vlastníka a nekupovat něco, co nyní považujete za nevýhodné.

  Něco jiného jsou ovšem služby poskytované v souvislosti s užíváním jednotek. Důrazně požadujte, aby vám SVJ neúčtovalo služby spojené s užíváním bytů, které nemůžete využít. Naopak některé služby nevyužívají vlastníci bytů, např. zimní úklid vjezdu do garážové haly. Je ale otázkou, co ve vašem domě považujete za služby.

  Nejprve si tedy prostudujte, co jsou náklady na správu společných částí domu a co jsou náklady na služby spojené s užíváním jednotek. Některé společné části mohou být společné jen některým vlastníkům. Většinu odpovědí najdete v prohlášení vlastníka.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".