Připojení výrobny elektřiny (FV panelu) k ČEZ

Vložil pavelh (bez ověření), 18. Červen 2012 - 9:33 ::

Tak tu mám zase jeden problém, který by mohl zajímat více lidí. Chci si zřídit na bytovém domě, kde je asi 50 vlastníků fotovoltaickou elektrárnu s výkonem do 1kW pro účely vlastní spotřeby, ale chci ji připojit na el. síť. Dal jsem již přihlášku na ČEZ a nyní se mi ozvali, že to vrací, neboť nemám souhlas všech vlastníků, což je pravda. Mám ale souhlas většiny podílů (77%) vlastníků bytů. Zároveň mám od stavebního úřadu potvrzení, že se nejedná o stavbu, která by potřebovala jakýkoliv souhlas, či ohlášení.

Ve vyhlášce 51/2006Sb. na který se ČEZ odvolává je v §4 ods.3 doslova napsáno: (3) Součástí žádosti o připojení výrobny elektřiny je souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním výrobny elektřiny na jeho nemovitosti…

Kdo je tedy ten vlastník? Já si myslím, že jsem vlastník v tomto případě buď sám jako spoluvlastník, neboť nedělám nic jiného, než ostatní vlastníci BJ (třeba instalací své antény na společný prostor), nebo je to písemný souhlas nedpoloviční většiny všech vlastníků. Nebo je to souhlas výboru SVJ? Výbor ale přeci vlastník není! Co je tedy vlastně třeba předložit na ČEZu? Co tedy vlastně musí akceptovat?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 18. Červen 2012 - 12:15

    …Co je tedy vlastně třeba předložit na ČEZu…

    • to Vám asi řeknou na ČEZu ne? Tedy co oni teď akceptují – tj. zda listinu s podpisy všech spoluvlastníků podle KN a k jakému datu
    • podle §139/2 ObčZ podle mne ten souhlas požadovaný v §4/3 zák.51/2006 máte. Rozhoduje se nadpoloviční většinou

    N.

    Vložil pavelh, 18. Červen 2012 - 12:56

    Však jsem uvedl v mém dotazu, že ČEZ po mne chce souhlas všech vlastníků. Ale to si právě myslím, že není správně a stačí jen nadpoloviční většina všech vlastníků. Proto se ptám, co musí akceptovat.

    Vložil lake, 21. Červen 2012 - 7:41

    Pane pavelh,
    pletete si rozhodování mezi spoluvlastníky s činěním právních úkonů vůči třetí osobě (navenek).
    Instalace a provozování FVA není nijak spojena se správou domu a pozemku. Nespadá to tedy do okruhu rozhodovací činnosti SVJ.

    Vlastník domu činí právní úkony podle § 12 ZoVB. Souhlas všech spoluvlastníků je tedy nezbytný.

    Reklamaci můžete podat u našich zákonodárců, kteří dali přednost ochraně ústavních práv jednotlivého vlastníka před hlasovací diktaturou většiny. Vyplývá to z Listiny základních práv a svobod: vlastníka věci je možno omezit pouze vyžaduje-li to veřejný zájem. Instalace FVE nelze podřadit pod věci veřejného zájmu.

    Mohl byste se domáhat, aby chybějící souhlas některého z vlastníků jednotek byl nahrazen rozhodnutím soudu.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".