Příjem z STA

Vložil Jan Kraus, 24. Květen 2021 - 9:22 ::

Dobrý den, prosím o stanovisko k niže uvedenému. Jsem členem SVJ a podnikám. SVJ pronajalo na střeše domu telekomunikační zařízení a každý rok tyto příjmy rozpočítá na jednotlivé spoluvlastníky. Pokud se jedná o příjem pro osoby podnikající, musím tyto příjmy z pronájmu uvést do daňového přiznání, i když tento příjem je příjmem SVJ, takže z toho platím jenom daň. Na nepodnikající členy SVJ se toto zdanění nevztahuje neboť je z jeho výše vypuštěn. Tento dotaz jsem vznesl na předsedu SVJ, který vyrobil jakýsi formulář pro vzání se těchto příjmů, který však umožnuje se vzdát pouze natrvalo, nikoli pouze ve zdaňovacím období. Moje otázka zní:

 • zda se mohu vzdát tohoto příjmu, když vlastně žádný nedostávám tak, aby se zbavil placení daně z tohoto příjmu
 • Zda mohu žádat o toto vzdání za jednotlivé zdaňovací období z důvodu případné změny podmínek ze strany SVJ.

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Jan Kraus V příloze zasílám formulář

PřílohaVelikost
Vzdání se příjmu.pdf381.03 KB
Vzdání se_pokyny_usnesení.pdf581.12 KB

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 24. Květen 2021 - 12:48

  Pane Krausi, připravujete daňový únik. Úředník Finančního úřadu v Plzni si jistě poznamenal Vaši adresu a už se těší na Vaše daňové přiznání za rok 2021.

  Ta dvě lejstra – to je protiprávní pitomost. To napsal někdo, kdo se naprosto nevyzná v jednoduchém právu, ani v oblasti daní. 

  Ministerstvo financí – stejně jako všechny finanční úřady v ČR – dobře vědí, že příjem z pronájmu společné části domu je příjmem vlastníků jednotek. To nemůžete změnit nějakým lejstrem!!! Nejde o příjem SVJ, takže jakási „dohoda“ se SVJ, nebo jakékoliv „rozhodnutí“ shromáždění v této věci je nulitní (neplatné od samého počátku).

  Jako spoluvlastník nemůžete tvrdit, že Vám neplyne příjem s nakládáním se společnou částí domu. Jste povinen ten příjem řádně zdanit, a pak s tou částkou můžete naložit podle vlastní úvahy. Můžete například tu zdaněnou částku věnovat jako dar (ostatním vlastníkům jednotek, nebo Vaší přítelkyni, nebo to můžete dát na charitu). V tom Vám nikdo bránit nebude. Dokonce můžete s obdarovanými osobami podepsat nějaké to lejstro (darovací smlouvu) – ovšem to Vás samozřejmě nezachrání před zdaněním Vašeho příjmu.

  Je naivní domnívat se, že Váš příjem darujete někomu jinému, a že se tímto krokem nějak vyhnete zdanění. To jste snad nemohl mínit vážně, že ne? 

  Mimochodem, ten příjem by byl příjmem z podnikání jedině v případě, kdy Vaši jednotku máte zařazenu do obchodního majetku podnikatele. Nenapsal jste zda je tomu tak.

  Justitianus

  ?
  Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Květen 2021 - 13:33

  Mimochodem, ten příjem by byl příjmem z podnikání jedině v případě, kdy Vaši jednotku máte zařazenu do obchodního majetku podnikatele. Nenapsal jste zda je tomu tak…

  však on píše, že je to příjem z pronájmu.

  Vložil člen v SVJ (bez ověření), 24. Květen 2021 - 11:02

  Jednak jde o pár stokorun příjmu a druhak ten příjem máte, když o to méně jako členové musíte zaplatit do tzv. FO, protože se naplňuje od třetí osoby. Proč byste se toho příjmu vzdával?

  Formálně vzato byste možná měl doplatit do FO odpovídající částku příspěvků, protože ostatní by vložili více než vy (právě o ten příjem od třetí osoby a ještě o Váš dar jim).

  Vložil abx (bez ověření), 24. Květen 2021 - 10:26
  Vložil člen v SVJ (bez ověření), 26. Květen 2021 - 6:04

  souvislost s dotazem je viz http://www.portalsvj.cz/…prijem-z-sta#…

  Podle mého názoru si proti „příjmu z antén“ může (nejlépe) SVJ nebo vlastník uplatnit náklady.

  Jenže ten první to neumí a proč by se namáhal a ten druhý to, pokud si nepodává DP sám, řešit ani nemusí.

  Vložil Justitianus, 26. Květen 2021 - 13:03

  Pane „člen v SVJ (bez ověření)“, napsal jste nesmysl. Proti příjmům lze uplatnit výdaje. Nebo proti výnosům lze uplatnit náklady. To už tak u daní z příjmů bývá. Ale to je notorieta; není třeba objevovat Ameriku.

  Ovšem zjevně Vám ušlo, že tazatel se neptal ani slovem na uplatnění výdajů/nákladů. Jeho jedinou starostí je nemít žádné příjmy/výnosy ze smlouvy o umístění antén na střeše.

  Justitianus

  Vložil člen v SVJ (bez ověření), 26. Květen 2021 - 13:12

  Jistě, kdyby on anebo účetní jeho SVJ uplatnilo ty výdaje, pak by žádnou příjmy/výnosy pravděpodobně nezbyly anebo by se podstatně snížily a tím i daňový dopad, to je pointa.

  Vložil abx (bez ověření), 24. Květen 2021 - 10:24

  Pokud svj pronajme střechu k umístění telekomunikačního zařízení, není příjem z tohoto pronájmu příjmem svj. To nemůže odhlasovat žádné shromáždění. Je to příjem vlastníků domu, tedy vlastníků jednotek. Stejně tak nemůže shromáždění odhlasovat, že se má vlastník bytu vzád svého příjmu. Je to pouze a pouze jeho věc. Váš předseda je buď mimo realitu nebo lže. Můžete např. souhlasit, že se tento váš přijem převede do příspěvků na správu domu. Nevím, proč tam někdo přidal štítek blábol, když to je bohužel realita svj.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Květen 2021 - 10:18

  některých statutárů nezná mezí. pokud ten blábol podepíšete, tak ti ostatní to budou vykazovat jako dar. pokud by ten váš podíl padl do svj, tak svj bude mít zdanitelný příjem, a musí podávat přiznání. nechápu váš postoj, přiznání stejně podáváte, tak proč si neponechat ten příjem, a mimochodem: když tento příjem je příjmem SVJ, takže z toho platím jenom daň – není příjmem SVJ, SVJ vám má váš podíl vyplatit! Na nepodnikající členy SVJ se toto zdanění nevztahuje neboť je z jeho výše vypuštěn – není pravda, vztahuje se na všechny, kteří podávají přiznání.

  Vložil člen v SVJ (bez ověření), 24. Květen 2021 - 11:07

  Kdybyste mu to lépe vysvětlila, že ten jeho příjem je vlastně jeho vkladem do jeho tzv. FO, tak by to lépe pochopil…

  On si myslí: nemám žádné prachy na dřevo, tak proč z nich budu ještě platit 15 nebo 23% DPFO.

  Co se týče různých důsledků takového vzdání se, tak to bude různé, no tyhle drobné nikdo řešit nebude.

  Vložil Petr, 25. Květen 2021 - 19:49

  „SVJ pronajalo na střeše domu telekomunikační zařízení a každý rok tyto příjmy rozpočítá na jednotlivé spoluvlastníky. Pokud se jedná o příjem pro osoby podnikající, musím tyto příjmy z pronájmu uvést do daňového přiznání, i když tento příjem je příjmem SVJ, takže z toho platím jenom daň. Na nepodnikající členy SVJ se toto zdanění nevztahuje neboť je z jeho výše vypuštěn“

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Pane Krausi, píšete o „rozpočítání“ a že jde o „příjem SVJ“. Dotaz – částka z pronájmu střechy je vyplacena na účet SVJ (a účetně rozpočítána vlastníkům) nebo je vyplacena přímo vlastníkům ?

  Může se to (myslím) týkat třeba i pronájmu bývalé kočárkárny pro Pizerii, nebo příjmu za věcné břemeno průchodu domem apod.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".