Přidělání antény

Vložil Anonymous, 25. Leden 2007 - 20:54 ::

Dobrý den, jsme „společsnství vlastníků bytů“ je nás 40 bytů v 8 podlažním paneláku a mám dotaz, jestli my může někdo zakázat přivrtat anténu na fasádu baráku u svého bytu. Děkuji za odpověď

  • hlasování
  • společné části domu

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil bakulin, 26. Leden 2007 - 15:31

odkaz na www stránky starlit.cz/po­radna.aspx-
Není potřeba souhlasu všech
( zdroj: Byt Magazín, 2004/11 )

DOTAZ: Člen SVJ si chce umístit na obvodovou zeď satelit. Je k tomu zapotřebí souhlasu všech členů SVJ? Jak se má řešit montáž klimatizační jednotky v bytě, když její část je nutno umístit na obvodovou zeď – musí toto odsouhlasit všichni? Jak je to s ohlášením stavebnímu úřadu?

ODPOVĚĎ: Souhlas všech vlastníků jednotek se podle ustanovení § 11 odst. 5 vyžaduje k přijetí usnesení shromáždění o změně užívání stavby, o změně stavby, jakož i o podstatných změnách týkajících se společných částí domu. U umístění satelitu nebo části klimatizační jednotky o takové zásahy nejde. Proto není třeba souhlasu všech vlastníků. Praxe stavebních úřadů ukazuje, že zpravidla není ani třeba oznámení těchto prací stavebnímu úřadu. Nic však nebrání tomu, abyste mu tyto práce jednoduchým sdělením oznámili.

JUDr. František Helešic, CSc

Vložil hooonza, 1. Květen 2015 - 18:44

Zdravím, skutečně to je tak jednoduché a jednoznačné? Neřešili jste někdo podobnou (s venk. klimatizační jednotkou nebo satelitem na střeše) situaci? Díky za Váš názor…

Vložil lake, 1. Květen 2015 - 19:37

Pane hooonzo, pod onou starou „radou“ je podepsán právník. To by mělo vzbudit Vaše podezření. Neznám právníka, který by se dobře orientoval v záležitostech SVJ.

Pan JUDr. Helešic se v roce 2004 mýlil a radil nesprávně. Připevnění antény na obvodovou zeď domu nepochybně vyvolává změnu vzhledu domu. Podle § 13 odst. 3 ZoVB platilo, že „[ú]pravy, jimiž se mění vzhled domu, může vlastník jednotky provádět jen se souhlasem všech vlastníků jednotek.“

Toto omezení bylo v zákonu o vlastnictví bytů obsaženo od samého počátku, od nabytí účinnosti ZoVB dne 1.5.1994.

Pan JUDr. Helešic tedy radil bez znalosti celostátně platné právní úpravy. Nic překvapivého. Dnešní publikující právníci na tom nejsou se znalostmi o nic lépe.

lake

Vložil hooonza, 1. Květen 2015 - 20:02

a dochazi skutecne ke zmene vzhledu domu, pokud napr. klimatizacni jednotku, umistim na strechu bez stavebnich uprav?? tedy jednotka nebude na strese pripevnena ke krytine (jenom posazena a drzet ji bude to potrubi). A tedy ani vzhled (samotneho) domu se nezmeni. je to rozdilne?? Moc diky za distinkci a radu.

ps: poslal jsem vam e-mail.

Vložil Anonymous, 26. Leden 2007 - 11:05

Myslím si, že Vám to může SVJ nepovolit, protože fasáda domu patří do společných prostor.

Vložil Anonymous, 27. Leden 2007 - 1:58

Děkuji Vám za odpovědi.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".