Převod bytu do osobního vlastnictví

Vložil Stanislav Jelínek, 3. Duben 2008 - 19:10 ::

V roce 1997 jsme koupili dle zákona č. 172/91 Sb. dům do podílového spoluvlastnictví. Je nás šest rodin, to znamená, že jsme vlastníci ideální 1/6 domu a pozemku. Chtěli bychom založit nějaké sdružení nebo společenství vlastníků konkrétních bytů. Jak máme postupovat? V současné době nemůžeme například byt prodat bez souhlasu všech vlastníků. Také si nemůžeme vzít úvěr, například na opravu střechy a podobně. Poradí někdo? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous (bez ověření), 3. Duben 2008 - 19:43

    Především bych si to dobře rozmyslel, být Vámi. Podílové spoluvlastnictví je institut dobře upravený a zakotvený v právním řádu, zatímco institut tzv. společenství vlastníků, který zavádí právní fikci tzv. „vlastnictví bytu“ jako samostatného předmětu práv, jeví pokročilé známky právního amaterismu.

    Když si přečtete ZoVB (a zejména návrh nového ZoVB), zjistíte, že tzv. „byt ve vlastnictví“ představuje prostor končící vnitřním povrchem zdí (no dobrá, snad by tam patřily celou tloušťkou nenosné příčky, ale o to tady nyní nejde). Takže prakticky celý dům stejně zůstává nadále v podílovém vlastnictví, jako je tomu nyní u Vás, jenom je tomu tak poněkud skrytě, takže mnozí vlastníci tzv. „bytu“ nabývají snadno dojmu, že si po koupi bytu mohou dělat, co chtějí.

    FilipN

    Vložil G.X, 5. Duben 2008 - 10:45

    Nepřehánějme: právní úprava SVJ sice není ideální, ale pokud vymyslíte lepší princip, sem s ním.¨ V SVJ máte do značné míry vlastnicky nedotknutelný prostor – bytovou /popř. jinou/ jednotku. Nad to kolektivní vlastnictví a zodpovědnost za společné části domu. Tolik k SVJ.

    S podílovým vlastnictvím celého domu bych to nesrovnával Jakkoli může být dobře právně zakotvený institut, je pro vlastnictví takové nemovitosi nevhodný a to hned z několika důvodů.

    • zejména, s podílem není spjato právo výlučně užívat jakoukoli část domu /např. byt/.
    • Byt v tomto případě jako nemovitost způsobilá prodeje (zástavy atd.) formálně neexistuje .
    • O celém domě a hospodaření s ním rozhoduje většina spoluvlastníků, měřeno podíly.

    G.X.

    Vložil Stanislav Jelínek, 4. Duben 2008 - 14:02

    To co píšete, tak s tím souhlasím. Problém u podílového vlastnictví nastává v případě větší opravy domu (např. střechy), kdy Fond oprav nestačí a je potřeba vzít nějakou půjčku. Znáte nějaké řešení pro tento případ. V domě bydlí šest rodin a oprava střechy by stála asi 350 000 Kč. Z těch šesti rodin jsou pouze dvě výdělečně činné. Zbytek jsou důchodci, takže je problém se zvýšením příspěvku do Fondu. S pozdravem Stanislav Jelínek

    Vložil ALDA, 4. Duben 2008 - 17:43

    Řešením by mohlo být stavební spoření s cílovou částkou odpovídající podílu na ceně opravy,které by si všechny domácnosti založily.Pak je možné čerpat překlenovací úvěr pokud oprava nepočká.Vše záleží od ochoty se domluvit a samozřejmě i finanční situace všech.Banka Vás bude posuzovat podle toho nejslabšího.Nejsem si jist jestli by zrušení podílového spoluvlastnictví bylo ve Vašem případě přínosem.

    Vložil Jana1 (bez ověření), 4. Duben 2008 - 12:59

    Teda, FilipeN !!!!! Co to tady hlásáte za bludy? Byt ve vlastnictví je každopádně lepší, než v podílu!!!!Nej­důležitější je „skladba“ osazenstva a chuť něco rekonstruovat a řešit!!!!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".