Předseda výboru SVJ = realitní makléř

Vložil Marie Nováková (bez ověření), 28. Červen 2016 - 7:44 ::

Dobrý den,

chtěli bychom Vás touto cestou poprosit o radu.

Naše SVJ čítá celkem 39 bytových jednotek.

Předseda výboru SVJ je zároveň i realitní makléř, takže jednotlivé byty, naskytne-li mu příležitost, tu a tam pronajme či prodá.

Před nedávnem zároveň přišel s nabídkou finančního úvěru na zateplení domu ve výši 8 000 000,– Kč.

Prosím, nedochází zde ke střetu zájmů?

Předem Vám děkujeme za odpověď.

Marie Nováková a spol.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 30. Červen 2016 - 15:20

    Nejdříve snad musí vlastníci schválit zateplení domu a finanční rámec na základě rozpočtu, který by si vlastníci měli objednat u nezávislého rozpočtáře a ne u potencionálního zhotovitele. Pak se řeší financování. Pokud je někdo ochoten platit hotově nemá důvod se účastnit nějakého úvěru včetně ručení. Nabídku úvěru Vám dá každá banka kterou oslovíte. Pak se dají nabídky porovnat a vybrat nejvýhodnější. Pravda, chce to od vlastníků trochu námahy. Pokud to z pohodlnosti necháte na jednom člověku pak samozřejmě by byl hloupý, kdyby toho nevyužil.

    Vložil ivanq, 28. Červen 2016 - 23:22

    Podle mého názoru ke střetu zájmů nedochází, protože byty nejsou ve vlastnictví SVJ, ale jsou ve vlastnictví členů. Konkrétní byt teda neprodává SVJ, ale konkrétní vlastník.

    Co se týče úvěru, úvěr dostane SVJ, a ne jednotliví vlastníci. Důsledky dobře či špatně sjednaného úvěru přesto pocítí na své kapse vlastníci. Kvalifikovaný přístup spočívá v seznámení se s úvěrovými podmínkami sjednanými předsedou a najdete-li jinou banku s výrazně výhodnějšími podmínkami, požadovat změnu banky.

    Ivanq

    Vložil janica, 28. Červen 2016 - 15:55

    Ta nabídka úvěru je prostřednictvím jeho vlastní osoby, nebo si nechal zaslat nabídku od nějaké úvěrové společnosti? Jestli on zastupuje úvěrovou společnost, tak si myslím, že by to nebylo vhodné. Předseda pak podepisuje úvěrovou smlouvu sám se sebou, jako zástupcem úvěrové společnosti? Těch nabídek úvěrů by mělo být víc.

    Vložil Anony (bez ověření), 28. Červen 2016 - 11:55

    tu a tam pronajme či prodá. A ony mu ty byty patří? A to jste neměli nějaké sezení, kde to vysvětlil, pozval firmu, dozor? Poptali se v okolí? Nebuďte pasívní, máte snad nějaké požadavky.

    Vložil osma, 28. Červen 2016 - 10:08

    Paní Nováková,

    nejedná se o střet zájmů, ale nicméně na první pohled je cena zateplení poměrně vysoká vzhledem k počtu bytů. Poskytla jste málo informací, ale zaměřte se spíše na řádné výběrové řízení dodavatele.

    Vložil VN (bez ověření), 28. Červen 2016 - 9:12

    k žádnému střetu zájmů nedochází. Ke střetu zájmu by například docházelo , kdyby předseda SVJ současně vlastnil například správcovskou firmu , která by Vám spravovala dům. Takže by od vás zkasíroval odměnu jako předseda SVJ a současně by řešil , kolik máte platit „své“ správcovské firmě…

    Vložil tp (bez ověření), 29. Červen 2016 - 20:25

    Takto fungují velká bytová družstva. Vykonávají v SVJ funkci pověřeného vlastníka (předsedu společenství) a současně jsou správní firmou, často bez jakékoliv písemné smlouvy, SVJ nezřídí ani vlastní bankovní účet. Byl jsem tohoto svědkem. Lidi oblbují tím, že v nich různě vyvolávají dojem, že jsou nadále družstevníky a družstvem (posílají jim „předpis nájmu“ a na SIPU je napsáno „nájem“, na domě je velká cedule s logem družstva, na veškeré korespondenci je v hlavičce velké logo družstva a rovněž na razítku je logo družstva). Rozhodují úplně o všem. Zažil jsem shromáždění, kde se zástupce družstva jen zeptal, „jestli lidé chtějí být stále s družstvem“ a přitom se jednalo o volbu statutárního orgánu. Když jsem nahlas vytkl, že by před hlasováním mělo zaznít, o čem se konkrétně hlasuje, tak mě seřval, „to mám rád, na každé schůzi se najde aspoň jeden rejpal, který nemá co dělat a snaží se rozbít schůzi“. Musel jsem lidem vysvětlovat, co to je statutární orgán a jakou má úlohu, slyšeli to poprvé ode mě. Družstvo samozřejmě všichni spokojeně prohlasovali… Když jsem spočítal, že na odměně družstvu vloni náš dům stála o 120.000 Kč víc, než kdyby nás spravovaly konkurenční firmy, co v okrese působí, tak mě zástupce družstva obvinil ze lži. Snažil jsem se lidem vysvětlit strukturu poplatků (co jde na opravy, co na splácení úvěru, co na provoz a co je přímá odměna družstvu), ale začali mě okřikovat, abych nezdržoval. Je těžké obhajovat zájmy někoho, kdo o to nemá zájem… Nakonec jsem se odstěhoval.

    Vložil Novák (bez ověření), 30. Červen 2016 - 10:30

    Napsal jste:

    „Vykonávají v SVJ funkci pověřeného vlastníka (předsedu společenství) a současně jsou správní firmou, často bez jakékoliv písemné smlouvy,“

    Jestliže SBD vykonává funkci „předseda společenství (pověřený vlastník)“, tak správu může vykonávat sám z titulu plnění povinností statutárního orgánu uvedených ve stanovách. V tom případě nemusí s nikým ani sám se sebou uzavírat smlouvu o vykonávání správy. Není důvod určovat smlouvou osobu, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku dle § 1208/h NOZ

    Vložil tp (bez ověření), 30. Červen 2016 - 12:18

    Pokud je statutár a správce jedna osoba, pak jde o zjevný střet zájmů. Dodavatel vlastně za zákazníka rozhoduje, jaké mu bude platit ceny za služby. Družstvo navyšovalo každoročně svoje ceny a vymýšlelo různé poplatky bez schválení ze strany shromáždění (vždy jen vydalo směrnici družstva, kterou uplatnilo na všechny domy – družstevní i SVJ). O to větší dlvod, proč mít smlouvu, aby byly jasné kompetence.

    Mně družstvo vysvětlovalo, že správu v SVJ vykonává na základě Prohlášení vlastníka, kde coby původní vlastník sebe určilo jako správce a že žádnou smlouvu nepotřebuje.

    Vaše vysvětlení, že správu vykonávalo na základě toho, že je statutárem, má ovšem také logiku.

    Naštěstí už jsme z toho domu pryč…

    Vložil anon. (bez ověření), 30. Červen 2016 - 14:28

    aby na vlastníky udrželo vládu. Po vzniku svj se správcem domu stává svj nezávisle na tom, kdo je jako správce napsaný v Prohlášení vlastníka. Je na vlastnících, aby vzali správu do svých rukou a družstvo odkázali tam kam patří a nedovolili mu rozhodovat. Pokud tak vlastníci neučíní, družstvo bude i nadále dělat cokoliv, co si usmyslí.

    Vložil JaVa, 28. Červen 2016 - 8:15

    Je absolutně jedno,čím se v civilu živí předseda SVJ,pokud svoji funkci vykonává s péčí řádného hospodáře a drtivá většina členů SVJ je s jeho prací spokojena.JaVa

    Vložil lokaj (bez ověření), 28. Červen 2016 - 12:22

    psáno bylo o předsedovi výboru a ne o předsedovi společenství

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".