Předseda SVJ

Vložil aluse, 10. Únor 2014 - 14:46 ::

Dobrý den, v naší ulici bude prováděna rekonstrukce plynu. Se zástupkyní firmy dojednával schůzku předseda SVJ. Všichni vlastníci bydlí v domě, já jediná cca 200km daleko. Nyní se stalo, že předseda nikomu nedal o schůzce vědět, pak se zástupkyní firmy zvonili na obyvatele domu, aby celou věc vyřešili a mně pak poslal mailem toto: „Po konzultaci s Ing. … z projektové kanceláře … s.r.o., jsem Vám smlouvu neposílal k podpisu, neboť bychom tím zdrželi její odeslání a další řízení v té věci – pro vlastní realizaci stačí souhlas tříčtvrtinové většiny vlastníků (podle ní nadpoloviční většina).“ Domnívám se správně, že tento postup není v pořádku? Druhý dotaz – v domě je pět bytů, čtyři z nich mají své vlastní půdní kóje, pátý byt využívá společný půdní prostor k věšení prádla s tím, že háčky na prádelní šňůry má zamontované do kójí ostatních a v případě, že tam prádlo visí, je obtížný přístup ke kójím. Do května 2013 jsme měli formu podílového spoluvlastnictví, od června 2013 jsme SVJ. Ten, kdo využívá společný prostor, byl vyzván k odstranění šňůr ze společných prostor, neučinil tak. Jak tuto situaci řešit? Děkuji za odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jan II (bez ověření), 11. Únor 2014 - 1:59

    si platí dodavatel plynu a jedinou smlouvu, kterou uzavírá s majiteli budov je smlouva o novém umístění hlavního uzávěru podle současně platných předpisů popř. o výkopových pracech na pozemcích ve vlastnictví SVJ nebo jednotlivých vlastníků (předzahrádka). Pokud máte na mysli rekonstrukci domovního rozvodu ve společných prostorách pak nepište v naší ulici ale v našem domě. Ta se většinou provádí na základě doporučení revizního technika, který posuzuje její bezodkladnost. Tato oprava se hradí ze společných prostředků a postup, kterým je výbor vázán máte uveden ve Vašich stanovách. Pokud snad máte na mysli rekonstrukci bytového rozvodu tak to je Vaše záležitost (za bezpečnost a provozuschopnost odpovídá vlastník) a nikdo Vám nemůže nařídit rozvod v bytě rekonstruovat.

    Vložil lake, 11. Únor 2014 - 4:56

    Jan II to všechno plete.

    Podle zákona č. 458/2000 Sb. platí:

    458/2000 Sb. § 66
    (2) Náklady na zřízení plynovodní přípojky hradí ten, v jehož prospěch byla zřízena. Vlastníkem přípojky je ten, kdo uhradil náklady na její zřízení.
    (4) Provozovatel přepravní soustavy nebo provozovatel příslušné distribuční soustavy je povinen za úplatu plynovodní přípojku provozovat, udržovat a opravovat, pokud jej o to její vlastník písemně požádá.

    Z uvedeného je zřejmé, že celá přípojka může být ve vlastnictví všech vlastníků jednotek. Písemná žádost vlastníka přípojky byla nutným předpokladem k tomu, aby distributor plynu začlenil opravu cizího majetku do svého plánu oprav v ulici tazatelky.

    Jan nemá pravdu ani ohledně vlastnictví vnitřního domovního rozvodu plynu. Nezná obsah Prohlášení vlastníka a netuší tedy kde končí společná část domovního rozvodu, a kde začíná část ve vlastnictví jednotlivce. Trubky uvnitř bytu mohou být společné až po uzávěr před připojením spotřebiče.

    lake

    Vložil anon77 (bez ověření), 11. Únor 2014 - 7:22

    Pane lake,

    platí Vámi uvedené o přípojce i v případě, kdy byla postavena dříve, před nabytím účinnosti zákona 458/2000 Sb.?

    Děkuji, anon

    Vložil lake, 11. Únor 2014 - 20:15

    Pane anon77,
    je bezvýznamné kdy byla přípojka zřízena. Mohou nastat dvě situace, bez ohledu na stáří přípojky:

    1. Je známo kdo je vlastníkem plynovodní přípojky. Pak samozřejmě není o čem diskutovat. Vlastník za přípojku odpovídá a distributor přípojku provozuje, opravuje a udržuje na náklady vlastníka přípojky a na základě jeho písemné žádosti.
    2. Není známo kdo je vlastníkem plynovodní přípojky. Pak distributor přípojku odřízne od plynovodu a konec zaslepí, protože není jeho povinností provozovat a udržovat cizí přípojku na své náklady.

    Co zde napsali Jan a předseda o plynovodních přípojkách jsou fantazie v rozporu se zákonem č.458/2000 Sb..

    lake

    Vložil anon77 (bez ověření), 11. Únor 2014 - 20:21

    Pane lake,

    myslím to není bezvýznamné. Převážná většina plynovodních přípojek v distribuční plynovodní síti byla zřízena před nabytím účinnosti nového energetického zákona a jsou „plynárenským" zařízením a ve vlastnictví distributora. A proto, domnívám se, hodně často situace v podstatě odpovídá tomu, na co, sice nepřesně, chtěl diskutující Jan II. tazatele upozornit.

    Vůbec nerozumím, proč tady píšete o situaci, kdy není známo, kdo je vlastníkem přípojky. Ale, už s Vámi nechci a nebudu polemizovat.

    Pane lake, vysvětlete ale prosím, proč vlastně neodpovíte původnímu tazateli „alusi“ na to, co se ptá? Proč místo toho napadáte diskutujícího, který jen chtěl upozornit, že ve smlouvě šlo možná jen o přemístění toho HUP,..,napadáte další diskutující, vyhrožujete mazáním příspěvků? Myslím byste dokázal odpovědět fundovaně a pár slovy na to, na co se „aluse“ ptal.

    Původní tazateli, Vám se omlouvám, diskutuji pod Vašimi dotazy, ale poradit Vám neumím. Lake umí, bohužel, vyprovokovat.

    anon

    Vložil lake, 11. Únor 2014 - 21:56

    Pane anon77, pokud rozumíte psanému textu, pak jste si musel všimnout, že Jan nesprávně napsal: „Rekonstrukce uličního plynovodu a přípojek v ulici si platí dodavatel plynu.“

    Takové kategorické tvrzení není na místě, protože Jan neví nic o vlastnictví přípojky v domě tazatelky – na to jste ostatně upozornil i Vy sám.

    Vždyť jsem pouze citoval zákon: „Vlastníkem přípojky je ten, kdo uhradil náklady na její zřízení.“ To může být samozřejmě jak plynárenský podnik, tak vlastník budovy, nebo i zcela jiná osoba. Mé vyjádření bylo korektní, v souladu se zákonem a netuším, co se Vám na něm nelíbí. Přípojka může být ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek, a pak by pochopitelně opravu svého majetku hradili sami na základě smlouvy s distributorem.

    Nevím, co Vás popuzuje na tom, když se smaže pár evidentních nesmyslů jednoho trolla. Bez znalosti konkrétního Prohlášení pro konkrétní dům nelze činit závěry ohledně vlastnictví částí odběrného plynového zařízení (OPZ), ani vykřikovat o údajné „chybě“ v Prohlášení vlastníka.

    lake

    Vložil správce předseda (bez ověření), 11. Únor 2014 - 5:48

    Jan II má 100%-ní pravdu! Jestli má nějaké SVJ v prohlášení něco jiného, tak je to chyba!

    Vložil lake, 11. Únor 2014 - 6:23

    Předsedo, píšete nesmysly. Je zřejmé, že se ve věci vůbec neorientujete. Kdo si myslíte že jste, abyste autoritativně rozhodoval zda prohlášení v 55000 SVJ jsou správně podle Vás?

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".