předseda společenství vlastníků

Vložil Anonymous, 15. Květen 2009 - 19:25 ::

Mám dotaz, je třeba aby předseda společenství měl v domě vlastnický podíl a bydliště? Slyšel jsem,že je nový zákon a že to již není třeba. Děkuji za odpověď PVys.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous2 (bez ověření), 27. Květen 2009 - 18:33

    A co když nemá trvalý pobyt na území České Republiky? Může být členem výboru, nebo dokonce jeho předsedou?

    Vložil Policista (bez ověření), 30. Květen 2009 - 13:40

    Načtěte zákon, zjistíte, že s trvalým pobytem nemohou být spojovány žádné právní důsledky (evidence obyvatel slouží exekutorům, soudům, policii apod.).

    Vložil Pavel, 28. Květen 2009 - 21:52

    ZoVB nevyžaduje trvalý pobyt pro členství ve výboru. Právně překážku nevidím.

    Problémem ale může být, pokud bydlí mimo ČR, to asi moc činný ve výboru nebude.

    Hezký den!

    Pavel

    P.S. Pište prosím do Předmětu něco co určuje obsah Vašeho příspěvku. Jinak se do Předmětu dostane začátek repliky a názvy příspěvků pak nedávají smysl. Děkuji.

    Vložil Anonymous2 (bez ověření), 29. Květen 2009 - 10:44

    Děkuji za odpověď.

    Vložil Pavel, 15. Květen 2009 - 23:28

    Stávající ZoVB nutnost vlastnictví pro členství ve výboru nestanovuje. V soukromém právu obecně platí, že co není zakázáno, je dovoleno. Proto soudy nevlastníky běžně zapisují, u nás máme také jednoho ve výboru.

    Návrh nového ZoVB možnost, že člen výboru není vlastník, dokonce výslovně připouští.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil vladislav, 29. Květen 2009 - 13:59

    Prosím o stanovisko: ve vzorových stanovách-nař.vlády č:371/2004 Sb.,v části třetí, článekVI, je uvedeno 1/orgány společenství a/…,b/výbor společenství,c/… 2/ orgány uvedené v odstavci 1,písmeno b/ a c/ jsou volenými …Členem voleného orgánu společenství …může být pouze fyzická osoba,která je členem…tohoto společenství…potud stručná citace.Členem SVJ se stává ze zákona koupí byt.jednotky.Jes­tliže by v domě nebydlel, musel by docházet na shromáždění, protože jinak by nebyl zvolen. Takže jak je to??

    Vložil Pavel, 29. Květen 2009 - 15:21

    Vzorové stanovy platí pouze v těch SVJ, které z nějakého důvodu nepřijmou stanovy vlastní. Pokud přijmou vlastní stanovy a tam uvedou, že i nevlastník může být ve výboru, tak je nějaké NV nerozhodné.

    Je třeba zkoumat, zda to není v rozporu s nějakým zákonem. ZoVB podmínku vlastnictví jednotky pro vznik funkce nestanoví.

    O jiném předpisu také nevím.

    Vlastnictví resp. nevlastnictví jednotky vůbec nevypovídá o tom, zda člověk v jednotce bydlí. Např. manžel jednotku nabyl před manželstvím, manželka sice v jednotce bydlí, ale nevlastní ji. Nebo jsou časté případy, kdy děti koupí rodičům byt, rodiče nejsou vlastníky, ale mají chuť a čas pracovat ve výboru. Proč jim bránit?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil JarekSVJ, 15. Květen 2009 - 19:35

    PVys – v našem SVJ může být statutár pouze vlastník bytu v našem domě – řeší to naše stanovy. Obecně si nedovedu představit, že by člen výboru a nedej bože předseda byl tzv. nevlastník – např. nějaký Dežo z druhého konce republiky – ale to je pouze můj názor.

    Vložil vladislav, 15. Květen 2009 - 20:21

    PVys- je zbytečné zkoušet pevnost nervů těch,kteří čtou podobné dotazy.Je zbytečné být pohodlný.Stačí si na modré liště kliknout na legislativu, kde je možnost si přečíst platné znění zákona o vlastnictví bytů/z.č.72/1994 Sb,/ tam je vše vysvětleno.

    Vložil Logik amatér (bez ověření), 16. Květen 2009 - 11:28

    Podle zákona a právní logiky pověřený vlastník nemusí být vlastník.

    Vložil Anonymous, 18. Květen 2009 - 8:36

    Tak to je zajímavé,nám soud nevlastníka nezapsal a museli jsme znovu volit. Přitom tam bydlí, pracoval by ve výboru, ale soud rozhodl, že ne.Tak jak je možné, že někde to u soudu projde a někde ne? Alena

    Vložil Honza K. (bez ověření), 28. Květen 2009 - 23:17

    Podívejte se do svých stanov. Pokud tam máte, že členem výboru může být pouze vlastník jednotky, tak vám soud nevlastníka pro rozpor se stanovami nezapíše (zvolení takové osoby by totiž bylo od začátku neplatné). Jinak důvody odmítnutí zápisu musí rejstříkový soud uvést v odůvodnění usnesení.

    Vložil Pavel, 28. Květen 2009 - 21:56

    A jak soud své rozhodnutí zdůvodnil? ZoVB vlastnictví jako podmínku členství ve výboru nepožaduje.

    Máme nevlastníka ve výboru a soud ho samozřejmě zapsal. Jinak bychom se odvolali.

    Hezký den!

    Pavel

    P.S. Pište prosím do Předmětu něco co určuje obsah Vašeho příspěvku. Jinak se do Předmětu dostane začátek repliky a názvy příspěvků pak nedávají smysl. Děkuji.

    Vložil Anon (bez ověření), 16. Květen 2009 - 20:22

    podle normální logiky je to vlastník jednotky, který je pověřen něco vykonávat.......

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".