Předání prostor prádelny

Vložil Zlatka Novotná (bez ověření), 5. Duben 2017 - 7:15 ::

Dobrý den, chtěli bychom poprosit o radu, jak postupovat při vrácení prádelny do vlastnictví SVJ. V roce 1997 při prodeji bytových jednotek do osobního vlastnictví jednomu majiteli byla připočtena plocha prádelny ve sklepních prostorách do rozměrů byt.jednotky. Nyní jejich syn po přepočtu podílů na společ.prostorách platí podstatně více, než byty stejných rozměrů v domě. Prádelnu nevyužívá a ta je po revitalizaci domu zamčená a klíče má výbor SVJ. Máme tedy dotaz, zda lze písemnou formou vyzvat výbor, aby si SVJ prádelnu převzalo do svého vlastnictví, aby se mohl posléze upravit majiteli výše podíly na společných prostorách. Ještě připomínáme, že v našem SVJ ještě nedošlo ke změně Prohlášení vlastníka. Děkujeme za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ludmila, 6. Duben 2017 - 15:18

    Já mít to štěstí, že při vymezení jednotek se prádelna stane mým vlastnictvím (ostatní to určitě schválili – bez toho by nedošlo k zápisu na katastru), tak toho využiju a budu tento prostor buď užívat sama jako prádelnu, nebo k jinému účelu (pochopitelně po rekolaudaci)jako např. dílnu, kancelář… – využila bych faktu, že je zde voda, odpady, el., topení. Pokud bych ovšem tento prostor sama nepotřebovala, tak bych ho po rekolaudaci pronajala. Vycházím z toho, že se jedná např. o panelák nebo bytový dům, kde by to bylo technicky možné. Dále píšete, že „v našem SVJ ještě nedošlo ke změně Prohlášení vlastníka“ – asi myslíte Stanovy. Ještě maličkost, SVJ nic nevlastní, ale spravuje společné části domu , vlastní vlastníci, každý velikostí svého vlastnického podílu. Zajímavé by bylo také vědět, jak a kdo se podílel na energiích v tomto prostoru. Faktem však je, že nakládat s tímto prostorem může pouze vlastník. „Prohlášení vlastníka“ nevěnoval tehdy nikdo zvláštní pozornost (lehce nabyl, lehce pozbyl) a následky se ukazují i po letech. V „Prohlášení“ je skutečně v části co je součástí předmětné jednotky vyjmenována prádelna nebo je tento prostor pojmenován jinak (v rozporu s kolaudací)?

    Vložil vn (bez ověření), 6. Duben 2017 - 18:37

    V tom nemáte pravdu, že svj nic nevlastní. Jak které, některé ne, některé ano.

    Vložil Ludmila, 6. Duben 2017 - 18:58

    Můžete uvést příklad, kdy a jak může SVJ něco vlastnit? Děkuji

    Vložil vn (bez ověření), 6. Duben 2017 - 19:00

    Kdy – nyní, kde – v našem společenství, co – nybytové prostory v domě a pozemek kolem domu víc než 2500 m2. Jak? Tak, že to má zapsané v Katastru jako vlastnictví.

    Vložil ..... (bez ověření), 6. Duben 2017 - 19:38

    vn, doložte to co tvrdíte, stačí číslo VL, podle mne kecáte.

    Vložil Ludmila, 7. Duben 2017 - 9:47

    vn to určitě nemůže doložit. Ten nebytový prostor a pozemek je jistě zapsán jako společná část, možná s tím, že nebytový prostor je popsán v Prohlášení jako kancelář, archiv nebo něco jiného, co slouží výhradně pro potřeby SVJ, každý vlastník má na tomto prostoru určitě vl. podíl, zrovna tak jako na pozemku. Je-li to jinak, tak to prosím „vn“ doložte .

    Vložil Dvořák (bez ověření), 6. Duben 2017 - 18:58

    SVJ může mít třeba kancelářské vybavení, počítač, tiskárnu apod.

    A také může být vlastníkem nebytového/bytového prostoru (pro účely správy SVJ).

    Vložil °° (bez ověření), 5. Duben 2017 - 19:40

    Napsala jste: „V roce 1997 při prodeji bytových jednotek do osobního vlastnictví jednomu majiteli byla připočtena plocha prádelny ve sklepních prostorách do rozměrů byt.jednotky.“

    To nemusí být podstatné. Podstatné je, jaký má daná jednotka uvedený spoluvlastnický podíl v katastru nemovitostí. Nahlédněte do katastru viz http://nahlizenidokn.cuzk.cz/…rBudovu.aspx?… a vyhledejte tam spoluvlastnický podíl jednotky a zjistěte, zda je skutečně větší než spoluvlastnické podíly ostatních jednotek stejných rozměrů.

    Pokud bude spoluvlastický podíl stejný jako u ostatních jednotek se stejnými rozměry, tak požadujte platbu stejnou, protože pro výši příspěvků na správu je rozhodující spoluvlastnický podíl uvedený v katastru bez ohledu na chybné připočtení společné části (prádelny) k jednotce při privatizaci.

    Pokud bude spoluvlastnický podíl dané jednotky uvedený v katastru větší než u ostatních rozměrově stejných jednotek (z důvodu připočtení prádelny k jednotce), tak postupujte podle § 1168 NOZ: Odstranění vady prohlášení (1) Vymezuje-li prohlášení jednotku neurčitým nebo nesprávným způsobem a neodstraní-li je původce prohlášení bez zbytečného odkladu poté, co ho na vadu upozornila osoba, která na tom má právní zájem, mohou vadu odstranit vlastníci dotčených jednotek společným prohlášením. Nedojde-li k tomu, rozhodne o odstranění vady soud na návrh osoby, která na tom má právní zájem. (2) Určí-li prohlášení neurčitě nebo nesprávně podíl vlastníka jednotky na společných částech, nepřihlíží se k tomu.“

    Vložil asi tak (bez ověření), 5. Duben 2017 - 11:32

    To není tak jednoduché, jak se domnívá vlastník uvedeného prostoru. Je to patrně možné, ale je potřeba sepsat např. darovací smlouvu, nebo je to možné možná prodat třeba za korunu, je potřeba zaplatit určitě nějaké pravodové daně, asi i odhad bude nutný, je potřeba změnit Prohlášení vlastníka a vložit do katastru. To vše stojí peníze, kdo to zaplatí? Něko udělal chybu v Prohlášení vlastníka. Možná by to šlo vyřešit daleko jednodušeji, odstraněním vady Prohlášení. Bez právníka bych to já osobně nedělal.

    Vložil VN (bez ověření), 5. Duben 2017 - 12:30

    není to absurdní ?

    Vložil VN (bez ověření), 5. Duben 2017 - 8:50

    si nechali „připsat“ k bytu prádelnu. Obávám se,že nyní toho moc vymyslet nejde. Jedna varianta je,že dojde ke změně prohlášení vlastníka. A druhá,že tuto prádelnu začne onen dotyčný dnešní vlastník využívat. Mohl by třeba na SVJ zatlačit tak , že ji začne pronajímat ,ostatním vlastníkům se to nebude líbit a situaci si vyhodnotí tak,že pro ně bude lepší , pokud budou souhlasit se změnou PV. Požádat soud,aby část bytu jednomu vlastníkovi na jeho žádost sebral a druhému ji vnutil je absurdní.

    Vložil ??? (bez ověření), 5. Duben 2017 - 9:22

    Vlastník se nikoho nemusí ptát, jak s prádelnou naloží, zda prostor může užívat dle libosti či pronajímat…

    Vložil VN (bez ověření), 5. Duben 2017 - 9:41

    já jsem dotaz pochopil tak , že se chce prádelny zbavit…

    Vložil Zlatka Novotná (bez ověření), 6. Duben 2017 - 6:30

    Děkuji všem za odpovědi. Ono to není ale až tak jednoduché, protože v roce 1997 zapsali do katastru rozměry, které nejsou pravdivé a celé roky to tak zůstalo. Čili majitel, který má v rozměrech bytové jednotky zapsanou i dotyčnou prádelnu, má i na Katastru větší vlastnický podíl. Jenže (jak jsem již zmiňovala) pro rekontrukci domu je prádelna zamčená, klíč má výbor (který s nikým nekomunikuje) a tak ten dotyčný dnešní vlastník ji i kdyby chtěl nemůže užívat. Předám vše majiteli bytové jednotky a poradím mu, aby v této záležitosti kontaktoval právníka. Pěkný den.

    Vložil MMM (bez ověření), 6. Duben 2017 - 16:03

    Podle toho, co píšete, je prádelna dotyčného majitele bytu – i podle katastru, takže to platí. Majitel vymění zámek a hotovo, klíč ať si výbor naloží do láku. Pokud by se výbor pokusil znovu zámek vyměnit, řešil bych za asistence policie.

    Vložil vn (bez ověření), 6. Duben 2017 - 13:11

    V tom případě by asi stačilo opravit vadu Prohlášení vlastníka. Dotčený je samozřejmě majitel a pak všichni vlastníci, protože by se prádelna převáděla do společných částí domu. K tomu pak stačí, aby to nové opravené prohlášení všichni podepsali a vklad do katastru zaplatilo společentví. Bez právníka bych si netroufal cokoliv podnikat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".