Předání dokumentace stavby

Vložil Zdenek (bez ověření), 24. Březen 2011 - 10:32 ::

Situace:

  • Nezkolaudovaný bytový dům v režimu předčasného užívání,
  • všechny bytové jednotky jsou rozprodané jednotlivým vlastníkům,
  • v domě je řádně založené SVJ.

Dotaz: Může či dokonce má právo SVJ, i když stavba není dosud zkolaudovaná, požadovat na stavebníkovi dokumentaci stavby (alespoň v přiměřeném rozsahu vzhledem k chybějící kolaudaci)? Kdy je stavebník povinen předat dokumentaci stavby? Domnívám se, že dnem založení SVJ, kdy se za vlastníka stavby považuje SVJ.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Marcel Goliaš, 1. Duben 2011 - 11:27

    Pokud vám stavební firma odmítá předat projektovou dokumentaci, tak než si to rozmyslí (o čemž pochybuji) nebo než v této věci rozhodne na vaši žádost soud (což může trvat delší dobu), můžete se zkusit obrátit na místní stavební úřad, kde by měli mít kopie této dokumentace k dispozici. Pokud se prokážete jako vlastník nemovitosti, myslím si, že by vám mohli pořídit alespoň úředně ověřenou kopii této dokumentace. Berte to ale jen jako neověřený nápad.

    Vložil Zdenek 22, 28. Březen 2011 - 16:37

    Zajímavé komentáře, nicméně odpověď na dotaz zatím žádný. Vzhledem k tomu, že kolaudace je z důvodu vážných stavebních závad v nedohlednu, máme obavu, aby stavebník prostě „nezmizel“ a s ním i dokumentace.

    Vložil Stavař (bez ověření), 24. Březen 2011 - 11:09

    SVJ rozhodně není vlastníkem stavby. Vlastníkem jednotek a spoluvlastníkem společných částí domu jsou kupující-vlastníci.

    Vložil Bez jména (bez ověření), 24. Březen 2011 - 11:41

    § 125 odst. 5 zákona č. 183/2006 Sb.: (5) Za vlastníka stavby podle odstavců 1, 3 a 4 se považuje společenství vlastníků jednotek podle zvláštního právního předpisu35).

    Vložil jorimi (bez ověření), 27. Březen 2011 - 1:24

    Jak už to tak bývá, chyby v zákonech se najdou. Zde si stavební zákon absolutně protiřečí se zákonem o vlastnictví bytů, na který se uvedená věta dokonce odvolává, což je ovšem pochopitelné. Pokud tedy vzniklo SVJ s rozestavěnými jednotkami ve vlastnictví jednotlivých členů, pak rozhodně nemůže platit to, co je ve stavebním zákoně, ale to co je v zákoně o vlastnictví bytů a to, že vlastníkem stavby jsou jednotliví vlastníci rozestavěných jednotek. Pokud by to bylo tak, jak uvádí stavební zákon, byla by zcela popřena logika zákona o vlastnictví bytů, zvláště v případě vzniklého svj. Doporučuji si přečíst § 17 zák. 72/1994 v platném znění, kde je jasně popsáno, co dělat v době výstavby domu s jednotkami. Následně s ohledem na odst. 1 uváděného paragrafu stavebního zákona je původní stavebník předat dokumentaci novému stavebníkovi, jakmile se stane vlastníkem stavby. Takže pokud předpokládám, že původním stavebníkem byl vlastník započaté stavby domu – třeba městská část a v průběhu stavby došlo k převodu do vlastnictví jednotlivých členů domu, musí městská část dokumentaci předat svj, které vlastníky zastupuje a zajišťuje správu v tomto případě i následnou dostavbu a kolaudaci domu. Ať svj nezapomene nahlásit změnu stavebníka resp. stavebníků a bylo by vhodné, pokud neexistuje smlouva o výstavbě podle zákona o vlastnictví bytů, tak pokud je to ještě vhodné jí uzavřít, aby mezi stavebníky nedocházelo k rozporům.

    Vložil lake, 27. Březen 2011 - 10:43

    jorimi napsala: „Zde si stavební zákon absolutně protiřečí se zákonem o vlastnictví by­tů“

    Není tomu tak. Pouze jorimi si nesprávně vykládá ustanovení § 125 StavZ. Zde se nehovoří o skutečném vlastnictví stavby, nýbrž o tom, že SVJ plní povinnosti vlastníka definované v odst. 1, 3 a 4, přestože vlastníkem stavby není.

    Nesprávně uvádí příklad s městskou částí, která rozestavěnou stavbu převede na vlastníky jednotek. V tomto případě není SVJ automaticky stavebníkem, jak se jorimi mylně domnívá, ani nemá zákonnou povinnost „zajišťovat následnou dostavbu a kolaudaci domu“. Do práv a povinností vlastníka vstupují po městské části nabyvatelé jednotek. Nikoliv SVJ. Společenství tedy nemá ani povinnost „nahlásit změnu stavebníka resp. stavebníků“.

    SVJ by se mohlo stát stavebníkem pouze na základě smlouvy uzavřené mezi všemi vlastníky jednotek. Stavebník (není-li zároveň vlastníkem) je totiž stavebnímu úřadu povinen doložit „právo založené smlouvou provést stavbu“. To platí jak pro ohlášení stavby (§ 105 odst. 1 StavZ), tak pro stavební povolení (§ 110 odst. 2 písm. (a) StavZ).

    lake

    Vložil Jorimi (bez ověření), 14. Květen 2011 - 0:41

    „Pokud tedy vzniklo SVJ s rozestavěnými jednotkami ve vlastnictví jednotlivých členů, pak rozhodně nemůže platit to, co je ve stavebním zákoně, ale to co je v zákoně o vlastnictví bytů a to, že vlastníkem stavby jsou jednotliví vlastníci rozestavěných jednotek.“

    Já zde uvádím, že vlastníky jsou jednotliví členové a že by podle uvedeného paragrafu měl mít každý uzavřenou smlouvu o výstavbě.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".